خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 29 فروردین 1391

افتخار مقرنس‌کاري حرم امامين عسکريين نصيب هنرمندان فارس شد

هنرمند و سرپرست هيات مشغول به کار در حرم يادشده، در گفت‌وگو با ميراث آريا(chtn)، اظهار داشت: اين حرم که محل دفن امام حسن عسکري(ع) و امام هادي(ع) است در سال‌هاي گذشته بر اثر ‌بمب‌گذاري تخريب شد که ‌مقرنس‌کاري آن از 6 ماه گذشته آغاز شده است.

«رضا جان‌عليپور» با اشاره به سابقه کار هنري خود از سال 41، ادامه داد: طراحي مقرنس‌هاي داخل‌ اين حرم با توجه به شکل قديمي آن انجام شده است.

وي با بيان اين که چند نفر از کارآموزان وي که هم‌اکنون به درجه استادي رسيده‌اند در اين حرم مطهر سرگرم کارند، ‌اظهار داشت: مقرنس‌کاري اين حرم دست کم به 2 سال زمان نياز دارد.

اين هنرمند شيرازي تصريح کرد: براي انجام اين کار از نوعي گچ سنتي به نام علي‌بابا استفاده مي‌شود که داراي مقاومت بالايي در مقابل فرسايش است و از ايران به منظور انجام اين کار به عراق منتقل مي‌شود.

جان‌عليپور درباره ديگر پروژه‌هاي هنري خود گفت: مقرنس‌کاري حرم علاءالدين حسين،‌ شاهچراغ و سيدميرمحمد در شيراز و امامزاده سيدمحمد بين‌التلين در کازرون و گنبد سبز در شهر لار را در سال‌هاي گذشته انجام داده‌ام.

وي با اشاره به پويا بودن اين هنر به دليل کاربردي بودن آن،‌ ادامه داد: نظارت بر نحوه اجرايي کردن طرح تهيه شده براي احياي حرم امامين عسکريين بر عهده اين‌جانب است.
ب/110

روتیتر
موضوع
نوع خبر
موقعیت
منبع خبر
آدرس ویدئو