خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 09 مرداد 1398

طالبیان: روابط فرهنگی ما با ژاپن به دوره ساسانیان بازمی‌گردد

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی مجموعه جهانی کاخ گلستان، در این مراسم که با حضور با حضور معاون وزیر امور خارجه ژاپن و مسئولان سفارت این کشور، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و نیز مسئولان وزارت امورخارجه کشورمان برگزار شد، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: «روابط فرهنگی ما با ژاپن در دوره ساسانیان بیشترین تبادل را به خود دید و آثار به‌دست‌آمده به‌خصوص ابریشم و سکه‌های ساسانی نشان از این روابط و تعاملات دارند. حتی ابریشم ایران در قرن ششم و هفتم میلادی نیز بیشترین طرفداران را در شرق آسیا به‌خصوص ژاپن داشت.»

طالبیان با اشاره به تاریخ برقراری روابط بین ایران و ژاپن گفت: «در دوران قبل از اسلام ایران با کشورهای شرق آسیا روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی داشت. در این راستا چین، کره و ژاپن روابط دوسویه خوبی با ایران داشتند.»

او درخصوص دلیل انتخاب کاخ گلستان برای برگزاری این مراسم گفت: «ناصرالدین‌‌شاه قاجار در آن عصر در ایجاد روابط تاثیرگذار بود. او در سن‌پترزبورگ از سفیر ژاپن دعوت کرد تا به ایران سفر کند. این دعوت سبب شد تا در سال 1880 میلادی نخستین سفیر ژاپن به ایران سفر کند و از چند شهر مانند اصفهان و شیراز دیدن داشته باشد.»

معاون میراث‌فرهنگی کشور تصریح کرد: «در سال 1309 سفارتخانه مشترک ایران و ژاپن شکل گرفت و حتی بعد از جنگ جهانی دوم شاهد ازسرگیری روابط دوستانه دو کشور بودیم. در این سال‌ها روابط تجاری ایران و ژاپن روزبه‌روز مستحکم‌تر شد. وجود آثار متعدد از ژاپن در کاخ گلستان اعم از عکس‌ها و اسناد تاریخی، نشان از روابط پایدار و گسترده دو کشور طی سال‌های گذشته دارد.»

 

روابط ایران و ژاپن از کاخ گلستان آغاز شد

کنجی یامادا معاون پارلمانی وزارت امورخارجه ژاپن نیز در این مراسم با تبریک نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن گفت: «کاخ زیبا و باشکوه گلستان جایی است که برای اولین بار روابط ایران و ژاپن در این مکان آغاز شد. 90 سال پیش (سال 1929 میلادی) آقای کاساما، اولین دیپلمات فرستاده از ژاپن به‌عنوان وزیرمختار ژاپن در ایران در محل کاخ گلستان استوارنامه خود را تقدیم کرد.»

او افزود: «امیدوارم روابط دیپلماتیک دو کشور هر روز بهتر از قبل شود. حفظ روابط خوب بین ایران و ژاپن حاصل همکاری با افرادی است که طی این سال‌ها سعی در بهبود روابط بین دو کشور داشتند. من برای آینده و روابط دوستانه بین ایران و ژاپن تلاش خواهم کرد.»

این مراسم با انجام نورپردازی سه‌بعدی بر روی بنای کاخ گلستان که روایتی از روابط دوستانه بین دو کشور را بیان می‌کرد ادامه یافت.

اجرای عمومی این نمایش نورپردازی سه‌بعدی در روزهای 10 و 11 مرداد در سه نوبت در ساعت‌های 21، 21:30 و 22 در کاخ گلستان انجام خواهد شد و ورود برای عموم آزاد است.

روتیتر: در مراسم نودمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: خبر1
منبع خبر
آدرس ویدئو