خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 28 فروردین 1391

غزليات سعدي با مرقع خطوط طالقاني به نمايش گذاشته شد

به گزارش ميراث‌آريا(chtn) به‌ مناسبت بزرگداشت روز سعدي شيرازي، غزليات اين شاعر با مرقع خطوط درويش عبدالمجيد طالقاني استاد کاتبان شکسته‌نويس دوره زنديه در موزه «خط و کتابت ميرعماد» مجموعه سعدآباد به نمايش درآمد.

درويش عبدالمجيد طالقاني از برجسته‌ترين کاتبان شکسته‌نويس ايران در قرن 12 هجري قمري است که شيوه خط شکسته نستعليق متقدماني مانند شفيعا را در هم شکست.

«مريم فدايي» مسوول موزه خط و کتابت ميرعماد در همين رابطه اظهار داشت: در حال حاضر آثار اين استاد خوش‌نويس ايراني جزو ارزشمندترين قطعات خط شکسته نستعليق است که از دوران گذشته باقي‌مانده و بيشتر استادان هنر دوره معاصر از شيوه نگارش وي بهره مي‌برند.

وي در تشريح مرقعي از خطوط درويش عبدالمجيد طالقاني با متن غزليات گلستان سعدي که در اين موزه به نمايش درآمده است، تصريح کرد: اين اثر به لحاظ نوع نگارش، ترکيب‌بندي و دقت در اجراي زوايا و پيچش‌ قلم بسيار تحسين برانگيز است و نگارش خفي‌نگاري(ريزنويسي) آن با قلم غبار براي خواندن اشعار گلستان نياز به تبحر فراوان دارد.

فدايي با اشاره به نوع صفحه‌آرايي و تذهيب زمينه در اين اثر فاخر تاکيد کرد: متن اين اثر نفيس و ماندگار با نقوش تذهيب و مطلا، دور سطور با دندان موشي و حل‌کاري و حواشي آن نيز با مجدولي الوان، ريسمان کشي تشعيري و کمنداندازي تزئين شده است.
ص/102

روتیتر
موضوع
نوع خبر
موقعیت
منبع خبر
آدرس ویدئو