خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 28 اسفند 1390

آخرين تمهيدات نوروزي براي سفرهاي جاده‌اي ايمن

به گزارش ميراث آريا(chtn)، «شهريار افندي‌زاده» با تاکيد بر نظارت سازمان راهداري بر فعاليت‌‌ ناوگان عمومي جاده‌اي در ايام نوروز، به آغاز طرح نوروزي از 25 اسفند‌ماه اشاره کرد و افزود: قطعا در چند روز ابتدايي طرح نوروزي ترافيک در محورهاي مواصلاتي کشور زياد خواهد بود و سفرها از مبدا استان‌ها آغاز خواهد شد و در پايان هفته اول بازگشت مسافران را خواهيم داشت.

وي يادآور شد: همچنين در ابتداي هفته دوم و انتهاي اين هفته دوباره با حجم عظيمي از ترافيک خودروها در جاده‌ها مواجه خواهيم بود.

افندي‌زاده ادامه داد: مردم بايد بدانند که عبور از جاده‌ها خود‌ قسمتي از سفر محسوب مي‌شود و مي‌توانند در طول سفر از مناظر طبيعي نيز لذت ببرند.

معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به ايجاد ستادهاي تسهيلات نوروزي در استان‌ها براي طرح نوروزي گفت: مديران کل حمل‌و‌‍‌نقل و پايانه‌هاي هر استان عضو اين ستادها هستند و در اين ستادها تلاش مي‌شود که نظارت بر مجتمع‌هاي خدمات بين‌ راهي که مجوز تاسيس آن‌ها از سوي سازمان راهداري صادر شده است، انجام شود.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي يادآور شد: از مسافران مي‌خواهيم در اين ايام با رعايت قوانين و مقررات، سفرهاي ايمن و مطلوبي را براي خود رقم بزنند.

معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به نظارت بر فعاليت ناوگان عمومي جاده‌اي در ايام نوروز، ادامه داد: در اين ‌باره طي هماهنگي با ادارات کل استان‌ها تلاش خواهيم کرد طبق دستورالعملي که به ادارات کل داده شده است هم نظارت بر عرضه خدمات شرکت‌هاي مسافري وجود داشته باشد و هم تلاش کنيم ارتباط مستقيمي با مردم از طريق اطلاع‌رساني سامانه‌ها داشته باشيم.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي با اشاره به نظارت بر رعايت ايمني از سوي شرکت‌هاي تعاوني حمل‌و‌نقل عمومي اضافه کرد: در اين ‌باره جلساتي با مسوولان فني شرکت‌هاي حمل‌و‌نقل جاده‌اي برگزار شد و ناوگان بايد برگه معاينه فني داشته باشد تا حمل‌و‌نقلي ايمن با ناوگاني مطمئن و با هوشياري رانندگان و شرکت‌ها داشته باشيم.

افندي‌زاده با اشاره به اين که سال گذشته حدود 40 ميليون مسافر از طريق سيستم حمل‌و‌نقل عمومي جاده‌اي جابه‌جا شدند، ادامه داد: همچنين پيش‌بيني مي‌کنيم امسال اين رقم با رشدي بين 5 تا 10 درصد، به 45 ميليون جابه‌جايي افزايش يابد.

کاهش 15درصدي تلفات رانندگي برون‌شهري

معاون وزير راه و شهرسازي افزود: اميد است در نوروز امسال نيز سفرهاي ايمني با نگاه ايمني داشته باشيم.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي با اشاره به اين که بسياري از تصادفات در 30 کيلومتري شهر‌ها رخ مي‌دهد، گفت: طي بررسي‌هاي انجام شده در سال جاري در قسمت‌هاي برون‌شهري و روستايي بيش از 15درصد کاهش تلفات رانندگي داشته‌ايم که اميد است از ابتداي سال 91 نيز روند رو به کاهش تصادفات جاده‌اي همچنان ادامه يابد.

