دوشنبه 04 بهمن 1395 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS
13
معاون گردشگری:

تنوع و گوناگونی قومی و فرهنگی جاذبه منحصر به فرد گردشگری ایران است

تنوع و گوناگونی قومی و فرهنگی جاذبه منحصر به فرد گردشگری ایران است

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مرتضی رحمانی موحد در آیین اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام با ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره و تشکر از کسانی که در برگزاری جشنواره تلاش کرده اند گفت: برگزاری دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام روزگاری بهتر، شکوفاتر و هم بستگی بیشتر مردم را به همراه خواهد داشت.


وی با بیان اینکه تنوع قومی و زبانی در ایران بهترین رهنمود کلام جاویدان الهی است که می فرماید «ای مردم شما را از مرد و زنی آفریدیم و در گروه های بزرگ و کوچک جای دادیم تا یکدیگر را بشناسید، همانا گرامی ترین شما نزد خدا با تقواترین شما است» اظهار کرد: از این رو مفهوم قومیت واقعیتی اجتماعی، فرهنگی و تاریخی است و روشن است که هیچ جای این نگاه تعصب، برتری و خودمحوری وجود ندارد.


رحمانی موحد افزود: اقوام ایرانی اعم از کرد ، لر، بلوچ و آذری و ... همه با ظرفیت ها، هویت ها و توانمندی های خاض خود شناخته می شوند و اساسا تصور کشور ایران بدون همنشینی این اقوام به دور از ذهن است.


معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: اقوام مختلف ایرانی با ویژگی های فرهنگی و قومی مختلف همگی با ملیتی واحد تعریف می شوند و ایران همواره سرزمین همنشینی و همجواری اقوام و فرهنگ ها و گویش ها و هویت های گوناگون و متفاوت بوده است و از همین رو اصطلاحا آن را موزاییک فرهنگ ها نامیده اند.

وی تنوع قومیتی کشور ایران را برگ برنده این کشور در مقایسه با سایر سرزمین های همسایه ها خواند و بیان کرد : در واقع هر کدام از ویژگی های قومی، زبانی، فرهنگی و هنری اقوام ایرانی بخشی از هویت ایران و ایرانی بوده است که پس از چند هزاره توانسته همچنان حیات خود را حفظ کند و با شرایط مختلف به سازگاری برسد.


رحمانی موحد با اشاره به اینکه تفاوت در قومیت ها موجب پیوند بزرگتری با دنیا خواهد شد گفت : هر کدام از قوم های اعراب، بلوچ، آذری، کرد و ترکمن پل ارتباطی و پیوند با دنیای بزرگتری هستند و هنر ما این است که بتوانیم از این فرصت خدادادی به نحو احسن استفاده کنیم .


وی با اشاره به نقش بارز و موثر این تنوع قومیتی در موقعیت گردشگری کشور ایران گفت : یکی از مبنایی ترین ویژگی های متمایز کننده گردشگری ایران تنوع و گوناگونی قومی و فرهنگی است و شاید این موضوع یکی از اولین جاذبه های منحصر به فرد متمایزی است که یک گردشگر خارجی در مواجهه با ایران تجربه می کند .

رحمانی موحد گفت: در یک کلام آینده گردشگری هر قوم و فرهنگ ایرانی در نهایت با سیاست ها و برنامه های گردشگری استان یا استان های متعلق به آن گره خورده است.توجه به اصالت و تفاوت و تنوع می تواند سرچشمه درک متقابل شود و این نیز می تواند تسهیل کننده همزیستی صلح آمیز و قبول تفاوت ها باشد.


وی در پایان تصریح کرد: استمرار این رویداد و برگزاری چنین جشنواره هایی با خلق فرصت ها و تکیه گاه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همراه بوده است و آن را به یکی از فعالیت های موفق فرهنگی با نگاه گردشگرمحور تبدیل نموده است.

جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام از تاریخ 8 تا 12 دیماه به میزبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در مرکز نمایشگاههای بین المللی گرگان برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر: (157)
کد خبر: 119317
  • تنوع و گوناگونی قومی و فرهنگی جاذبه منحصر به فرد گردشگری ایران است