یکشنبه 01 مرداد 1396 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS
17
با همکاری شماری از کارکنان اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان سمنان صورت گرفت

بازدید و پاک‌سازی بافت تاریخی روستای بیابانک

بازدید و پاک‌سازی بافت تاریخی روستای بیابانک

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌كل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، کارکنان این اداره‌کل ضمن بازدید از بافت تاریخی و جاذبه‌های این روستا از جمله مسجدجامع، یخچال، آب‌انبار، قلعه تاریخی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی منطقه، محیط این روستا را پاک‌سازی کردند.

این بازدید با هدف آشنایی بیشتر با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این روستا، بازدید از اقامتگاه‌های بوم‌گردی در دست احداث در این منطقه و بررسی ثبت آثار تاریخی این روستا در فهرست آثار ملی انجام شد.

روستای تاریخی بیابانک در گذشته به‌نام بیابانك خندق معروف بوده است و در 25 كیلومتری شرق لاسجرد، هفت كیلومتری جنوب سرخه و 40 كیلومتری جنوب غربی شهر سمنان قرار دارد .شواهد و قراین موجود در روستا از جمله دیوارهای به جا مانده از مسجد جامع و قلعه‌ گبری‌ها و خانه‌های مسكونی قدیمی، نشانگر برخورداری این روستا از سابقه تاریخی است.

اهالی این روستا معتقدند که  قدمت تاریخی این روستا به قبل از اسلام می‌رسد و حفر قنات طره را كه قسمتی از آب مورد نیاز روستا را تأمین می‌کند به زمان امام حسین (ع) نسبت می‌دهند. آرامگاه شیخ علاءالدوله بیابانكی سمنانی نیز که در 6 كیلومتری روستای بیابانك واقع شده است و گواهی بر قدمت و تاریخ روستا دارد. بناهایی از جمله یخدان، آب‌انبارها، آتشکده و بافت تاریخی روستا به‌همراه دالان‌های سرپوشیده متعدد از شاخصه‌های این روستای تاریخی است.

تعداد مشاهده خبر: (219)
کد خبر: 119538
  • بازدید و پاک‌سازی بافت تاریخی روستای بیابانک
آخرین عناوین خبری
رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان:

مرمت دومین خانه تاریخی در محدوده ارگ نهچیر مبارکه آغاز شد

مرمت دومین خانه تاریخی در محدوده ارگ نهچیر مبارکه آغاز شد

رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان مبارکه از آغاز عملیات مرمت دومین خانه ارگ تاریخی نهچیر خبر داد.