خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 26 مرداد 1393

آینده گردشگری سلامت در ایران چه خواهد بود؟

سعید برآبادی- اگر اردن را کنار بگذاریم، وضعیت ایران در رده‌بندی گردشگری سلامت کشورهای مسلمان بهترین است اما سود اصلی این صنعت همچنان دو قبضه به جیب تایلندی‌ها می‌رود که نه تنها با سریال‌ها و تبلیغات‌شان خود را پدران طب سنتی دنیا معرفی کرده‌اند بلکه امروز بی رقیب در صدر فهرست مقاصد گردشگری سلامت جهان جا خوش کرده‌اند. در این میان بعد از سال‌ها بی توجهی به این حوزه پر درآمد، آمدن دولت تدبیر و امید و کنار رفتن ابر حاشیه‌ها از سر سازمان میراث فرهنگی باعث شده که دولت به صورت جدی بر توریسم سلامت تأکید داشته باشد تا جایی که از ابتدای حضور دولت یازدهم تا امروز این دومین باری است که موضوع گردشگری سلامت به بحث داغ روز بدل شده، آن هم درست در آستانه برگزاری کنفرانس گردشگری سلامت در مازندران.

 سهمی که حق ایران است

آمارهای سازمان میراث فرهنگی از تعداد گردشگران ورودی کشور واقع‌بینانه‌تر از دولت قبل شده و این به معنای روشن شدن فاصله زیاد ایران با کشورهایی چون چین و ترکیه و تایلند است. بر اساس این آمارها، در سال گذشته میلادی، یک میلیارد و 35 میلیون نفر گردشگر خارجی در دنیا جابه‌جا شده که گردش مالی سفرهای آنها به رقم هزار میلیارد دلار می‌رسد. سهم ایران از این میزان 4 میلیون نفر بوده این در حالی است که کشوری مانند چین میزان جذب گردشگرش از مرز 100 میلیون نفر گذشته چرا که توجه به توریسم سلامت در بالای فهرست اولویت‌های گردشگری این کشور چند سالی است که جا خوش کرده و چینی‌ها حالا دست به کار برداشت محصولی شده‌اند که اگر چه پیشینه تاریخی در این کشور دارد و ریشه‌های آن به طب سنتی چین برمی‌گردد، اما بذرش را تنها نیم دهه است که بر زمین وطن خود ریخته‌اند. استاندار مازندران می‌گوید در صورت ادامه روند فوق در حوزه گردشگری، نمی‌توان امیدوار بود که گردشگری کشور بدون توجه به موضوع گردشگری سلامت، سوگیری توسعه محور داشته باشد: «ایران توانایی بالقوه بالایی برای جلب توریسم در بخش توریسم درمانی دارد چراکه کشور ما دارای مناطق طبیعی با امکانات بالقوه درمانی زیادی است و در صورت استفاده نکردن از این نعمت خدادادی در راستای توسعه پایدار، شاهد از میان رفتن آن‌ها به دلیل استفاده‌های غیراصولی خواهیم بود.» اشاره او به مناطقی است که دارای چشمه‌های آب‌گرم، گل‌فشان‌ها و لجنزارهای طبیعی هستند و بسیاری از کشورهای جهان آرزوی داشتن چنین ظرفیت‌هایی را دارند تا رونق گردشگری سلامت را سکه کنند! پیش‌بینی افزایش دو برابری تعداد توریست‌های ورودی به ایران همزمان با توجه بیشتر به مقوله گردشگری سلامت پیش‌بینی گزافی نیست چرا که تجربه جهانی این صنعت نشان داده جهت‌گیری امروز دنیا به سمت جذب گردشگرانی است که کمترین هزینه‌ها را به محیط زیست، میراث فرهنگی و... وارد کرده و بیشترین درآمدها را در کشور مقصد تولید می‌کنند.

