خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 16 دی 1394

درخواست معاون میراث فرهنگی از استان ها برای حفاظت جدی از آثار تاریخی

بحران های منطقه ای، تلاش برای هویت سازی از سوی برخی کشورهای منطقه با ضبط آثار تاریخی و هویتی ایران، تخریب یادگارهای تمدنی ایران در برخی کشورهای منطقه توسط گروه های تندرو و تخریب آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی در داخل کشور، بحران خشکسالی و آلودگی آب و خاک در ایران همگی موجب شد تا معاون میراث فرهنگی کشور در نشست معاونین میراث فرهنگی استان های کشور در ساری فراخوان صیانت از میراث فرهنگی و طبیعی کشور را اعلام کند و از معاونین میراث فرهنگی در استان های کشور بخواهد که با جدیت در جلسات استانی حضور بیابند و از ثبت و صیانت از آثار تاریخی و طبیعی دفاع کنند.  

جلسه معاونین میراث فرهنگی استان های کشور درحالی صبح امروز در شهر ساری آغاز شد که معاون میراث فرهنگی کشور با طرح موضوعات مهم میراث فرهنگی، حضور موثر و تعامل مستمر معاونین میراث فرهنگی را با دستگاه های مختلف شهری و کمیسیون ماده 5 جدی و ضروری دانست.

نشست معاونین میراث فرهنگی کشور صبح امروز با هدف بررسی چالش ها و مشکلات پیش روی میراث فرهنگی در استان های کشور برگزار شد. در این نشست تخصصی که به مدت دو روز در شهر ساری برپا است، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، محمدرضا کارگر رییس اداره کل موزه های کشور، فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار فرهنگی و تاریخی کشور، دلاور بزرگ نیا رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران، میثاقیان رییس اداره کل دفتر حفظ، احیا، بناها و بافت های تاریخی کشور،جبرئیل نوکنده رییس موزه ملی ایران و جمعی از کارشناسان و مسئولان استانی حضور داشتند.

«محمد حسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور در مراسم افتتاح نشست معاونین میراث فرهنگی استان های کشور با اشاره به این که هدف از این نشست همدلی استان ها و استفاده از تجربیات استان های کشور است گفت: درحال حاضر شرایط کشور در وضعیت بسیار حساسی قرار دارد. از همین رو لازم است که مسائلی که درحوزه میراث فرهنگی وجود دارد به دقت اندیشیده و دنبال شود.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: بسیاری از کشورها به شدت دنبال هویت سازی برای خود هستند، به همین دلیل برخی از پرونده هایی که دارای هویت ایرانی و اسلامی هستند با چالش های مختلفی در منطقه مواجه می شوند.

او گفت: در شرایطی که در برخی کشورهای منطقه سوابق تاریخی و فرهنگی ایران و حتی آن کشورها از بین می رود، مسئولیت ما در حفاظت از داشته های میراث فرهنگی بیش از گذشته است.  

او از میراث فرهنگی و محیط زیست به عنوان دو ضلع توسعه پایدار سخن گفت و از معاونین میراث فرهنگی کشور خواست تا در جلسات استانی به ویژه جلسات کمیسیون های ماده 5 درکشور به صورت فعال و موثر حضور پیدا کنند تا میراث فرهنگی متوجه خسارت نشود.

طالبیان با تاکید بر اینکه موضوع معرفی بناهای تاریخی از حوزه میراث فرهنگی کشور جدا شده و سبب شده است بخشی از مسئولیت میراث فرهنگی در آگاهی بخشی و مشارکت جویی مردم در حفاظت و صیانت از آثار تاریخی مغفول بماند گفت: باید بدانیم که چگونه ارزش های میراث فرهنگی را به مردم بشناسانیم و مردم را ترغیب به حفاظت از آن ها کنیم.

وی تعاملات جهانی و فراهم شدن فضای سرمایه گذاری اقتصادی در داخل کشور را نوید بخش آینده خوب برای میراث فرهنگی خواند و تاکید کرد: باید افراد بیشتری به عضویت انجمن های میراث فرهنگی در استان های کشور درآیند.

