خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 22 دی 1394

مرمت برج منفرد روستای ابراهیم آباد مهریز

برج منفرد روستای ابراهیم آباد شهرستان مهریز با اعتباری بالغ بر دویست میلیون ریال مرمت می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد سرپرست نمایندگی این اداره کل در شهرستان مهریز با بیان این مطلب اظهار داشت: برج ابراهیم آباد سازه ای خشتی و گلین داشته و در پلانی دایره ای شکل طراحی و ساخته شده است، به گونه ای که جداره ها از چینه و سقف ها از خشت و گل است.

محمدرضا فلاحتی افزود: مساحت بنا حدود 15 متر است و برج در سه طبقه بنا شده است که تنها راه دسترسی به طبقات بالاتر از طریق سوراخ موجود در راس گنبد طاق ها می باشد و ورودی برج در جنوب آن و در طبقه همکف قرار گرفته است.

وی خاطرنشان ساخت: بخش های تحتانی جداره برج با سنگ و مابقی از گل ساخته شده است. پوشش سقف ها گردپوش است و ضخامت بخش تحتانی برج حدود 20/1 متر است که در بخش های بالاتر کم و کمتر می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: برخلاف دیگر برجهای شهرستان، این برج در قسمت های فوقانی دارای کمترین تزیینات است و تنها تیرکش هایی در بخش جان پناه و طبقه اول و دوم جهت تیراندازی به بیگانگان تعبیه شده است. 

فلاحتی افزود: عملیات اجرایی مرمت برج با مشارکت دهیاری و شورای اسلامی روستا با اعتباری بالغ بر دویست میلیون ریال از دی ماه سال جاری شروع شده است و مدت یکماه به طول خواهد انجامید. 

وی مهمترین اقدامات اجرایی را بندکشی نمای سنگ پای برج، اندود کاهگل بدنه داخل و خارج برج، آجر فرش پشت بام و طبقات برج، اندود کاهگل نرم بر روی نمای بیرونی و نورپردازی برج دانست و عنوان نمود: این بنا در قدیم محلی برای دیده بانی نگهبانان و اعلام خطر و دیگر علایم از آنها استفاده می شده است.
روتیتر
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: سایر
منبع خبر
آدرس ویدئو