دوشنبه 04 بهمن 1395 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS
13

قاسمی:دعوتنامه ای از عربستان برای حج دریافت نکردیم

قاسمی:دعوتنامه ای از عربستان برای حج دریافت نکردیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری و در پاسخ به اینکه گفته می شود عربستان دعوتنامه حج را برای کشورهای اسلامی ارسال کرده است، این مطلب را مطرح کرد.
وی با بیان این که دعوتنامه ای از دولت عربستان برای مراسم حج دریافت نکرده ایم و چنین دعوتنامه ای وجود ندارد، افزود: اگر منتشر شده تکذیب می کنم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان این که دعوتنامه وجود خارجی ندارد و به دست طرف ایرانی نرسیده است، ادامه داد: همچنان در وضعیت سابق هستیم اما جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایط موجود و حفظ عزت و امنیت حجاج ایرانی، تصمیم مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.
قاسمی اضافه کرد: دعوتنامه های عربستان برای80 کشور ارسال شده و ایران هنوز مستثنی است.

دریافتی ما پس از برجام بیش از 10 میلیارد دلار است
در ادامه این نشست، خبرنگاری پرسید ظاهرا یک مقام آمریکایی در گفت و گو با وال استریت اعلام کرده ایران از 2013 تاکنون 10 میلیارد لار به صورت نقد و شمش طلا در قبال لغو تحریم ها بعد از توافق هسته ای دریافت کرده است. نظر وزارت خارجه در خصوص این ادعا چیست؟
سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: بله تایید می کنم. بعد از اجلاس ژنو و تفاهم حاصله، قرار شد 700 میلیون دلار ماهانه پرداخت کنند. ما علاوه بر وجوه نقدی که دریافت کردیم؛ به صورت طلا، شمش و هر چیز دیگری دریافت های خود را داشتیم و تحویل گرفتیم.
قاسمی افزود: در مورد رقم دقیق صحبت نمی کنم و فکر می کنم رقم اعلامی با خسّت داده شده و ما بیش از این از وجوه هایی که داشتیم در اختیار گرفتیم و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته و مصرف شده و این خبر درست است اما رقم بیش از این است.

از تکرار سوالات تعجب می کنم/اطلاع رسانی پس از انتخاب سفیر
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص انتشار نام سفیر پیشنهادی ایران در سوریه گفت: بعضی رسانه ها در یکی دو روز گذشته کارهایی کردند، من هیچ چیز را تایید نمی کنم و از تکرار سوالات تعجب می کنم.
قاسمی ادامه داد: پروسه تعیبن سفیر در دنیا پیچیده، طولانی و زمانبر است
وی با بیان اینکه مراحل ده گانه ای برای معرفی سفیر باید طی شود، اضافه کرد: اگر این مراحل طی شد و به سرانجام رسید در آن مقطع نام سفیر برده می شود و این هم دلایل خود را دارد.
این مقام وزارت امور خارجه افزود: اینکه رسانه ها زودتر گمانه زنی کنند و اسم افراد را مطرح می کنند بدون اینکه مراحل قانونی طی شود، کار درستی نیست و ممکن است اسامی درست نباشد.


به عنوان قدرت مستقل به تعهدات خود پای بندیم/منتظر سالروز اجرای برجام می مانیم
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره برجام و تعهداتی که قرار است ایران در سالروز اجرای برجام انجام دهد با توجه به بدعهدی های طرف مقابل گفت: ما نقض کننده برجام نیستیم و به عنوان یک قدرت مستقل به همه تعهدات دوجانبه و بین المللی خود پای بند خواهیم بود.
قاسمی ادامه داد: همانطور که رییس جمهوری اشاره کرد، طرف های دیگر هم در بخش های زیادی تعهدات خود را انجام داده اند. در حوزه بانکی شاید با مشکلاتی مواجه هستیم و کندی هایی وجود دارد که باید رفع شود. با این حال نهایتا این روند راه خود را طی می کند.
وی با بیان اینکه در حوزه های کشتیرانی، بیمه، نفت و خیلی از حوزه ها موفقیت های بسیاری داشتیم، خاطرنشان کرد: البته در سالیان دراز تحت تحریم ها و نظارت های هوشمند و پیچیده قرار داشتیم و باز شدن همه گره ها حتی اگر اراده لازم وجود داشته باشد تا حدی دشوار می نماید.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه «آنجا که احساس کنیم بدعهدی هایی صورت می گیرد، دست ما باز است و می توانیم اقدامات خود را در فردو و سایر بخش ها انجام دهیم.
قاسمی تصریح کرد: در حدی که رییس جمهوری توضیح داده اند، کافی است و ما منتظر سالروز اجرای برجام می مانیم که وضعیت چگونه خواهد بود.