تعطيلي کارگا‌ه‌هاي جاده‌اي و محدوديت تردد کاميون‌ها

معاون وزير راه و شهرسازي به ساماندهي امدادخودروها در جاده‌ها طي ايام نوروز اشاره کرد و افزود: اميد است با مجوزهايي که براي شرکت‌هاي امداد خودرو صادر مي‌کنيم و عرضه خدمات از سوي آن‌ها در جاده‌هاي کشور، سفرهاي ايمن و خوبي را براي مسافران در ايام نوروز داشته‌ باشيم.

افندي‌زاده با اشاره به اين که از 25 اسفندماه تا 15 فروردين 91 هيچ‌گونه عمليات راهسازي و جاده‌سازي نخواهيم داشت، اظهار داشت: طي اين ايام مجوز تردد خودروهاي سنگين ترافيکي و وسايل نقليه سنگين صادر نخواهد شد و در اين ‌باره محدوديت‌هايي داريم تا زمينه براي حمل‌و‌نقل ايمن مسافري فراهم شود؛ البته براي حمل کالاهاي ضروري و مواد غذايي فاسدشدني نيز تمهيداتي انديشيده‌ايم.

100 ميليارد تومان براي نصب علائم و تجهيزات ايمني

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: سازمان راهداري معمولاً سالانه بين 75 تا 100 ميليارد تومان براي نصب علائم، تجهيزات ايمني و سيستم‌هاي هوشمند جاده‌ها هزينه مي‌کند.

وي تصريح کرد: با توجه به اين که طرح نوروزي از 25 اسفندماه آغاز مي‌شود و فصل سرما هم در حال سپري شدن است، به تمام ادارات راه و ترابري استان‌ها ابلاغ کرده‌ايم که تا 25 اسفند‌ماه براي بازسازي علائم و تميز کردن آن‌ها اقدام کنند.

افندي‌زاده يادآور شد: با توجه به اين که يکي از بحث‌هاي عمده وزارت راه در کاهش تصادفات رانندگي و افزايش ايمني سفر مديريت علائم است، به اين امر توجه خاصي خواهيم داشت که اين قطعاً در کاهش سوانح رانندگي تاثيرگذار خواهد بود.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي افزود: تلاش مي‌کنيم طي مدت باقي‌مانده تا ايام نوروز آسفالت راه‌هايي را که در زمستان دچار آسيب شده‌اند، ترميم و روکش کنيم تا بتوانيم با آغاز سفرهاي نوروزي در خدمت مسافران باشيم.

1157 اکيپ راهداري و 11500 راهدار

وي اظهار داشت: بيش از يک هزار و 157 اکيپ راهداري طي اين ايام در جاده‌هاي کشور مستقرند و همچنين 712 اکيپ تعميراتي و امدادي و 11 هزار و 500 راهدار نيز در خدمت مسافران خواهند بود.

معاون وزير راه و شهرسازي اضافه کرد: البته اکيپ‌ها متناسب با حجم ترافيک در جاده‌هاي کشور مستقر خواهند شد و بر سفرهاي نوروزي و انجام صحيح آن نظارت خواهند کرد.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي يادآور شد: طي اين ايام اگر مسافران با مشکلاتي نظير برف و کولاک مواجه شوند، اکيپ‌هاي امدادي و نيز 625 راهدارخانه در اختيار آنان خواهند بود.

وي ادامه داد: طي اين ايام تمام امکانات سازمان راهداري در قالب ادارات کل حمل‌و‌نقل پايانه‌ها، ادارات کل راه و ترابري و دفاتر و مراکز سازمان راهداري در اختيار مسافران خواهد بود.

معاون وزير راه و شهرسازي اظهار داشت:‌ امسال نيز همانند سال‌هاي گذشته امکانات ارتباطي نظير سامانه 3000143 در اختيار مسافران خواهد بود و آماده دريافت پيام‌هاي آن‌ها هستيم.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي يادآور شد: تلاش کرده‌ايم پايگاه‌هاي اطلاعاتي خود را براي عرضه خدمات به مسافران نوروزي افزايش دهيم.

