• دوشنبه 12 خرداد 1399
  • 07:38

مرمت بافت تاریخی روستای جزین بجستان آغاز شد

مرمت بافت تاریخی روستای جزین بجستان آغاز شد
کار مرمت و بازسازی تعدادی از منازل مسکونی بافت تاریخی روستای جزین از توابع  بخش مرکزی این شهرستان آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، مهدی ذوالفقاری رئیس اداره میراث فرهنگی بجستان با اشاره به آغاز کار مرمت بخش هایی از بافت تاریخی جزین افزود: مرمت سردرب  و هشتی ورودی منزل کیمیایی و مرمت جامع باغ منزل بخشایش این روستا در این مرحله انجام می شود.

وی اظهار کرد: اقداماتی نظیر سبک سازی، بدنه سازی، خاکبرداری و مرمت پشت بام و نما در این آثار تاریخی با اعتباری بالغ بر 300 میلیون ریال انجام می شود. 

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بجستان بافت تاریخی این روستا را از بافت های با ارزش و عنوان کرد و گفت: این بافت در دوره های متعدد تاریخی شکل گرفته و دارای بناهایی با معماری جالب توجه است.  

وی افزود: بافت تاریخی جزین  به پیشنهاد میراث فرهنگی به عنوان بافت باارزش روستایی در بنیاد مسکن کشور به ثبت رسیده است و با تخصیص اعتبار ساماندهی و بازسازی آن در آینده شروع خواهد شد.

ذوالفقاری گفت: بافت سنتي روستا كه مجموعه اي كامل ازبناهاي تاريخي با معماري عصرصفوي ودوره هاي قبل ازآن رادرخودجاي داده است ازمنحصربه فردترين بافت هاي شهرستان  و استان  مي باشدكه اصالت خودرا حفظ كرده است. ازويژگي هاي بافت روستا مي توان به آثارمعماري دست كندكه دردل تپه هاي روستا حفرشده است اشاره نمود كه داراي ارزش بالاي تاريخي هستند.

شایان ذکر است روستای جزین در 40 کیلومتری جنوب غربی بجستان واقع گردیده است و سال گذشته مرحله اول مرمت بافت تاریخی این روستا آنجام شده است.


امتیاز به خبر :