یکشنبه 06 اسفند 1396 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS
30
نامورمطلق در اختتامیه نخستین جشنواره ملی و تخصصی دوخت‌های سنتی:

هنرمند انسان را از ملالت خارج می‌کند و موجب می‌شود زندگی زیباتر شود

هنرمند انسان را از ملالت خارج می‌کند و موجب می‌شود زندگی زیباتر شود

به‌‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، بهمن نامورمطلق معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، در این مراسم که امروز چهارشنبه 30 فروردین 96 در موزه ملک برگزار شد، افزود: «امیدواریم این کنش هنری دوختن، آراستن و زیبا ساختن از هنر به سیاست هم کشیده شود و سیاست‌مداران به هنر و هنرمندان بیشتر توجه کنند.»

او ادامه داد: «صنعت پوشاک بزرگ‌ترین صنعت در جهان است و اگر بتوانیم به شما امکان عرضه در این بخش را بدهیم می‌تواند به صنایع‌دستی کشور کمک زیادی بکند.»

او افزود: «به‌تازگی به کشور عمان سفر کردم و دیدم که بسیاری از لباس‌های محلی که در این کشور وجود دارد بلوچی است. وقتی از موزه‌های این کشور دیدن کردم، زیباترین و رنگی‌ترین لباس‌ها متعلق به آن دسته از اقوام ایرانی بود که به این کشور مهاجرت کرده بودند.»

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، با مخاطب قرار‌دادن هنرمندان حاضر، بیان کرد: «شما زندگی را زیباتر می‌کنید. هنرمند است که انسان را از ملالت خارج کرده و موجب می‌شود زندگی زیباتر شود. اگر هنرمند نباشد، زندگی دچار حزن و اندوه می‌شود و خوشبختانه کشور ما از وجود هنرمندان کوشا بسیار غنی است.»

این جشنواره در دو بخش معاصر و تاریخی در قالب رشته‌های «سوزن‌دوزی، قلاب‌دوزی و پوشاک محلی»، تصویری دل‌نشین از هنر و آثار هنرمندان ایرانی در حوزه گسترده دوخت‌های سنتی ارائه کرد.

همچنین در کنار نمایشگاه، هر روز کارگاه‌های آموزشی برپا شد و شش استاد و مدرس برجسته در حوزه دوخت‌های سنتی ــ نسرین کاردانی، شهین ابراهیم‌زاده‌پزشکی، مریم فامیل‌سماک‌جلالی، زهرا کوشایی‌فرد، صدیقه پهلوان‌زاده و عالیه صادقی ــ در گرایش‌ها و شاخه‌های ده‌یک‌دوزی، سیاه‌دوزی، مرصع‌دوزی زیورآلات، نقده‌دوزی، قلاب‌دوزی اصفهان و قلاب‌دوزی رشت، پاره‌ای مسائل و آموزه‌های تخصصی را به شرکت‌کنندگان عرضه کردند.

نخستین جشنواره تخصصی و ملی دوخت‌های سنتی، از 22 تا 30 فروردین 96، در سه تالار کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شده و تا شنبه 2 اردیبهشت 96 بازدید از نمایشگاه تمدید شده است.

تعداد مشاهده خبر: (298)
کد خبر: 119023
  • هنرمند انسان را از ملالت خارج می‌کند و موجب می‌شود زندگی زیباتر شود
آخرین عناوین خبری
در نشست خبری مشترک مونسان و‌ وزیر گردشگری عمان تاکید شد

ارتقای سطح روابط ایران و عمان از طریق گردشگری

ارتقای سطح روابط ایران و عمان از طریق گردشگری

در نشست خبری مشترک معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشورمان و...