خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 26 مرداد 1393

ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق در فهرست میراث ناملموس یونسکو

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، از همکاری و مشارکت خود برای ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق در فهرست آثار ناملموس یونسکو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان ، محمدرضا سعیدآبادی در دیدار با استاندار ، مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان و سایر مدیران کل استان اظهار کرد: برگزاری این نشست با حضور استاندار، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران کل استان نشان‌دهنده علاقه و اشتیاق آنها برای همکاری‌های همه‌جانبه است.

وی با اشاره به احساسات قلبی خود نسبت به گیلان افزود: به نقل از استاد الهی قمشه‌ای، زندگی چیزی جز دانایی، زیبایی و نیکویی نیست و بنده اعتقاد دارم که گیلان تجلی این سه خصلت است.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه استان گیلان در حوزه دانش سرآمد است، تصریح کرد: به لحاظ زیبایی شهرت جهانی دارد و در راستای نیکویی در حرکت است.

سعیدآبادی افزود: یکی از راه‌های ورود به حکمرانی جهانی و حفظ عقبه پرافتخار فرهنگی از طریق مشارکت و همکاری با سازمان بین‌المللی یونسکو امکان‌پذیر می‌شود.

وی رشت را شهر جهانی نامید و گفت: شهر رشت و استان گیلان بیشتر از ظرفیت‌هایی که تاکنون در کشور و دنیا دیده شده است جای حرف و گسترش جهانی دارد.

سعیدآبادی با بیان اینکه گیلان و شهر رشت از عقبه فرهنگی، اجتماعی پرافتخاری برخوردار است، تصریح کرد: گیلان با داشتن مفاخر و اندیشمندان بزرگی مانند پرفسور رضا، پرفسور سمیعی، نهضت پرافتخار جنگل، قیام مشروطه و... می‌تواند در ارتباطات فرهنگی و اجتماعی حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشد.

سعیدآبادی به موضوع جهانی شدن اشاره کرد و افزود: خطر جهانی شدن از دیدگاه یونسکو یکسان بودن و یکرنگ شدن، تنها چیزی که می‌تواند در برابر این خطر قد علم کند تنوع فرهنگ‌ها است.

وی، تلاش برای ثبت میراث ناملموس گیلان، ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق با توجه به دارا بودن تنوع پوششی و تنوع غذایی، تقویت جاده ابریشم به عنوان یک شاهراه ارتباطات فرهنگی و اجتماعی، ایجاد ذخیره‌گاه‌های زیست‌توره در گیلان و... از جمله موضوعاتی نام برد که می‌شود در آن همکاری و مشارکت داشت. 

سعیدآبادی خاطرنشان کرد: یونسکو در زمینه موضوع آلودگی تالاب انزلی می‌تواند از تمام سازمان‌های بین‌المللی و ... به نحوی تقاضای مساعدت و همکاری کند.

استاندار گیلان در ادامه ی نشست از راه‌اندازی دفتر همکاری یونسکو در شهر رشت ابراز خرسندی کرد و یادآور شد: با توجه به پیشینه پرافتخار فرهنگی مردم گیلان و شهر رشت می‌توان اقدام‌های بسیار خوبی در زمینه مسایل فرهنگی، اجتماعی و آموزشی انجام داد.

در ادامه مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ضمن ابراز خرسندی از حضور نمایندگان امور بین الملل سازمان میراث فرهنگی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و معاون فرهنگی دبیر کل کمیسیون ملی ویونسکو اظهار داشت: گیلان دارای آثار تاریخی، طبیعی وصنایع دستی و همچنین تنوع غذایی بسیاری است که  هر ساله به دلیل تنوع محیطی پذیرای مسافران بسیاری ازاقصی نقاط جهان و کشور است و با نگاه به آمارهای گردشگری شاهد سیر صعودی ورود گردشگران به استان هستیم.
علیزاده بر لزوم ایجاد دفتر منطقه ای یونسکو در شهر رشت اشاره نمود و اظهار داشت:ایجاد دفتر منطقه ای یونسکو در این استان و شهر رشت به احیای مجموعه فرهنگی – تاریخی میدان شهرداری رشت و طرح مباحث توسعه ای در سطح بین المللی بواسطه ی ظرفیت سازمان جهانی یونسکو در رشت کمک قابل توجهی خواهد کرد.

وی در خصوص آثار ثبتی استان تصریح کرد: تاکنون یک هزار و 38 اثر در فهرست آثار ملی ملموس و ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان افزود: ماسوله شهرکی تاریخی با معماری بی نظیر و منحصر به فرد است که پیوند با موضوعات مردم شناسی، ابعاد فرهنگی و زیستی مردم منطقه در دوره های مختلف ارزش های آن را بیشتر می کند. با توجه به موقعیت شهر تاریخی ماسوله این شهر می تواند در فهرست ثبت جهانی یونسکو قرار گیرد.

رضاعلیزاده، در ادامه این نشست بر ایجاد شهر خلاق در استان اشاره نمود و تصریح کرد: شهرستانهای استان گیلان در حوزه هایی مانند غذا، فرهنگ، موسیقی و صنایع دستی دارای ویژگی های منحصر به فردی است و جاذبه های متنوع طبیعی –تاریخی و فرهنگی ، صنایع دستی و میراث فرهنگی با توجه به استانداردهای یونسکو می توانند در حوزه شهرهای خلاق قرار گیرند. از جمله شهر رشت که به واسطه ظرفیت تنوع غذایی می تواند به عنوان شهر خلاق در یونسکو به ثبت برسد.

مدیریت شهری و ساماندهی وضعیت اجتماعی در راستای دستیابی به توسعه ی پایدار از دیگر موضوعاتی است که علیزاده در این جلسه به آن اشاره کرد.

در ادامه مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بر لزوم تشکیل کارگروه تخصصی در استان تاکید نمود و گفت: تشکیل کارگروه مرجع با ترکیبی از صاحب نظران حوزه های مختلف می تواند جهت دهی موضوع ثبت جهانی ماسوله را قاعده مند نموده و به ثبت جهانی آن کمک قابل توجهی کند.

روتیتر: دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران خبر داد
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: خبر4
منبع خبر
آدرس ویدئو