خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 07 مهر 1396

سینی‌گردانی حضرت قاسم، آیین سنتی هشتم محرم در بندر ماهشهر

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان، این آیین که با عنوان عروسی قاسم نیز یاد می‌شود در استان‌های مختلف ایران از جمله خوزستان به همراه آداب و رسوم خاصی برگزار می‌شود.»

این مراسم که در واقع یک مراسم مردانه است در شهرهای مختلف خوزستان از جمله اهواز، رامهرمز و... به شکل مراسم زنانه نیز برگزار می‌شود.

 این مراسم آیینی در شهرستان بندر ماهشهر به صورتی متفاوت و با مدیریت و اجرای مردان به شکل مردانه در مساجد، خانه‌های قدیمی و میدان شهر برگزار می‌شود.

روز هشتم محرم حوالی ظهر، از تمام نقاط  بندر ماهشهر سینی‌های بزرگی از جنس مس، حصیر و... که محتوای درون آن حنا، اسپند، شاخه‌های گیاه مورد، شمع، انواع شیرینی و گلاب است را با پارچه سبز پوشانده و به محل اصلی برگزاری مراسم می‌برند و آنجا از سوی تعدادی از زنان چیدمان می‌شوند.

از دیدگاه مردم ماهشهر هر کدام از محتویات سینی حضرت قاسم با نماد و نشانه‌ای تعریف می‌شوند. پارچه سبز، نماد پاکی و قداست است و همچنین لباس رزم اهل‌بیت (ع) در روز عاشورا و به رشادت یاران امام حسین اشاره دارد. حنا، نمادی مبارک از زینت و آراستگی برای عروس در زمان قدیم است و اشاره به دامادی حضرت قاسم دارد. شمع، نمادی از روشنایی، پاکی و جاودانگی در این مراسم است که به مظلومیت یاران امام اشاره دارد. گلاب، نماد تازگی، طراوت، باروری و تدواوم زندگی است و به ازدواج حضرت قاسم اشاره دارد. شاخه گیاه مورد که یاس هم نامیده می‌شود نیز نماد راستی، صداقت، عشق، دوستی و معصومیت است که به عشق پاک و معصومیت حضرت قاسم اشاره دارد. اسپند نیز برای جلوگیری از چشم‌زخم است.

هنگام شب سینی‌ها همچنان که پوشیده از پارچه سبز هستند در حسینیه یا خانه برخی بزرگان و در مجلسی مردانه قرار می‌گیرند و از سوی یکی از بزرگان و یا روحانیون به آن‌ها دعا خوانده می‌شود. در مراسمی روضه‌خوانی می‌شود و پس از آن، مراسم سینی‌گردانی، در حالی که سینی‌ها بر سر تعدادی از داوطلبان جوان است، با صدای طبل و دمام  و گاه همراهی اسب‌های سبز‌پوش با حرکت به سمت میدان شهر آغاز می‌شود.

تعداد زیادی از مردان و زنان سیاه پوش در گروه‌های سنی مختلف گروه سینی‌گردان را همراهی می‌کنند. در جلوی جمعیت علم‌های بلندی که به پارچه‌های رنگارنگ مزین شده‌اند قرار دارد و گهواره‌ای کوچک که یادآور طفل شش ماهه امام حسین (ع) است در میان جمعیت، روی دست قرار می‌گیرد.

در این مراسم مداحان به مداحی می‌پردازند و همراهان با سینه‌زنی همراهی می‌کنند. تعدادی نیز گلاب به سر و صورت حاضران می‌پاشند.

پس از مراسم جمعیت به سوی مبدا اولیه بازمی‌گردند و مردان محتویات سینی را به‌عنوان نذر و حاجت روایی بین مردم تقسیم می‌کنند. در این مراسم مردم نذورات قربانی خود را نیز شرکت می‌‌دهند.

روتیتر
موضوع: گزارش
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: سایر
منبع خبر
آدرس ویدئو