مشکلی درباره مقاومت وجود ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص آتش بس در سوریه اظهارداشت: آتش بس در حلب محقق نمی شود مگر اینکه همه گروه هایی که در آنجا هستند، توافق کرده باشند. تا اینجا نقض آشکاری صورت نگرفته است و با مجموعه شرایط پیچیده حلب، آتش بس قابل قبول است و مسیر خوبی را طی کرده است.
قاسمی افزود: در مورد گروه های مقاومت و هواداران اسد هم با توجه به اینکه بخشی از تفاهم آتش بس سوریه هستند، مشکل جدی وجود نخواهد داشت.

از هر فشاری علیه رژیم صهیونیستی استقبال می کنیم
وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص شهرک سازی در فلسطین اشغالی اظهارداشت: این قطعنامه اقدام مثبتی بود که تا حدی در محافل سیاسی و جهانی غیر قابل پیش بینی و غیر مترقبه بود و ما از آن استقبال کردیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: هر کاری که بتواند رژیم صهیونیستی را تحت فشار بگذارد برای اینکه از یک سری اقدامات ددمنشانه خود دست بردارد، استقبال می کنیم و از این جهت این قطعنامه مورد استقبال ماست.
قاسمی ابراز امیدواری کرد: این قطعنامه بتواند در نهایت رژیم صهیونیستی را از ادامه شهرک سازی ها بازدارد و بتواند به احقاق عدالت و بازگشت بخشی از حقوق مردم فسلطین منجر شود که در سیطره ظلم رژیم غاصب قرار دارند.

اجازه نمی دهیم یک ایرانی را به اجبار به کشور برگردانند
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص پناهجویان ایرانی در استرالیا و ضرب و شتم دو ایرانی در این کشور گفت: مدتهاست تماس های زیادی بین ما و سفارت استرالیا و سفارت ایران در استرالیا با دولت این کشور وجود دارد.
قاسمی افزود: چه استرالیا و چه کشورهای غربی از مدتها قبل وقوف پیدا کردند که بخشی از پناهجویانی که در سال های گذشته به صورت غیر قانونی از طریق شبکه های مافیا به آنجا رفته و خود را پناهنده معرفی کرده اند، سیاسی نیستند بلکه بخشی پناهندگان اقتصادی و یا کسانی هستند که به دنبال یک مدینه فاضله، خود را به آنجا رسانده اند.
وی با بیان اینکه ما برای کسانی که مایل به بازگشت به ایران هستند، محدودیتی نداریم، عنوان کرد: این امر منوط به این است فرد ایرانی با احراز هویت با اراده خود به کشور بازگردد؛ در عین حال ما اجازه نخواهیم داد به اجبار یک ایرانی را به کشور برگردانند.
سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص ضرب و شتم دو ایرانی در مراسم ژانویه نیز اظهار داشت: این اقدام مایه تاسف است و حتما از مجاری دیپلماتیک و اهرم هایی که وجود دارد، پیگیری و به این عمل اعتراض خواهیم کرد.

