خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 16 مرداد 1398

قدردانی سفیر چین از دستور لغو روادید در دیدار با دکتر مونسان

به گزارش خبرنگار میراث‌آریا، دکتر علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دیدار با چانگ هووآ، سفیر چین در ایران که ظهر امروز در محل دفتر رئیس سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، درباره تقویت روابط دو کشور در حوزه گردشگری با یکدیگر گفت‌و‌گو کردند.

در ابتدای این دیدار، چانگ هووآ سفیر چین در سخنانی گفت: «از شما برای تلاش در خصوص تقویت روابط گردشگری ایران و چین تشکر می‌کنم.»

او افزود: «قبلا به ایران سفر کرده‌ام و به شیراز و اصفهان رفته‌ام. در شهر تهران نیز روزهای پنجشنبه و جمعه تهران‌گردی می‌کنم و موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخ تهران را می بینم.»

او ادامه داد: «ثبت جهانی هیرکانی را نیز به شما تبریک می‌گویم، می‌دانم که  ایران 24 اثر ثبت جهانی دارد و در جایگاه دهم در دنیاست امیدوارم در مدت مأموریتم بتوانم از 31 استان و 24 اثر جهانی ایران بازدید کنم.»

سفیر چین در ایران گفت: «در دیدار با آقای لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز اعلام کرده‌ام که به‌عنوان سفیر آماده معرفی ایران برای گردشگران چینی هستم و این موضوع را از خانواده خود شروع می کنم.»

چانگ هووآ، ادامه داد: «از دستور ایران برای لغو روادید برای سفر چینی‌ها به ایران تشکر می‌کنم، اعتقاد دارم این موضوع به گسترش گردشگری دو کشور کمک می‌کند. من همواره ایران را به‌عنوان یک کشور امن برای خانواده و دوستانم معرفی کنم. به‌نظر من ایران یک کشور امن و در حقیقت امن‌ترین کشور خاورمیانه است. »

او افزود: «گردشگران خروجی زیادی داریم. از شما درخواست دارم هتل‌ها، آژانس‌ها و... برای سفر چینی‌ها برنامه‌ریزی جدیدی ارائه دهند. جاذبه‌های گردشگری ایران باید در چین معرفی شود. شبکه اجتماعی وی‌چت را در چین راه‌اندازی کردیم و از طریق این شبکه جاذبه‌ها و ظرفیت‌های ایران را به چینی‌ها معرفی می‌کنیم.»

این مقام چینی ادامه داد: «در مدت حضورم در تهران در برنامه‌های کنسرت و موسیقی شرکت می‌کنم و حضور مردم در این برنامه‌های فرهنگی برای من بسیار جالب است.»

او خاطرنشان کرد: «آماده همکاری با ایران در حوزه گردشگری هستیم و در دیدار با رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه ایران گفته‌ام که کشور چین مردم خود را به ایران می‌فرستد.»

 

ایران امن‌ترین کشور خاورمیانه است

دکتر علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست گفت: «آمادگی داریم کمک کنیم تا تمام نقاط دیدنی ایران را ببینید. البته ایران کشور پهناوری است و نقاط تاریخی زیادی دارد. یک‌میلیون سایت تاریخی، 34هزار اثر ثبت‌شده ملی داریم و 24 اثر ثبت‌شده جهانی که نشان دهنده سابقه تاریخی و تمدنی ایران است.»

او افزود: «در سال‌های اخیر گردشگری ایران روندی روبه‌رشد را طی می‌کند سال گذشته 7 میلیون و 800 هزار گردشگر داشتیم. حجم سرمایه گذاری زیادی در کشور در حال انجام است و حدود 18میلیارد دلار حجم این سرمایه گذاری‌هاست. دولت تلاش می‌کند گردشگری به عنوان یک اقتصاد جدید نقش ایفا کند. روابطمان را با کشورهای مختلف تقویت می‌کنیم که یکی از این کشورها چین است. رابطه خوبی در گذشته داشتیم و اکنون نیز رابطه بسیار خوبی داریم.»

او ادامه داد: «برای تقویت و گسترش روابط ایران و چین پیشنهاد لغو روادید با چین را در دولت مطرح کردیم که مورد موافقت قرار گرفته است. در سفر رئیس مجلس ایران به چین نیز توافقات خوبی در حوزه گردشگری شده است و مقامات چینی اعلام کرده اند آمادگی دارند 4درصد گردشگری خروجی به ایران اختصاص یابد یعنی حدود 6میلیون گردشگر که البته در حال حاضر عدد کمی است. 60هزار گردشگر چینی داریم و 70هزار ایرانی به چین سفر می کنند که عدد اندکی است و ظرفیت دو کشور بیشتر از این است و باید این اعداد افزایش یابد.»

مونسان گفت: «گردشگری علاوه بر نتایج اقتصادی نتایج فرهنگی نیز دارد و باعث نزدیکی ملت‌ها به هم می‌شود، برنامه‌ای در دست داریم تا در سفر به چین با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و با حضور دفاتر خدمات مسافرتی و جهان‌گردی به معرفی ایران برای گردشگران چینی بپردازیم و با توجه به لغو روادید علاقه‌مند هستیم این سفر زودتر اتفاق بیفتد.»

او در ادامه با اشاره به نگرانی سفیر از امنیت گردشگران در ایران و موضوع تصادف گردشگران گفت: «آمار تصادفات برای گردشگران بالا نیست. زیرساخت‌های خوبی داریم. تحریم‌ها در حوزه حمل‌و‌نقل به صنعت هواپیمایی برمی گردد که با توجه به مهندسان و خلبان‌های خوب در این حوزه نیز مشکلی نداریم. بنابراین جای نگرانی نیست.»

مونسان ادامه داد: «از سفارت چین درخواست دارم تا کمک کند و دوره‌هایی را برای آموزش زبان چینی برای تورگردان‌های ما بگذارد. هم آموزش زبان چینی و نیز آشنایی با رسوم مردم چین در آداب پذیرایی و غذا.»

مونسان گفت: «با وجود تهدیداتی که وجود دارد سال گذشته  شاهد رشد 52درصدی ورود گردشگران خارجی به ایران بودیم. این در حالی است که ناوهای آمریکایی در خلیج فارس حضور داشته‌اند اما مردم ما به‌خوبی می‌دانند که هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ایران امن‌ترین کشور خاورمیانه است. خصوصاً این‌که این موضوع امنیت را برای گردشگران به‌طور ویژه در نظر داریم و دستگاه‌های امنیتی ما تمام تلاش خود را برای تأمین امنیت گردشگران به کار می‌برند.»

او خاطر نشان کرد: «تقریبا تمام گردشگران بعد از سفر به ایران اعلام رضایت می‌کنند.»

روتیتر: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی: ایران امن‌ترین کشور خاورمیانه است
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: خبر1
منبع خبر
آدرس ویدئو