دوشنبه 24 مهر 1396 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS

میراث فرهنگی

17
ادوات سنگي  به دست آمده در جيرفت از سنگ آتش زنه است
چکیده: به گزارش ميراث آريا (chtn )، جلال الدين رفيع فر،باستان شناس در همايش تمدن جيرفت با ارائه مقاله اي با مضمون مطالعات انجام شده بر روي بيش از 1500 قطعه ادوات سنگي به دست آمده از برش هاي حفاري شده و نيز سطح تپه هاي کنار صندل تا پايان فصل پنجم کاوش هاي باستان شناسي جيرفت گفت :اين مجموعه از ادوات را مي توان بر اساس کاربردهاي متعددي که داشته اند به پنج دس... ادامه »
17
مرهشي، چشم انداز تاريخي تمدن جيرفت
چکیده: به گزارش ميراث آريا (chtn )،پيوتر استنکلر ،در همايش تمدن جيرفت گفت :طي مقاله اي که در سال 1982 منتشر شد ،بازبيني فراگيري پيرامون جغرافياي سياسي ايران در هزاره سوم پيش از ميلاد را به دست آوردم. اين باستان شناس افزود :يکي از نکات سياسي و فرهنگي که در آن مقاله ذکر شده ،موضوع مرهشي يا پاراهشوم بود که به ترتيب در نامگذاري سومريها و آکادمي‌ها به کار ر... ادامه »
17
تجليل از هفت فيلم‌ساز ميراث‌فرهنگي
چکیده: پيام فيروزه مسوول بخش فيلم اداره فرهنگي معاونت فرهنگي سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري با بيان اين مطلب به ميراث آريا( CHTN) گفت: همزمان با هفته ميراث فرهنگي قرار است در مدت يک هفته فيلم‌هاي فيلمسازان مربوط به ميراث‌فرهنگي به نمايش دربيايد. وي با بيان اينکه اين فيلم‌ها در کاخ‌سعدآباد نمايش داده‌ مي‌شود، اظهار داشت: اين فيلم‌ها مربوط به ... ادامه »
16
حضور هنرمندان صنايع دستي کرمانشاه در نمايشگاه سراسري يزد
چکیده: به گزارش ميراث آريا (chtn )،نصرت الله سپهر ،معاون صنايع دستي استان کرمانشاه با بيان اين مطلب افزود :به منظور رونق اقتصادي هنرمندان استان و ترويج هنرهاي سنتي و صنايع دستي و پايداري اشتغال جوانان که در اين زمينه فعال هستند درصدد هستيم تا در تمام نمايشگاه هاي صنايع دستي کشور و منطقه اي حضور فعال داشته باشيم. وي افزود: اعتقاد داريم که با حضور در نما... ادامه »
16
تقدير از معلمان نمونه استان فارس در تخت جمشيد
چکیده: به گزارش ميراث آريا(chtn) و به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان فارس ؛در ابتداي مراسم بذرگر در خصوص بزرگداشت روز معلم و جايگاه والاي شغل معلمي سخناني ايراد کرد . سپس خادم رئيس آموزش پرورش ناحيه 3 فارس طي سخناني از زحمات و تلاش‌هاي معلمان تقدير و تشکر کرد. وي در پايان سخنان خود از مسئولان سازمان ميراث فرهنگي، صنا... ادامه »
16
بخش‌هايي از بناي تاريخي منزل اوجي مرمت شد
چکیده: رئيس سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري فارس با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn)،گفت:استحکام بخشي،تقويت پي، مرمت پوشش طبقه همکف ، تعميرات آجرکاري و کاشي کاري در بخش‌هاي مورد نياز بنا از جمله اقدامات مرمتي در اين خانه است . محمدرضا بذرگر با بيان اينکه مرمت اين خانه در طول يکماه و با صرف اعتباري بيش از 90 ميليون ريال پايان پذيرفت، افزود:منز... ادامه »
16
کاوش‌هاي باستان شناختي جيرفت، کشف عظيمي است
چکیده: به گزارش ميراث آريا (chtn )،دکتر يوسف مجيدزاده ،دبير علمي همايش جيرفت در سخنراني بخش دوم همايش با بيان اين مطلب گفت :بقاياي باستاني متعلق به تمدن جيرفت در حدود هشت سال پيش که ظاهراً از گورستان ها به دست آمده بود در بازارهاي عتيقه بين المللي به معرض فروش گذشته شد. وي با بيان اينکه بيشتر گورستان‌هاي به غارت رفته در محدوده شهرستان جيرفت در مناطق حا... ادامه »
