خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 26 مرداد 1393

بازدید دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از شهر تاریخی ماسوله

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در جریان سفر خود به گیلان با همراهی مدیر کل و معاونین میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از موزه میراث روستایی گیلان و شهر تاریخی ماسوله بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان ،  سعید آبادی ضمن بازدید از موزه میراث روستایی گیلان ، درخصوص هنر رشتی دوزی استان که یکی از صنایع دستی به ثبت رسیده در آثار ملی کشور میباشد گفت:رشته ی رشتی دوزی قابلیت ثبت در یونسکو و عرضه در بازار جهانی را دارد.

وی تصریح کرد: بسیار علاقه مندیم با برگزاری نمایشگاه تخصصی در مقر کمیسیون ملی یونسکو در تهران با دعوت از نمایندگان سازمانهای جهانی و سایر گروههای مرجع توانمندیهای استان گیلان را در حوزه ی فرهنگی، تاریخی ،طبیعی و صنایع دستی به نمایش درآوریم.

وی پس از دیدن مراسم آیینی تیرماه سیزده اظهار داشت: تمام تلاش خود را در زمینه ی ثبت نمایش آیینی تیرماه سیزده و سایر آیینهای بومی – محلی در غالب پرونده های میراث ناملموس گیلان خواهیم کرد.

شایان ذکر است مراسم آیینی تیرماه سیزده طبق تقویم گاهشماری گیلان درروز سیزدهم آبان در شمال کشور برگزار می شود. در اين شب همه خانواده دور هم جمع مى‌شوند و تا پاسى از شب به‌خوردن تنقلات و گوش دادن به قصه و افسانه‌هاى بزرگترها سپرى مى‌کنند.مادر خانواده دختر کوچک خانواده را برای آوردن آب روانه می کند که در حین مسیر آن دختربچه نباید با کسی حرف بزند و به پشت سر خود نگاه کند .انتخاب فرزند کوچک خانواده نشان از اعتقاد آنان به معصومیت کودک می باشد. جوانان هم با در‌دست داشتن ترکه‌اى بلند که کيسه‌اى در انتهاى آن بسته شده همراه کودکان به در خانه‌ها رفته و با سر و صدا و کوبيدن چوب به در خانه‌ها و لال‌بازى از صاحب‌خانه تقاضاى هديه مى‌کنند و شيرينى و ميوه و پول مى‌گيرند.اعضای خانواده در این شب انگشترهای خودرا داخل کوزه ی آب انداخته، نیت کرده و اشعار امیری می خوانند. برخى مى‌گويند که اين شب شب تولد حضرت على (ع) است و برخى پيروزى کاوه بر ضحاک و جشن مهرگان را در اين شب مى‌دانند.

  

روتیتر
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: خبر4
منبع خبر
آدرس ویدئو