خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 05 تیر 1398

عمارت کلاه‌فرنگی بندرعباس مرمت می‌شود

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‎دستی و گردشگری استان هرمزگان، جلسه ای در این جلسه مقرر شد در یک ماه آینده جلسه‌ای با حضور هیئت امنای حوزه علمیه و مدیر کل میراث‌فرهنگی هرمزگان برگزار و طی آن تفاهم نامه ای جهت مرمت و بهره برداری این بنا منعقد شود.

گمرک قدیم بندرعباس معروف به عمارت کلاه فرنگی در محوطه حوزه علمیه بندرعباس قرار دارد و در زمینی به وسعت ۴۲۹مترمربع و در سه طبقه به طول حدود ۳۰متر و عرض ۱۴متر و ارتفاع حدود ۹ متر بنا شده که طبقه همکف برای نگهداری کالا و طبقه دوم برای تشکیلات اداری و سکونت و دو حیاط وسیع هم در شمال مغرب با آب انبارهای متعدد بود.

بر فراز طبقه دوم ساختمان هشت گوشی از چوب ساخته بودند که در وسط آن گنبدی مخروطی شکل قرار داشت. گنبد مذکور شبیه به کلاهی بود که در آن روزگاران، مردم اروپایی (فرنگی‌ها) بر سر می‌گذاشتند. به همین سبب آن بخش از ساختمان به کلاه‌فرنگی شهرت یافت و به تدریج نام کلاه‌فرنگی به کل عمارت اطلاق شد.

این عمارت که بیش از سه قرن قدمت دارد در مجاورت اسکله قدیم بندرعباس رو به دریا و در بلوار طالقانی قرار گرفته و در سال ۱۳۸۴ با شماره ۱۳۸۳۵در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌است.

روتیتر
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: سایر
منبع خبر
آدرس ویدئو