معاون وزير راه و شهرسازي يادآور شد: سامانه پيامک 1000141، تلفن گوياي 141 و همچنين پايگاه اينترنتي www.iran141.ir اطلاعات مربوط به جاده‌هاي کشور را در اختيار مسافران نوروزي قرار مي‌دهند تا مسافران بتوانند با اطلاع کامل درباره وضعيت جاده‌هاي کشور، براي سفر خود برنامه‌ريزي کنند.

دستورالعمل طرح افزايش ايمني و حمل‌و‌نقل

وي افزود: چندي پيش دستورالعمل طرح افزايش ايمني و حمل‌و‌نقل مسافران نوروزي در سال 1391 با هدف اتخاذ تمهيدات لازم در زمينه خدمات‌رساني مناسب و مطلوب به مردم و بيان توصيه‌هاي ايمني از سوي سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي به ادارات حمل‌و‌نقل و پايانه‌هاي سراسر کشور ابلاغ شد.

‌معاون وزير راه و شهرسازي اظهار داشت: در دستورالعمل يادشده، به منظور تامين امنيت، آسايش و رفاه هرچه بيشتر مسافران در سفرهاي بين ‌شهري مقرر شده است در زمينه برقراري محدوديت جابه‌جايي محموله‌هاي ترافيکي در ايام اجراي طرح نوروزي در استان‌ها تدابير لازم اتخاذ شود و مديران فني شرکت‌ها و موسسات حمل‌و‌نقل ناوگان عمومي جاده‌اي در تاييد سلامت فني وسايل‌ نقليه مسافربري قبل از اعزام به سفر بيشتر دقت کنند.

افندي‌زاده افزود: هماهنگي با سازمان‌هاي مسوول در زمينه فعاليت گروه‌هاي امداد فني خودروها در طول راه‌ها و آماده‌سازي پايگاه‌هاي امداد و نجات در طول راه‌ها و عرضه خدمات در مدت اجراي طرح نوروزي از ديگر بندهاي اين دستورالعمل است.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي تداوم فعاليت بيش از 110 مرکز مکانيزه معاينه فني خودروهاي سنگين در ايام تعطيلات نوروز را از ديگر موارد مصوب اين دستورالعمل دانست.

معاون وزير راه و شهرسازي اظهار داشت: در اين زمينه به مديران استان‌ها ابلاغ شده است تا مراکز معاينه فني خودروهاي سنگين تحت پوشش را موظف کنند که به صورت مستمر فعال باشند و خدمات لازم را به دارندگان وسايل‌ نقليه عرضه کنند. همچنين مقرر شده است کارگروه نظارت بر نحوه فعاليت مراکز يادشده نيز به ايفاي ماموريت خود در امر نظارت بر عملکرد اين مراکز بپردازد.

‌افندي‌زاده با تاکيد بر اهميت نظارت بر ارتقاي سطح خدمات در اين ايام گفت: ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي جاده‌اي کشور در شرايط مطلوبي قرار دارد و ‌سازمان راهداري با مديريت مطلوب و اخذ تدابير لازم، بستر مناسبي را براي رقابت سالم بين شرکت‌هاي مسافربري فراهم کرده است و اين شرکت‌ها براي عرضه خدمات بهتر و بيشتر و جلب مشتري تلاش مي‌کنند.

معاون وزير راه و شهرسازي اضافه کرد: همچنين طي تعامل با تشکل‌هاي صنفي حمل‌و‌نقل آمادگي کامل براي جابه‌جايي مسافران در ايام نوروز وجود دارد.

ب/108

روتیتر
موضوع
نوع خبر
موقعیت
منبع خبر
آدرس ویدئو