چهارشنبه 29 دی 1395 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS
02
آخرين دستاورد سفر خارجي هيئت دولت به قرقيزستان

ترسيم آينده جديد گردشگري ايران و قرقيزستان با لغو رواديد

ترسيم آينده جديد گردشگري ايران و قرقيزستان با لغو رواديد

مذاکرات مشترک هیات های عالی رتبه ایران و قرقیزستان روز جمعه با حضور دکتر حسن روحانی و الماس بیگ آتامبایف روسای جمهور دو کشور در کاخ ریاست جمهوری قرقیزستان برگزار شد. رییس جمهوری پس از امضای پنج سند همکاری میان مقام های ارشد ایران و قرقیزستان اعلام کرد که تهران و بی شک در حوزه های اقتصادی و سیاسی به توافقات مهمی دست یافته اند و فصل نوینی در روابط دو کشور گشوده شده است. از مهمترين اين توافقات مي‌توان به لغو رواديد و سهولت در صدور ويزا اشاره كرد كه اين موضوع در توسعه روابط توريستي و گردگشري دو كشور نقش بسزايي خواهد داشت.

سفر هيئت ايراني به قرقيزستان همراه با دستاوردهاي بسياري براي حوزه‌هاي اقتصادي و سياسي دو كشور بود. از اصلي‌ترين توافقات حاصل شده در اين سفر، توسعه روابط فرهنگي و گردشگري دو كشور بود كه با حضور دكتر زهرا احمدي، رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ايران حاصل شد.  

رییس جمهوری ايران پس از پايان جلسه خصوصي در اين رابطه گفت: امروز در جلسه خصوصی و نشست مشترک هیات های عالی رتبه دو کشور، به توسعه روابط اقتصادی توجه خاص و ویژه‌ای داشتیم. رفع موانع و ایجاد تسهیلات برای اعطای ویزا یکی از مسایلی است که می‌تواند به توسعه روابط ایران و قرقیزستان کمک کند.

يكي از موانع اصلي در توسعه روابط گردشگري و اقتصادي ميان ايران و قرقيزستان به مسئله رواديد و ويزا مرتبط بود كه در اين جلسه، هيئت هاي بلندپايه دو كشور، در يك برنامه‌ سه مرحله‌اي اقدام به رفع آن كردند. بنابر گفته رياست جمهوري ايران، لغو رواديد ابتدا براي فعالان اقتصادي، سپس براي گروه هاي توريستي و در آخر نيز به طور كامل برطرف خواهد شد. 

روحانی در اين باره تصریح کرد: لغو روادید می‌تواند ضمن تقویت رفت و آمد توریست های دو کشور ، رفت و آمد تجار و کارآفرینان را نیز تسهیل کند و زمینه ای برای برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور باشد که برای توسعه بیشتر روابط، لازم و ضروری است.

او توسعه حمل و نقل ريلي ميان  ايران و كشورهاي آسياي شرقي را زمينه ساز تبادلات فرهنگي ميان اين كشورها دانست و در اين باره گفت: ما همانطور که رییس‌ جمهور قرقیزستان نیز تاکید داشتند از ارتباط ریلی بین چین و قرقیزستان و سپس از طریق ازبکستان، ترکمنستان و ایران به منطقه دریای عمان، خلیج فارس و اقیانوس هند، کاملاً استقبال می‌کنیم و این را به نفع دو کشور ایران و قرقیزستان و به نفع کل منطقه می‌دانیم که می‌تواند هم برای مسایل اقتصادی و هم برای مسائل فرهنگی در کل منطقه بسیار تأثیرگذار باشد.

روحانی افزود: همچنین در زمینه تعرفه‌های ترجیحی بین دو کشور، درباره اقلامی که می‌توانیم برای تبادل آنها از تعرفه‌های ترجیحی استفاده کنیم، مورد بررسی قرار گرفتند. ارائه تسهیلات گمرکی و اتصال مناطق آزاد دو کشور به یکدیگر نیز می‌تواند برای تسهیل تجارت و رونق مبادلات اقتصادی بین دو طرف بسیار تأثیرگذار باشد.

او با بیان اینکه ایران و قرقیزستان در زمینه مبارزه با افراط گری و تروریسم توافق دارند، تاكيد كرد: دو کشور تروریسم را در همه اشکال آن محکوم کرده و معتقدند هیچ کس حق ندارد تروریسم و افراطی گری را به یک مذهب و ملت نسبت دهد و به این بهانه اسلام هراسی ایجاد کند.

 

 

تعداد مشاهده خبر: (320)
گروه خبر: بین الملل
کد خبر: 119000
  • ترسيم آينده جديد گردشگري ايران و قرقيزستان با لغو رواديد