هموطنان برای دریافت ویزا گرفتار شبکه های مافیا نشوند
قاسمی در ادامه به موضوع سودجویانی که در جریان دریافت روادید در اطراف برخی سفارتخانه ها وجود دارند، اشاره کرد و گفت: ما در این خصوص جدی هستیم و در مقاطع مختلف به هموطنان هشدار می دهیم که برای دو یا سه روز جابجایی دریافت نوبت، دچار شبکه های مافیایی مخوف نشوند و پول های کلانی به این شبکه ها پرداخت نکنند.
وی در عین حال افزود: این امر به عنوان یک معضل جدی همچنان تحت رصد است و ما با برخی سفارتخانه ها صحبت کردیم و به آنها هشدارهای لازم را دادیم و آنها هم استدلالهایی دارند که موضوع در دست پیگیری است.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه حل این مسئله نیازمند همکاری مردم و تعامل با سفارتخانه هاست، اظهارداشت: این سفارتخانه ها علائم لازم را گرفته اند و اگر احساس کنیم نمی توانیم با اقدامات اولیه توجه آنها را جلب کنیم، ناچاریم به دولت های آنها مراجعه کنیم و قدمهای مقتضی را برداریم.
ادامه تلاش برای حل مشکل نرگس کلباسی در هند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص آخرین وضعیت نرگس کلباسی شهروند ایرانی که در هند دچار مشکلات قضایی شده است، گفت: آخرین خبر، توئیت وزیر خارجه هند است که آن را به قوه قضائیه کشور خود احاله کرد.
قاسمی ادامه داد: تلاش مستمر و پیوسته ای در مورد ایشان وجود دارد و بخش کنسولی و سفارت ما در دهلی نو و حیدر آباد گامهای زیادی برای ایشان برداشته اند. کنسولگری ما اقامت ایشان را تمدید کرد و ما این اقدامات را ادامه خواهیم داد.
وی اضافه کرد: ما به قوانین هندوستان به عنوان یک کشور مستقل احترام قائل هستیم و همانگونه که وزیر خارجه این کشور اشاره کرد، این کشور از تفکیک قوا برخوردار است با این حال تا روشن شدن وضعیت وی، تلاش های خود را ادامه خواهیم داد.
به گفته قاسمی برخی گروه ها و ان. جی. او. ها هم در تلاش هستند با گروه های مشابه خود در هند تماس هایی برقرار کنند و تلاش های بیشتری در این خصوص انجام دهند. ما امیدواریم مساله وی به شکل مطلوبی به سرانجام برسد.
وی در پاسخ به سوالی درباره بازداشت تبعه عربستانی در خراسان رضوی اظهارداشت: این خبر مربوط به 6 ماه قبل است و خبر جدیدی نیست. به نظر می رسد این فرد کار خلاف قانون انجام داده و بیش از حد مجاز با خود ارز همراه داشته است.

 تصمیم گیری کشورهای منطقه بدون حضور قدرت های فرامنطقه ای
قاسمی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره نشست مسکو گفت: یکی از ثمرات این اجلاس این بود که نشان داد کشورهای منطقه می توانند بدون حضور قدرتهای فرامنطقه ای در کنار مردم سوریه به تفاهماتی نائل شوند و این اتفاق قابل توجهی است که نباید به سادگی از آن عبور کرد.
وی اضافه کرد: زمان دقیق برگزاری نشست آستانه هنوز روشن نیست و رایزنی ها ادامه دارد؛ باید صبر کنیم و ببینیم این نشست چگونه برگزار می شود.
قاسمی در خصوص عقب نشینی ایران در فرایند سیاسی اظهارداشت: عقب نشینی با تفاهماتی که باید صورت بگیرد، فرق می کند. هر مذاکره ای نوعی بده بستان می تواند باشد و عقب نشینی از مواضع درست نیست و ما از هیچ کدام از مواضع خود عقب نشینی نکرده و نخواهیم کرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تفاهماتی وجود داشته و هم اکنونی رایزنی های سه کشور و همچنین بین دولت سوریه و معارضان دنبال می شود. در نشست آستانه آنچه که باید اتفاق بیفتد چیزی است که بین دولت سوریه و معارضان تصمیم گیری می شود.

تعداد مشاهده خبر: (166)
گروه خبر: گردشگری
کد خبر: 119346
  • قاسمی:دعوتنامه ای از عربستان برای حج دریافت نکردیم