خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 12 خرداد 1399

بررسی طرح پیشنهادی توسعه و احیای مجموعه مفخم

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، حبیب یزدان‌پناه روز دوشنبه 12 خردادماه 99 با اشاره به نشست مشترک با استاندار در خصوص بررسی طرح توسعه و احیای مجموعه مفخم بجنورد، افزود: «ویرایش دوم این طرح آماده و ارائه شد. با اجرای این طرح به دنبال ایجاد یک برند برای استان هستیم.»

او عنوان کرد: «ارتقای هویت تاریخی و فرهنگی، تقویت عناصر شاخص معماری مجموعه تاریخی، افزایش سرانه‌های فرهنگی و گردشگری و نیز هویت‌بخشی تاریخی و فرهنگی به مرکز استان از دیگر اهداف اجرای این طرح است.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی گفت: «ایجاد مرکز سرزنده تاریخی برای حضور گردشگران و معرفی میراث معنوی استان از جمله موسیقی، مشاهیر و ایجاد مرکز ارائه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان از امور مورد تأکید استاندار بود که در این طرح پیش‌بینی شده است.»

او با تأکید بر این‌که احیای مجموعه فرهنگی تاریخی مفخم به توسعه گردشگری و رونق اقتصادی استان کمک خواهد کرد، گفت: «با پیگیری‌های انجام شده، این طرح در آینده‌ای نزدیک در مسیر اجرا قرار می‌گیرد.»

آیینه‌خانه مفخم یکی از یادمان‌های برجسته دوره قاجار است، حدود سال 1300 هجری به دستور یار محمدخان شادلو، معروف به سردار مفخم ساخته شده و با شماره 1167 به ثبت ملی رسیده است.

عمارت مفخم نیز که هم‌زمان با آیینه‌خانه ساخته شد، بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین اثر تاریخی دوره قاجار در خراسان شمالی است و با شماره 952 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

این بنای مجلل 34 اتاق با دو تالار بزرگ دارد. نمای اصلی ساختمان در سمت جنوب است که سراسر آن به زیباترین وجهی با انواع فنون کاشی‌کاری معرق، هفت‌رنگ و با طرح‌ها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی، ختایی و هندسی زینت یافته است.

روتیتر
موضوع: خبر
نوع خبر: تولیدی
موقعیت: سایر
منبع خبر
آدرس ویدئو