خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 17 اردیبهشت 1396

بازدید و پاک‌سازی بافت تاریخی روستای بیابانک

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌كل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، کارکنان این اداره‌کل ضمن بازدید از بافت تاریخی و جاذبه‌های این روستا از جمله مسجدجامع، یخچال، آب‌انبار، قلعه تاریخی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی منطقه، محیط این روستا را پاک‌سازی کردند.

این بازدید با هدف آشنایی بیشتر با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این روستا، بازدید از اقامتگاه‌های بوم‌گردی در دست احداث در این منطقه و بررسی ثبت آثار تاریخی این روستا در فهرست آثار ملی انجام شد.

روستای تاریخی بیابانک در گذشته به‌نام بیابانك خندق معروف بوده است و در 25 كیلومتری شرق لاسجرد، هفت كیلومتری جنوب سرخه و 40 كیلومتری جنوب غربی شهر سمنان قرار دارد .شواهد و قراین موجود در روستا از جمله دیوارهای به جا مانده از مسجد جامع و قلعه‌ گبری‌ها و خانه‌های مسكونی قدیمی، نشانگر برخورداری این روستا از سابقه تاریخی است.

اهالی این روستا معتقدند که  قدمت تاریخی این روستا به قبل از اسلام می‌رسد و حفر قنات طره را كه قسمتی از آب مورد نیاز روستا را تأمین می‌کند به زمان امام حسین (ع) نسبت می‌دهند. آرامگاه شیخ علاءالدوله بیابانكی سمنانی نیز که در 6 كیلومتری روستای بیابانك واقع شده است و گواهی بر قدمت و تاریخ روستا دارد. بناهایی از جمله یخدان، آب‌انبارها، آتشکده و بافت تاریخی روستا به‌همراه دالان‌های سرپوشیده متعدد از شاخصه‌های این روستای تاریخی است.

روتیتر: با همکاری شماری از کارکنان اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان سمنان صورت گرفت
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: سایر
منبع خبر
آدرس ویدئو