16
شناسايي بيش از 6 هزار شي تاريخي در استان اصفهان
چکیده: به گزارش ميراث آريا(chtn)،"ساغر حميدي "افزود: اموال جمع آوري شده مربوط به شهر اصفهان وشهرستانهاي"چادگان" ،" تودشک" ، "لنجان "، "نطنز "،"‌کاشان" ،" تيران" و "برخوار" است. وي همچنين به ساماندهي و تهيه شناسنامه براي مجموعه داران خصوصي اشاره کرد و افزود: اشياء برخي از مجموعه داران خصوصي از جمله مجموعه خصوصي" جلالي "مربوط به منطقه تودشک ،‌ مجموعه خصو... ادامه »
16
جيرفت هنر ايراني را غني مي‌کند
چکیده: به گزارش ميراث آريا(chtn) ،بهمن نامور مطلق ،دبيرهمايش جيرفت با بيان اين مطلب افزود :ايران زادگاه و آرامگاه تمدن هاي بزرگ است ،تمدن‌هايي که تاريخ و هويت بشري را شکل داده اند و جزء ميراث جهاني محسوب مي‌شوند .ايران را مي توان بهشت تمدن ها و سرزمين هزارو يک محوطه ناميد. وي تاکيد کرد:به همين دليل شناسايي اين تمدن هاي بزرگ نه فقط براي ايرانيان بلکه بر... ادامه »
16
کاوش هاي جيرفت باستان شناسي ايران را متحول کرد
چکیده: به گزارش ميراث آريا(chtn)مهدي موسوي ،مدير پايگاه‌هاي ميراث فرهنگي در همايش جيرفت، به عنوان نماينده سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري به ايراد سخنراني پرداخت و اظهار داشت : کشور ما به سرعت در حال توسعه است اما همين امر باعث شده آثار تاريخي فراواني که در جاي جاي کشور وجود دارد، درمعرض خطر نابودي قرار گيرد. وي افزود:تهيه نقشه باستان شناسي ک... ادامه »
16
معرفي عصر مفرغ در ايران توسط  محققان ايراني و خارجي
چکیده: به گزارش ميراث آري(اchtn) ،دکتر يوسف مجيد زاده ،سرپرست هيات کاوش‌هاي باستان شناسي محوطه‌هاي تاريخي جيرفت و دبير علمي همايش تمدن جيرفت گفت:بيش از شش سال از غارت تعداد زيادي آثار تاريخي متعلق به پنج هزار سال پيش در محوطه تاريخي جيرفت مي‌گذرد. وي افزود:سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گرشگري از شش سال پيش تا کنون اقدامات موثري در راستاي حفظ ميراث... ادامه »
16
نسخه خطي صحيفه سجاديه و روضة ‌الشهدا در کتابخانه ملک
چکیده: به گزارش ميراث آريا( CHTN)، اين اثر سر لوح و کتيبه بازوبندي زرين، شمسه هشت پر مذهب و مرصع دارد و جلد آن با نقش گل و مرغ تذهيب شده است که به خط نسخ کتابت شده و هر صفحه 15 سطر دارد. علاوه بر اين، نسخه خطي ديگري از صحيفه سجاديه مربوط به سال 900 هجري نيز به گنجينه نسخ خطي کتابخانه ملي ملک اضافه شده است. روضة‌ الشهدا و صحيفه سجاديه را شوراي ارز... ادامه »
16
نمايش دو هزار شيء تاريخي در طراحي جديد موزه دوران اسلامي
چکیده: محمدحسن خادم‌زاده مجري مرمت و بازسازي بخش اسلامي موزه ملي ايران با بيان اين مطلب به ميراث آريا( CHTN) گفت: موزه دوران اسلامي به دليل مشکلات برودتي و حرارتي مدتي تعطيل شده بود که اصلاح تأسيسات برودتي و حرارتي از سوي مجريان قبلي انجام شده اما هنوز بررسي و تحويل داده نشده است. وي با اشاره به اين موضوع که هم‌اکنون قرارداد بازسازي اين موزه با صندوق ا... ادامه »
16
کشف يکهزار و 924 قلم اشياي فرهنگي در آذربايجان غربي
