• ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399
  • 04:43

معاون اداره نظارت و ارزیابی گردشگری

واگذاری امور به تشکل های گردشگری باعث چالاک کردن دولت در سیاستگذاری می‌شود

واگذاری امور به تشکل های گردشگری باعث چالاک کردن دولت در سیاستگذاری می‌شود

افزایش آمار ورود گردشگران خارجی به کشور همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید که ناشی از تغییر ادبیات دولت در عرصه بین الملل و رویکرد مثبت سیاست های خارجی بوده است بارقه های امید را در دل دست اندکاران  دولتی و تشکل های بخش خصوصی گردشگری به منظور توسعه این صنعت پرسود روشن کرد. از آنجا که طرح های پیش بینی شده در این حوزه برای رسیدن به توسعه اقتصادی بدون حضور و مشارکت جدی بخش خصوصی امکان پذیر نخواهد بود سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه های مشخصی را برای مشارکت بیش از پیش این بخش در این حوزه اشتغالزا پیش بینی کرده است. در این خصوص محمد ایزدیار معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری به سوالات خبرگزاری میراث آریا "CHTN.IR"در این زمینه پاسخ داده است.

-          سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور دستیابی به چشم انداز های ترسیم شده در اسناد بالادستی به منظور توسعه گردشگری و در نتیجه توسعه اقتصادی و اجتماعی چه راهکارهایی را پیش بینی کرده است؟

اهميت رو به تزايد گردشگري در جهان به همراه وجود جاذبه ها و ظرفيت هاي بيكران طبيعي، فرهنگي، تاريخي و ... باعث شده تا توجهات به اين پديده در ج.ا.ايران براي جايگزيني نفت بيش از پيش شود. اين مهم در چشم انداز برنامه 20 ساله كشور، ابلاغيه مقام معظم رهبري در خصوص برنامه 5 ساله ششم و برنامه هاي دولت تدبير و اميد به خوبي تبلور يافته است. لازمه رسيدن به اهداف فوق تغيير نگاه از صنف به صنعت گردشگري، استقرار نظام مديريت يكپارچه، تقويت و ايجاد انسجام در تشكل هاي بخش خصوصي و واگذاري حداكثر امور اجرايي گردشگري به آنها مي باشد.

-          با توجه به اصل 44 قانون اساسی و تاکید بر خصوصی سازی در این اصل آیا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه ای در این زمینه دارد ؟ آیا بخش خصوصی فعال در این حوزه از توانایی و مهارت مورد انتظار برای تحقق این امر برخوردار است؟

سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با تاسي از تجربه موفق كشورهاي پيشتاز در امر گردشگري، بر اين عقيده است كه فعالان بخش خصوصي گردشگري بيش از همه دغدغه توسعه آنرا داشته و لذا واگذاري اموري مانند آموزش، نظارت و بازاريابي فعاليتهاي اين صنعت به تشكلهاي بخش خصوصي، ضمن چالاك كردن دولت در امر سياستگذاري و حمايت، به ارتقاء كيفيت خدمت رساني به گردشگران نيز منجر خواهد شد. البته تشكلهاي تخصصي گردشگري نيز لازم است با درك اهميت مسئوليت هاي محوله و ضمن بهبود و ارتقا رويكرد خود به فعاليتهاي حرفه اي در كنار پيگيري مطالبات صنفي، آمادگي تقبل ايفاي مسئوليت هاي ارزنده تري براي اين صنعت مهم و تاثير گذار را نشان دهند .

-          با توجه به دغدغه هایی که اخیرا از سوی برخی از فعالان تشکل های گردشگری ابزار شده است سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای حمایت از خصوصی سازی و استفاده از توان تشکل های بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری به صورت منسجم و موثر چه اقدامات عملیاتی را در دستور کار دارد؟

با درك اهميت انتظارات تعريف شده در اسناد بالادستي از گردشگري براي توسعه اجتماعي و اقتصادي كشور و پس از آسيب شناسي كارشناسانه، سازمان بر آن شد تا با اصلاح آيين نامه ايجاد، اصلاح، تكميل، درجه بندي و نرخگذاري تاسيسات گردشگري، زمينه اعمال مديريت يكپارچه و ارتقاء جايگاه و نقش تشكلهاي بخش خصوصي براي واگذاري امور تصدي گري را در چارچوبي كاملا غير دولتي فراهم نمايد.

انتظار مي رود دلسوزان و فعالان گردشگري كشور و حاميان تحقق وعده هاي دولت تدبير و اميد، ضمن درك اهميت موضوع و بدون توجه به حاشيه سازي ها، اين سازمان را در ايفاي مسئوليت هاي قانوني و فراهم سازي زمينه لازم براي ايجاد يك چتر و نهاد فراگير، منسجم، مقتدر، مسئوليت پذير و مستقل از دولت به منظور تحقق اهداف ترسيم شده در سند چشم انداز و برنامه پنج ساله ششم ياري نمايند. 

امتیاز به خبر :