 سفر برای درمان

گفت‌وگوی خبرنگار «ایران» با برخی از بیماران کشورهای حوزه خلیج فارس که برای درمان به بیمارستان‌های تخصصی و فوق تخصصی کشورمان آمده‌اند هم یک نکته گویا در خود دارد و آن رشد چشمگیر علم پزشکی در ایران است تا جایی که امروز، ایران بهشت بیمارانی است که می‌خواهند ارزان‌تر از کشور خود اما با کیفیتی قابل توجه بیماری‌های حاد خود را درمان کرده یا دست به عمل‌های جراحی بزنند. به گفته دکتر ولی ‌هاشم‌زاده، پزشک کودکان و اطفال که چندی است به جمع فعالان حوزه گردشگری سلامت پیوسته، اغلب بیماران در کشورهای همجوار ایران می‌توانند مشتری بالقوه درمان در بیمارستان‌های کشور باشند: «در نظر داشته باشیم که چند عامل باعث می‌شود یک بیمار کشورش را به مقصد یک کشور دیگر ترک کند تا پروسه درمانی خود را انجام دهد؛ اولین عامل قطعاً هزینه‌های بالای درمان یا مراقبت‌های پزشکی در کشور مبدأ است. این موضوع را با نگاهی به قطر، کویت و امارات می‌شود دریافت. اگر امروز پزشکان متخصص ما برای افتتاح مطب به این کشورها عزیمت می‌کنند، می‌توانیم با توسعه توریسم سلامت، هم خدمات ارزان‌تری به بیماران خارجی بدهیم و هم زمینه بازگشت متخصصان را به کشور فراهم کنیم.» این پزشک متخصص در ادامه سخنانش به «ایران» توضیح می‌دهد که رسیدن به چنین شرایطی نیاز به همراهی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در حوزه گردشگری دارد: «وقتی بیماری به علت زمان انتظار طولانی جهت یک عمل جراحی خاص تصمیم سفر به ایران را دارد، باید زیرساخت‌های چنین سفری فراهم باشد؛ حمل و نقل ارزان، مکان‌یابی درست بیمارستان‌ها، حضور بیمارستان‌ها در شهرهای مهم و توریستی کشور و برنامه‌ریزی صحیح برای اقامت این افراد می‌تواند هزاران و شاید صدها هزار شغل در کشور تولید کند که از ثمره‌های صنعت گردشگری است.» او تأکیدش بر این نکته است که ایران توانایی و تخصص درمان بیش از 90 درصد بیماری‌های رایج را دارد و از سویی بسترهای گردشگری طبیعی ویژه بیماران نیز در کشور فراهم است و بنابراین نتیجه می‌گیرد: «حمایت از گردشگری سلامت، حمایت از طبیعت بکر ایران، حمایت از میراث فرهنگی ایران و کمک به آشنایی مردم جهان با کشورمان است.» در هشت سال گذشته اگر چه صنعت گردشگری کشور به خاطر پاره‌ای از مشکلات سیاسی از روند رو به رشد گردشگران ورودی ذی‌نفع نبود اما در لایه‌های زیرین جامعه، علم پزشکی رشد چشمگیری پیدا کرد و حالا پزشکان ایرانی به عنوان نیروهای تازه نفس می‌توانند زیر پر و بال این صنعت را بگیرند و آن را به جایگاهی بازگردانند که مستحق آن است.

 همه چیز آماده است

بر اساس دستورات مستقیم رئیس جمهوری هر استانی باید مسیر رشد و توسعه خود را پیدا کرده و در آن به بالاترین سطح پیشرفت برسد و ربیع فلاح، استاندار مازندران که این روزها در حال آماده کردن مقدمات کنفرانس گردشگری سلامت در این استان است تأکید می‌کند استان مازندران می‌تواند به قطب گردشگری سلامت کشور بدل شود: «در استان مازندران هم زیرساخت‌های فیزیکی، همچون بیمارستان، مراکز درمانی، فرودگاه و... وجود دارد و هم زمینه‌های اقلیمی مانند چشمه‌های آب معدنی، هوای سالم، کوهستان و جنگل و... گردشگری سلامت فراهم است و ما آماده‌ایم که این امکانات در روزهای برگزاری این کنفرانس به 70 نفر مهمانی که از 9کشور اکو دعوت کرده‌ایم معرفی کنیم تا آن‌ها نیز این امکانات را به کل دنیا معرفی کنند.» او معتقد است با معرفی توانمندی‌های مازندران به عنوان گوشه‌ای از کشور می‌توان امیدوار بود که صنعت گردشگری سلامت با رشد چشمگیر، بزودی به نیروی محرکه استانی بدل شود که در حال تغییر وضعیت از گردشگری طبیعت به گردشگری سلامت است.

روتیتر
موضوع: یادداشت
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: سایر
منبع خبر: روزنامه ایران
آدرس ویدئو