چکیده: مسئول دفتر امور حقوقي و املاک سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn)،گفت: پس از اعلام جرم از سوي دفتر امور حقوقي و املاک اين سازمان و پيگيري‌هاي لازم تمامي اقلام به نفع سازمان متبوع ضبط و در اختيار موزه اروميه قرار گرفت. خليل حسن خاني افزود: علاوه بر اين اشيا، تعدادي اشياي تقلبي از فروشندگان ... ادامه »
16
داوران سومين جشنواره ميراث فرهنگي و رسانه‌ معرفي شدند
چکیده: به گزارش ميراث آريا(CHTN)، کميته‌هاي داوري پنج‌گانه جشنواره بخش مطبوعات و خبرگزاري‌ها ترکيبي از استادان و پيشکسوتان روزنامه‌نگاري و پژوهشگران حوزه ميراث فرهنگي است. بر اساس اين گزارش داوري خبر و گزارش خبري را حسين قندي، يونس شکرخواه و فريبرز دولت‌آبادي برعهده دارند. گزارش‌هاي توصيفي، تحقيقي و تحليلي را محمد مهدي فرقاني، ليلا رستگار و طه هاشمي... ادامه »
16
کشف قرآن نفيس در سنندج
چکیده: معاون ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري کردستان با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn)،گفت:اين قرآن با خط نسخ نگاشته شده و داراي تذهيب طلا و لاجورد است.تاريخ نگاشتن اين قرآن به سال 966هجري قمري برابر 1558ميلادي بر مي گردد. اقبال عزيزي با اشاره به اينکه اين قرآن نفيس برروي کاغذ فرهنگي نگاشته شده است ،افزود:در سال 1052هجري قمري و 1642 ميلادي رموز و... ادامه »
16
بايد به جوهره تفکر تمدن جيرفت دست يابيم
چکیده: به گزارش ميراث آريا(chtn ) و به نقل از روابط عمومي همايش بين المللي«تمدن جيرفت»، علي اسلام پناه، نماينده مردم جيرفت در مجلس هشتم گفت: ما بايد تفکر مربوط به آن دوره را به دست آوريم. در چنين همايش‌هايي، هنرمندان و اهالي فرهنگ بايد با اتکا به ابزارهاي موجود،جوهره تفکر و تمدن هر دوره راکشف کنند. وي تاکيد کرد: هدف از برگزاري يک همايش تنها نمايش نقوش... ادامه »
16
ساماندهي بازار تجريش براساس هويت فرهنگي و تاريخي است
چکیده: مهدي معمارزاده کارشناس فني سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان تهران با بيان اين مطلب به ميراث آريا( CHTN) گفت: کارشناسان ميراث‌فرهنگي و شهرداري در طول يک سال کارهاي مطالعاتي ساماندهي اين بازار را انجام داده و به‌تازگي اقدامات اجرايي ساماندهي اين بازار آغاز شده است. وي افزود: مطالعات و تحقيقات انجام‌شده از سوي شهرداري مطابق با هويت و... ادامه »
16
شناخت تاريخ، جامعه و فرهنگ بيش از تجهيزات سينمايي ضرورت دارد
چکیده: به گزارش ميراث آريا(CHTN)، ناصر باکيده با بيان اين مطلب گفت: انجمن سينماي جوانان ايران خانه همه کساني است که روزي در همين کلاس‌ها، اولين تجربه‌هاي فيلمسازي را فرا گرفتند و اينک با قرار گرفتن بر سکوي افتخار جشنواره‌هاي مختلف، قله‌هاي موفقيت را فتح مي‌کنند و يا در عرصه سينماي بلند حضور حرفه‌اي و قابل توجه دارند. مدير عامل انجمن سينماي جوانان ايرا... ادامه »
16
باستان‌شناسان به قلعه ايرج مي‌روند
چکیده: مجيد ژاله‌نيا مدير اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان ورامين با بيان اين مطلب به ميراث آريا( CHTN) گفت: قرار بود سال گذشته کاوش‌هاي باستان‌شناسي تپه‌هاي شاه‌قلي و قلعه ايرج انجام شود که به دليل صادر نشدن مجوز، اين کاوش‌ها انجام نشد. وي افزود: قرار است در صورت امکان قلعه ايرج به پايگاه ميراث‌فرهنگي شهرستان ورامين تبديل شود. البته طر... ادامه »
صفحه 1622 از 1794ابتدا   قبلی   1617  1618  1619  1620  1621  [1622]  1623  1624  1625  1626  بعدی   انتها