چهارشنبه 29 دی 1395 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS
06
شکوهی با اشاره به تعامل سازنده با نمایندگان مجلس تاکید کرد:

برون‌ رفت از بحران اشتغال با سرمایه‌ گذاری در حوزه صنایع‌ دستی و گردشگری

برون‌ رفت از بحران اشتغال با سرمایه‌ گذاری در حوزه صنایع‌ دستی و گردشگری

مرتضی شکوهی، مدیرکل امور مجلس سازمان میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری از تمام مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خواست هرچه بیشتر تلاش کنند تا پیوند نمایندگان مجلس با این سازمان همین‌طور پویا و سازنده بماند.

همزمان با ارائه لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی از طرف دولت و تصویب ماده الحاقی گردشگری در کمیسیون تلفیق بهارستان، مرتضی شکوهی مدیرکل امور مجلس سازمان میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری در گفت‌و گو با میراث آریا، ارتباط میان نمایندگان مردم و دستاندرکاران سازمان میراثفرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری را بسیار دلسوزانه و دوستانه دانست و از تمام مسئولان این سازمان، خواست هر چه بیشتر تلاش کنند تا پیوند نمایندگان مجلس با این سازمان همینطور پویا و سازنده بماند.

- راهبرد پیشنهادی شما برای تقویت استحکام رابطه بین سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و مجلس شورای اسلامی چیست؟

زمینه همکاری در مجلس برای پیگیری کارهای سازمان خیلی فراهم است چون یکی از مباحثی که هم دولت و هم مجلس و نظام به آن توجه ویژه دارند اقتصاد مقاومتی است. یکی از زمینه‌هایی که می‌تواند اقتصاد مقاومتی را پویا کند اقتصاد صنایع‌دستی و گردشگری است که این را دوستان نماینده به خوبی متوجه‌اند. ما ظرفیت بسیار خوبی در گردشگری در کشورمان داریم؛ 21 بنای تاریخی با ثبت جهانی، 38هزار اثر میراث فرهنگی با ثبت ملی، همه و همه ظرفیت‌هایی‌اند که ایران را جزو 10 کشور اول دنیا قرار می‌دهند. فراموش نکنیم که ما درکنار چین و هندوستان 3 ابرقدرت صنایع‌دستی در جهان هستیم و در بیش از سیصد رشته تولید صنایع دستی داریم. فقط در بحث بازرگانی و صادرات این محصولات ضعف داریم که در این مورد هم مجلس به بهترین شکل کمک می‌کند.

در بحث برنامه ششم توسعه، دولت یک ماده مرتبط به ما را با سه بند در آن آورده بود. وقتی برنامه از کمیسیون تلفیق خارج شد، چهار یا پنج ماده با 10 الی 12 بند داشتیم. این‌ها را خود نماینده‌ها اضافه کرده بودند. چون خودشان به خوبی می‌دانند که راه برون‌رفت از بحران اشتغال و اقتصاد، سرمایه‌گذاری در همین حوزه صنایع دستی و گردشگری است. این نمایندگان هستند که از ما دعوت می‌کنند و راهکار می‌خواهند، به این خاطر که عزم مثال‌زدنی در تقویت این حوزه دارند. بارها اتفاق افتاده است که مثلا دوستان نماینده می‌گویند شما پیشنهاد بدهید تا ما تصویب کنیم. مجلس یک طرح 20 ماده‌ای برای رونق صنعت صنایع‌دستی تهیه کرده است تا بازرگانی و سرمایه‌گذاری در آن تسریع و تسهیل شود، این کار را خود نمایندگان با حمایت‌های بی‌دریغشان پیش بردند.

-  تفوق صنعت گردشگری در حوزه اشتغال‌زایی بر چه مبنایی استوار است؟

برای ایجاد یک شغل پایدار باید هفتاد 70 تومان هزینه شود، این هزینه در مورد پتروشیمی به ازای ایجاد هر یک شغل حدود 300 میلیون تومان است. اما برای ایجاد یک شغل پایدار در حوزه گردشگری تنها به 10میلیون تومان هزینه نیاز است.

- انتظارتان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی چیست؟

بگذارید راحت به شما جواب بدهم و بگویم آن‌قدر حمایت نمایندگان از ما بی‌دریغ است که من بیشتر از همکاران خودم در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیشتر انتظار حمایت دارم تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی. من از همکاران سازمان می‌خواهم تمام همت خود را به کار بندند تا این زمینه فوق‌العاده همکاری میان نمایندگان و سازمان تقویت شود و هر چه بیشتر به نمایندگان کمک کنند.

 - نظرتان درباره بودجه سازمان میراث‌‌فرهنگی برای سال بعد چیست؟

ما پارسال در بودجه جهش خیلی خوبی داشتیم، بیش از 40 درصد افزایش نشان می‌دهد حتی در مجلس نهم هم نسبت به سازمان ما لطف و آگاهی خوبی وجود داشت. امسال هم بیش از 10درصد افزایش بودجه داشته‌ایم، اما من فقط یک نگرانی کوچک دارم؛ ماده 24 لایحه‌ای که دولت ارائه کرد مربوط به ما بود. دولت بودجه را براساس برنامه می‌نویسد، و قبل از آن‌که برنامه ششم در مجلس تصویب شود بودجه‌اش را برمبنای آن محاسبه کرده است؛ این یعنی فرض دولت بر این بوده که برنامه ششم توسعه درست به همین شکل و بدون تغییرات تصویب می‌شود. اما برنامه در مجلس تغییر کرده است و احکام زیادی به آن اضافه شده است. برای این احکام اضافه‌شده در لایحه بودجه هیچ پشتوانه‌ای در نظر گرفته نشده است. این نگرانی من است که چه اتفاقی خواهد افتاد. وقتی بودجه وجود نداشته باشد ما از برنامه‌هایمان عقب خواهیم افتاد. البته باید بگویم همکاری نمایندگان با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به حدی است که این نگرانی بنده هم چندان عمیق نیست.

- راهکاری برای این مشکل وجود دارد؟

به نظر من باید در کمیسیون تلفیق بودجه همکاری از طرف دولت وجود داشته باشد تا اصلاحات لازم در لایحه بودجه وارد شوند.

- اخیرا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفتند دلیل افزایش ناچیز بودجه میراث فرهنگی برای سال بعد کوتاهی خود سازمان میراث فرهنگی بوده است. پاسخ شما به این ادعا چیست؟

احتمالا این نماینده از تلاش‌های بسیار ما و همکارانمان در رایزنی با نمایندگان مجلس و دولت محترم بی‌اطلاع هستند. لازم است این خبر خوب را به نمایندگان دلسوزی چون ایشان و مردم عزیز بدهم که بنده به اصلاح بودجه سازمان امیدوارم؛ چرا که عزم تعاون و همدلی و همفکری میان بهارستان و سازمان میراث فرهنگی به شکل فوق‌العاده‌ای وجود دارد.


 

تعداد مشاهده خبر: (162)
گروه خبر: بین الملل
کد خبر: 119086
  • برون‌ رفت از بحران اشتغال با سرمایه‌ گذاری در حوزه صنایع‌ دستی و گردشگری