خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 12 بهمن 1398

ثبت جهانی روستای چادرشب‌بافی، برگی از هویت ناب فرهنگی گیلان است

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان، استاندار گیلان در پیامی ثبت‌جهانی روستای قاسم‌آباد با محوریت چادرشب‌بافی را تبریک گفت و از زحمات همکاران در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و اداره‌کل استان تقدیر کرد.

متن پیام استاندار گیلان به این شرح است:

«در آستانه ایام‌الله دهه‌فجر، خبر مسرت‌بخش و افتخارآمیز ثبت روستای قاسم‌آباد به‌عنوان نخستین اثر مستقل از گیلان در فهرست شورای جهانی صنایع‌دستی، موجب مباهات شد و بار دیگر هویت بی‌بدیل و درخشان فرهنگی این سرزمین را نمایان کرد.

بدون شک ثبت چادرشب‌بافی و صنایع‌دستی قاسم‌آباد گیلان که پیشتر لباس محلی آن آوازه جهانی داشت؛ نشان‌دهنده است که این میراث، نماد والای فرهنگ و هنر این کهن مرز و بوم به شمار می‌رود.

معتقدم یکی از میراث‌های جاودان این سرزمین؛ آثار هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی است که خاک زمان خورده و ناب شده و چراغی پر فروغ برای آیندگانی که به دنبال هویت اصیل خویش هستند، محسوب می‌شود.

لازم می‌دانم از نگاه ژرف و هنرشناسانه شورای جهانی صنایع‌دستی و پیگیری‌های وزیر محترم میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و همکاران ایشان در وزارتخانه و استان، مردم هنردوست قاسم‌آباد شهرستان رودسر، مسئولان محلی شهرستان و داوطلبان گیلانی که کوشش بسیاری در مسیر ثبت جهانی این میراث ارزشمند کردند، قدردانی نمایم.

ثبت جهانی قاسم‌آباد چابکسر با عنوان روستای جهانی چادرشب بافی از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی، تجلی ظرفیت‌های غنی فرهنگی گیلان برای توسعه صنعت گردشگری و فرصتی کم‌نظیر برای انتقال هویتی برخاسته از استان است.

این رویداد خجسته را ارج می‌نهم و قدردان مشارکت فعالانه بانوان بافنده هستم که این هنر با اصالت را نسل به نسل به فرزندان خود انتقال دادند.

امیدوارم به لطف الهی؛ گیلان عزیز به‌عنوان گنجینه فرهنگ، هنر و صنایع‌دستی و خاستگاه ابریشم در ایران سرافراز، بتواند بیش از پیش و با بهره‌مندی از این عنوان؛ مسیر تحقق تعاملات بین‌المللی و دیپلماسی فرهنگی را هموار کند و به‌عنوان هنری جهان‌شمول و میراثی ماندگار، زمینه‌ساز سفر گردشگران مختلف به این استان باشد.»

روتیتر: پیام استاندار گیلان به‌مناسبت ثبت‌جهانی روستای قاسم‌آباد
موضوع: خبر
نوع خبر: تولیدی
موقعیت: خبر3
منبع خبر
آدرس ویدئو