خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 08 آبان 1398

سیر تحول بیمارستان‎های صحرایی بررسی شد

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، در این نشست ابتدا سجاد پاک‎گهر رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خرمشهر با برشمردن ارزش‌های آثار باقی‌مانده از جنگ در این شهرستان که در سطح ملی و بین‌المللی دارای جایگاه ویژه هستند، تعدادی از بناهای ثبت ملی باقی‌مانده از دوران دفاع مقدس در شهرستان خرمشهر را که به ثبت ملی رسیده‌اند را برشمرد و  توضیحاتی درخصوص آن‎ها ارائه کرد.

او در ادامه به اهمیت و جایگاه جهانی این بناها و به کشورهایی که از جنگ‌های جهانی اول و دوم تعدادی از بناها باقی‌مانده از جنگ‌های خود را حفظ کرده‎اند اشاره کرد و افزود: «محور گردشگری آثار باقی‌مانده از جنگ به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان خرمشهر محسوب می‎شود که هرسال پذیرای جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.»

در ادامه سیدبهشید حسینی از اساتید دانشگاه هنر و معماری تهران که در دوران دفاع مقدس مسئول قرارگاه مهندسی رزمی خاتم‎الانبیا و همچنین طراح تعدادی از بیمارستان‌های صحرایی آن دوران بوده است، در خصوص سیر تحول طراحی بیمارستان‌های صحرایی در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق، شرایط طراحی آن‌ها و نیز استانداردهایی که یک بیمارستان صحرایی برای تاب‌آوری در شرایط بحرانی باید داشته باشد و در آن دوران به آن رسیده بودند، توضیحاتی ارائه و مستندات و تصاویری از روند احداث این بیمارستان‌ها ارائه کرد.

او در ادامه این نشست خاطراتی را از حال و هوای زمان احداث این بیمارستان‌ها و نیز تلاش‌های رزمندگان در راستای دو موضوع سرعت عمل و ایمن‌سازی که بسیار موردنظر بوده است بیان کرد.

در پایان این نشست از سوی مدیر اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خرمشهر لوح یادبودی به ‌پاس تلاش‌های ارزشمند سیدبهشید حسینی در دوران دفاع مقدس به او اهدا شد.

در استان خوزستان دو بیمارستان صحرایی ارزشمند از دوران دفاع مقدس باقی‌مانده که یکی با عنوان بیمارستان صحرایی امام حسین علیه‌السلام در 40 کیلومتری جاده خرمشهر به اهواز و دیگری در حاشیه شرقی شهرستان آبادان واقع‌شده است.

این بیمارستان‌ها دارای ساختار خاصی هستند که با توجه به لزوم استتار در ایام جنگ به منظور جلوگیری از آسیب‌دیدگی توسط بمباران‌های هواپیماهای دشمن، معمولاً در زیر سطح زمین‌ساخته شده و یا پس از ساخت روی آن‌ها خاک‌ریزی صورت می‌گرفته تا به‌صورت تپه‌ای خاکی به‌نظر برسند.

امروزه اگرچه دیگر از این دو مجموعه به عنوان بیمارستان استفاده نمی‎شود و فقط به عنوان آثار باقی مانده از جنگ از آن‎ها بازدید می‎شود؛ اما به دلیل نقش ارزشمند آن‎ها در آن دوران و نیز به عنوان آثار باقی‌مانده از جنگ، در سال‌های گذشته توسط وزارت میراث فرهنگی در فهرست آثار دفاع مقدس ثبت ملی شده‌اند.

روتیتر:  در موزه جنگ خرمشهر
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: سایر
منبع خبر
آدرس ویدئو