خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 12 شهریور 1398

ثبت درخت کهن‌سال «بنه سبزپوش» سربیشه در فهرست میراث ملی

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی استان گفت: «بنه کهن‌سال و زیبای سبزپوش داخل روستای میرخان و در مجاورت مزار و گورستان روستا قرار دارد. به دلیل علاقه و اعتقاد عمیق مردم به آن، دارای ارزش و احترام زیادی است. وجود دخیل بر شاخه‌های درخت نشان از قداست و ارزش معنوی آن است.»

او افزود: «درخت دارای تاج نامتقارن بوده و تقریباً سرسبز و شاداب است. خشکیده بودن برخی شاخه‌ها لابلای شاخ و برگ درخت نشان از پشت سر گذاشتن چند دوره خشک‌سالی در منطقه است. تنه دارای پیچ‌وتاب بوده و از سطح زمین به شش تنه فرعی تقسیم‌شده است. طبق تحقیقات محلی قسمت زیادی از تنه زیرخاک مدفون است.»

ملکوتی ادامه داد: «بر اساس بررسی‌های کارشناسی سن این درخت تقریباً 600 تا 650 سال است. این درخت از گذشته‌های دور توسط یکی از مریدان روستا به نام شیخ احمد صوفی به درخت حیدر علی نام‌گذاری شده و شهرت دارد. مراسم مختلف مذهبی در روزهای جمعه و مناسبت‌های دیگر (نماز عید فطر و نماز میت) در اطراف درخت برگزار می‌شود. در مجاورت درخت و مزار، سازه‌ای موقت توسط دهیاری روستا برای برگزاری نمازهای جماعت ساخته‌شده است.»

او افزود: «مهم‌ترین اقدام پس از ثبت یک اثر، حفاظت و نگهداری آن است ازآنجایی‌که این اثر ارزشمند است بنابراین همه نهادها و مردم خصوصاً اهالی روستا باید برای تحقق این امر مهم بکوشند.»

روتیتر
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: سایر
منبع خبر
آدرس ویدئو