چهارشنبه 29 دی 1395 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS
22

مهارت حوله بافی خُراشاد در فهرست میراث معنوی کشور جای گرفت

مهارت حوله بافی  خُراشاد در فهرست میراث معنوی کشور جای گرفت

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی، سید احمد برآبادی مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل گفت: تو بافی یا تون بافی، به مهارت تولید انواع پارچه‌های سنتی پنبه‌ای یا ابریشمی اطلاق می‌شود و از صنایع‌دستی اصیل و بومی استان خراسان جنوبی است.

وی افزود: مهارت توبافی با استفاده از دار سنتی پارچه‌بافی که اغلب دو وردی یا چهار وردی بوده و در محلی به نام «کُل کار» تعبیه‌شده است انجام می‌گیرد. این رشته در سایر روستاها و شهرستان‌های استان خراسان جنوبی نیز وجود دارد ولی در مرحله چله کشی، بافت و نام ابزار و تجهیزات با سایر روستاهای خراسان جنوبی و دیگر استان‌های کشور از قبیل استان خراسان شمالی، یزد، اصفهان، سمنان متفاوت است.

 برآبادی بیان داشت: مهارت حوله بافی با روش‌ها و تجهیزات خاص و منحصربه‌فرد آن و همچنین تعدد هنرمندان بافنده هنوز در روستای خراشاد به‌صورت پویا و زنده وجود دارد. این هنر در استان خراسان جنوبی و بالأخص در روستای خراشاد و روستاهای تابعه آن رواج داشته و به طایفه، تیره و قوم خاصی تعلق ندارد. این رشته بر اساس نیاز مردم به تأمین برخی ملزومات زندگی گسترش‌یافته است. رشته حوله بافی (تو بافی یا تون بافی) دارای قدمت تاريخي بسيار طولاني در منطقه بوده و همچنین نقش مهمي در خودكفايي مردم به‌ویژه زنان روستا ايفا کرده است.

این مهارت در تاریخ 6 دی ماه سال جاری در فهرست میراث معنوی کشور (ناملموس) به ثبت رسیده است.

تعداد مشاهده خبر: (100)
گروه خبر: استانها
کد خبر: 119532
  • مهارت حوله بافی  خُراشاد در فهرست میراث معنوی کشور جای گرفت