 

طالبیان با اشاره به ثبت نام 30 هزار عضو در انجمن های میراث فرهنگی در 27 استان کشور برای حفاظت از آثار تاریخی گفت: در بحث هویت سازی و ثبت آثار تاریخی و تعیین حرایم بناها و محوطه های تاریخی باید فعالیت های بسیار جدی داشته باشیم که برخی استان ها اکنون به صورت فعال این اقدامات را انجام داده و برخی استان ها نیز نیازمند آن هستند که این کار را با جدیت بیشتری دنبال کنند. او همچنین از معاونین میراث فرهنگی استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی، قم و زنجان خواست تا گزارش کنند که چرا تکنون تشکیل انجمن های میراث فرهنگی در این استان ها به تعویق افتاده است.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین در خصوص کم کاری در معرفی آثار ثبت جهانی شده کشور افزود: در سال های اخیر در حوزه ثبت جهانی تلاش های خوبی انجام شد که بسیار مهم بود و نتیجه هم گرفت ولی متاسفانه از این فرصت بهره زیادی برده نشد. و حتی توجه نشد که وقتی یک مکانی تاریخی تبدیل به یک برند جهانی می شود چگونه می توان از این فرصت برای توسعه و معرفی یک استان بهره برد.

وی با تاکید بر اینکه ایران بیش از 10 هزار سال قدمت دارد از کم کاری معرفی جاذبه های جهانی در ایران انتقاد کرد و گفت: در مازندران و گلستان دو مقصد جهانی باغ عباس اباد بهشهر و گنبد قابوس وجود دارد ولی آیا این دو مقصد تعاملی با یکدیگر دارند و از این برند جهانی استفاده می شود؟

طالبیان با اشاره به اینکه از ثبت یک اثر به عنوان ابزار حفاظت بهره گرفته می شود گفت: با همین رویکرد به دنبال مدیریت یکپارچه و تهیه پرونده های زنجیره ای هستیم.

به گفته معاون میراث فرهنگی کشور، موضوع قله های فرهنگی ایرانی - اسلامی همچون پرونده زنجیره ای حمام ایرانی یا خانه ایرانی مورد توجه قرار گرفته که از نمونه های بارز آن می توان به موضوع میراث راه آهن که نواحی مختلف کشور و مکان های مختلف تاریخی سر راه خود را به یکدیگر متصل می کند اشاره کرد.

به گفته طالبیان موضوع میراث طبیعی و میراث ناملموس نیز در سازمان میراث فرهنگی مورد توجه قرار گرفته است که در موضوع میراث ناملموس به دلیل تلاش برخی کشورهای منطقه برای هویت سازی برخی پرونده های میراث ناملموس ایران تبدیل به چالش های بزرگ سیاسی می شوند.

وی اهمیت پرونده های میراث طبیعی را در وهله نخست ایجاد تعامل بین دستگاه های مختلف اعلام کرد و گفت: در پرونده بیابان لوت 3 استان مختلف کشور درگیر بودند، یا جنگل ارسباران یا جنگل های هیرکانی یا حتی ثبت جهانی دماوند موضوعاتی هستند که می توانند وفاق بین میراث فرهنگی، منابع طبیعی و محیط زیست را اییجاد کنند.

طالبیان همچنین خواستار حرکت پرشتاب و شاداب در ایجاد رویدادهای فرهنگی در موزه ها و نمایشگاه ها شد و افزود: جامعه برای آن که شادمان بماند باید رویدادهای مختلف ایجاد شود و سالم ترین مسیر ایجاد شادابی اجتماعی نیز برگزاری رویدادهای میراث فرهنگی است.

وی مشارکت مردم در حفاظت و صیانت و معرفی آثار تاریخی و میراث فرهنگی کشور را از اهداف میراث فرهنگی خواند و گفت: مردم باید در مجموعه های تاریخی و بناها حضور مستمر داشته باشند.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین با ابراز تاسف از نابودی بخش های زیادی از میراث فرهنگی و بناهای تاریخی در استان های کرمان، شیراز و یزد اعلام کرد: اگر کرمان و شیراز را زودتر از تخت جمشید ثبت کرده بودیم دیگر شاهد وضعیت امروز نبودیم.

وی به برنامه سازمان میراث فرهنگی برای تدوین و ارسال پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی و تاریخی ساسانی که پل ها، چهارطاقی ها و برخی مناطق و روستاها و راه های تاریخی را شامل می شود خبر داد و گفت: پرونده ثبت جهانی ارسباران و ثبت جهانی یزد نیز در حال انجام است که هدف اصلی از آن موضوع حفاظت و صیانت از این مناطق است.

طالبیان در سخن پایانی خود در آیین افتتاح نشست معاونین میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: موضوع حفاظت از میراث فرهنگی یعنی آن که موضوع میراث فرهنگی پیشگام هدایت توسعه پایدار در کشور باشد.

روتیتر: در نشست معاونان میراث فرهنگی استان ها در مازندران اعلام شد:
موضوع: خبر
نوع خبر: تولیدی
موقعیت: خبر1
منبع خبر
آدرس ویدئو