خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 26 مرداد 1393

دره شهر یکی از اولویت‌های ثبت جهانی است

مدیر کل امور مجلس سازمان و مدیر کل پایگاه های جهانی میراث فرهنگی کشور به همراه مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام ، فرماندار و اعضای شورای شهر دره شهر و جمعی از مسؤلین جهت بررسی و ساماندهی شهر تاریخی سیمره از این بافت تاریخی اسلامی بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام در همین راستا کار گروهی در محل فرمانداری دره شهر جهت بررسی مشکلات، راهکارها و برنامه های آتی سازمان برای شهر تاریخی دره شهر برگزار شد.

در این جلسه "عبد المالک شنبه زاده " مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت : بسیاری از مشکلات حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری مسئولان  استان قابل حل است و میراث فرهنگی دست یاری به سوی دیگر ارگان های دخیل در این رابطه دراز می کند.

وی اهتمام ویژه فرمانداران و شهرداری ها را در زمینه مواریث فرهنگی و گردشگری را خواستار شد. 

شنبه زاده اضافه کرد: با توجه به حجم عظیم وظایف میراث فرهنگی در بحث های گردشگری ، سرمایه گذاری ، مرمت و حفاظت آثار ، اعتبار اختصاص یافته به این سازمان را ناچیز و ناکافی دانست.

وی در ادامه به شهر تاریخی دره شهر اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت فوق العاده این بافت تاریخی فرهنگی اولویت ما به خرید و آزاد سازی زمین ها و روستاهای قرار گرفته در داخل حریم این شهر تاریخی و رفع مشکلات و موانع در این راستا خواهد بود.

در ادامه مدیر کل پایگاه های جهانی سازمان میراث فرهنگی کشور از برنامه ریزی برای 90 پایگاه در سطح کشور خبر داد و افزود: از این میان، تعداد 25 اثر تا کنون ثبت جهانی شده و شهر تاریخی سیمره جزء شش اولویت  اول ما برای ثبت جهانی است.

 فرهاد عزیزی همچنین گفت: شهر تاریخی دره شهر که مربوط به دوره اسلامی است در سطح کشور بی نظیر است.

وی ادامه داد: شهر تاریخی سیمره به دلیل در هم کناری با طبیعت زیبا ، گستردگی و قدمت تاریخی به عنوان یکی از مهمترین و پرجاذبه ترین آثار تاریخی – فرهنگی کشور مطرح است.

عزیزی افزود: با آماده سازی زیرساخت ها و فراهم شدن امکانات مورد نیاز برای ثبت جهانی سیمره اقدام خواهیم کرد و انشاءالله دره شهر که قطب گردشگردی و تاریخی استان ایلام است به جایگاه واقعی خود در کشور دست یابد.


روتیتر: مدیر کل پایگاه‌های جهانی؛
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: خبر4
منبع خبر
آدرس ویدئو