خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 05 تیر 1392

تعدادي از بناهاي بافت تاريخي کاشان مرمت شد

سرپرست اداره ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري کاشان از مرمت بخشي از بافت تاريخي کاشان خبر داد.

به گزارش ميراث آريا(chtn)، «حسين يزدانمهر» افزود: اين پروژه با اعتباري بالغ بر 500 ميليون ريال و به مدت شش ماه انجام شد.

به گفته وي تراشيدن اندود کاهگل روي ديوار گذرها،مرمت بام گذر ها ،تخريب لنگه هاي خشتي فرسوده ،کندن لايه هاي فرسوده بام طاق زني بين قيدها با آجر سفالي سوراخ دار،اجراي پالانه ،،نماچيني ، اجراي اندود کاه گل و سيم گل ، اجراي ازاره آجري بود که در اين عمليات مرمتي انجام گرفت.

وي همچنين اذعان داشت: تکيه سيقن،تکيه عباس آباد،گذر آداراب و گذر جنب خانه مظفري قسمت هايي از بافت تاريخي کاشان بود که مرمت و بازسازي شد.

سرپرست اداره ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري کاشان در ادامه با اشاره به اهميت تاريخي بافت کاشان و بناهاي موجود در آن يادآور شد: بافت تاريخي کاشان با وسعت تقريبي 450 هکتار مجموعه اي منسجم و به هم پيوسته و از جنبه شهرسازي تاريخي ايران بسيار ارزشمند و داراي استخوان بندي قوي و کارا بوده که متاسفانه بر اثر خيابان کشي هاي شطرنجي در قرن حاضر و همچنين ساخت و ساز و نوسازي فراوان و بعضا بي رويه آسيب هاي زيادي به آن وارد شده است.

يزدانمهر تاکيد کرد: اين بافت در حال حاضر نيز با دارا بودن مرکز محلات ارزشمند و پويا و بناهاي تاريخي فراوان با کاربري هاي گوناگون و علي الخصوص مجموعه اي از خانه هاي تاريخي زيبا،داراي ارزش هاي فراواني بوده و از ذخاير و ثروت هاي فرهنگي قابل اتکا در جهت رشد و توسعه شهر کاشان به شمار مي رود.

سرپرست اداره ميراث فرهنگي کاشان اظهار داشت:وجود برترين و ارزشمند ترين نمونه هاي بناهاي مسکوني تاريخي ايران همچون خانه بروجردي،عامريها،طباطبايي و عباسيان و ... از جمله شاخصه ها و امتيازات اين بافت به شمار مي رود.

اضافه مي نمايد: بافت تاريخي کاشان ازشمال غربي به خيابان هاي طالقاني،رجايي و کاشاني از جنوب غربي، به خيابان هاي ملامحسن و بخارايي، ازجنوب شرقي به خيابان هاي سپده کاشاني،ملافتح الله و غياث الدين جمشيد و از شمال شرقي به نزديکي هاي جاده کمربندي منتهي مي شود.

 

روتیتر
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: خبر4
منبع خبر: ميراث آريا(chtn)،
آدرس ویدئو