چهارشنبه 29 دی 1395 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS
13
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

پیام صلح و برادری را از مشهد مقدس به همه جهانیان فریاد می زنیم

پیام صلح و برادری را از مشهد مقدس به همه جهانیان فریاد می زنیم

سید رضا صالحی امیری در مراسم نواختن زنگ مشهد 2017 با بیان اینکه هویت مشهد، هویت ماست، افزود: وجود حضرت امام رضا (ع) هویت ایران است و وجود اهل بیت (ع) هویت جهان اسلام است و از مشهد در محراب و مناره و بلندای همه این جغرافیای بزرگ به همه جهانیان پیام صلح و آشتی و همزیستی و برادری را می رسانیم. 
وی اظهار کرد: امروز روز بزرگی برای مشهد، خراسان رضوی، ایران بزرگ و جهان اسلام است، این انتخاب و آغاز رویداد بزرگ فرهنگی مشهد 2017 را به مردم سراسر کشور و انسانهای فرهیخته که در طول تاریخ برای تعالی و توسعه این فرهنگ تلاش کرده و زحمت کشیده اند، تبریک می گویم. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام یک تصادف نبود بلکه این انتخاب به دلیل قداست شهر مشهد و قرار گرفتن مضجع شریف ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در آن و عقبه ارزشمند معنوی آن است. 
صالحی افزود: امروز در مشهد جشنی را برگزار می کنیم که هویت ایرانی و اسلامی ما را به رخ جهانیان می کشاند. 
وی اظهار کرد: حضور حضرت ثامن الحجج (ع) در این سرزمین، مشهد را مقدس کرده است و این تقدس انحصار به این جغرافیا دارد و از این منظر پایتخت فرهنگی ایران اسلامی به پایتخت فرهنگی جهان اسلام مبدل شده و در آینده پایتخت فرهنگی جهان خواهد شد. 
وی گفت: از 2 سال قبل استاندار دلسوز خراسان رضوی، همه مدیران و مسئولان آستان قدس رضوی و 27 نهاد و دستگاه در استان تلاش کردند رویداد فرهنگی جهان اسلام را در شهر مقدس مشهد آغاز کنند و دوران پر افتخار و پر از موفقیت را در این سرزمین رقم بزنند. 
صالحی ادامه داد: علاوه بر این در سطح ملی 18 وزارتخانه، دستگاه و نهاد تلاش کردند رویداد فرهنگی مشهد 2017 و این شهر مقدس در دنیا بدرخشد. 
وی گفت: امروز در نقطه ای گرد هم آمده ایم که نگین جهان اسلام است و در دنیای نا امن و پرآشوب و خشونت و تهجر از بلندای مشهد صلح و برادری و اخوت نشر داده می شود. 
وی تاکید کرد: با این رویداد فرهنگی مکتب غنی خراسان بار دیگر هویت خود را بازیابی می کند و امروز در مشهد مقدس انسانهای فرهیخته یکبار دیگر شاهد درخشندگی تمدن نوین اسلامی در این سرزمین هستند. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: همزمانی آغاز پایتختی فرهنگی جهان اسلام با میلاد حضرت مسیح (ع) به عنوان پرچمدار صلح و صفا در دنیا تقارن مبارکی است و من حامل پیام رئیس جمهوری به خراسانی ها و مشهدی های با فضیلت و دانش آموزان باصفا و صمیمی، معلمان سخت کوش و میهمانان خارجی هستم و تبریک رئیس جمهوری را به شما ابلاغ می کنم. 
مشهد مقدس در سال 2017 از سوی سازمان آیسسکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد و به همین مناسبت امروز مراسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مسئولان استان در حرم مطهر رضوی برگزار شد. 
به مناسبت انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 بیش از 100 برنامه فرهنگی و آموزشی در گستره ملی و منطقه ای در طول سال 2017 در این کلانشهر مذهبی برگزار می شود. 

تعداد مشاهده خبر: (139)
گروه خبر: گردشگری
کد خبر: 119344
  • پیام صلح و برادری را از مشهد مقدس به همه جهانیان فریاد می زنیم