خبرگزاری میراث آریا

تاریخ: 16 آذر 1393

آغاز مرمت مسجد تاریخی محله پایین شهر قاین

مسجد تاریخی محله پایین شهر قاین که مربوط به دوره تیموری است ،مرمت می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، علی شریعتی منش معاون میراث فرهنگی استان گفت: این مسجد از جمله مساجد تاریخی با ارزش اواخر دوره تیموری است که در بنای آن طی سال های گذشته تغییرات زیادی ایجاد شده که  این تغییرات تا حدودی فرم معماری آن را مخدوش کرده است

وی افزود: اجرای اندود سیمان نمای بیرونی و داخلی، خاکریزی و پرکردن کف اصلی صحن مسجد، مسدود کردن تعدادی از طاق نماها، تغییر مسیر ورودی اصلی به صحن و ... از جمله این تغییرات است.

وی گفت: طی مرمت های انجام شده در سال های گذشته و سال جاری اندود سیمان در بخشی از نمای بیرونی جمع آوری و اندود کاهگل اجرا شده است.

معاون میراث فرهنگی استان ادامه داد: در حال حاضر اندود سیمان دیوارهای حیاط و بخشی از الحاقات آن جمع آوری و خاکبرداری کف تا رسیدن به کف اصلی انجام گرفته است که طی این عملیات هره آجری پای دیوارها و سنگ فرش کف با قابهای آجری نمایان شده است.

شریعتی منش برنامه های در دست اقدام تا پایان این فصل از مرمت را، اجرای اندود گچ دیوارهای حیاط، مرمت هره آجری پای دیوارها، مرمت کف مسجد طبق شواهد موجود و احیاء ورودی اصلی در صورت وجود اعتبار برشمرد.

روتیتر: معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی خبرداد؛
موضوع: خبر
نوع خبر: تولیدی
موقعیت: خبر4
منبع خبر: استانها
آدرس ویدئو