• جمعه 09 خرداد 1399
  • 20:25

با تلاش پژوهشگران هنرهای سنتی؛

هنر نگارگری روی سفال احیاء شد

هنر نگارگری روی سفال احیاء شد

هنر نگارگری روی سفال توسط پژوهشگران کارگاه سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای ملی "سنتی" "پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری احیاء شد .

به گزارش روابط عمومی پژهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،رعنا بهرامی پژوهشگر کارگاه سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای ملی با اعلام این خبر تصریح کرد که نمونه های مصور کردن بر روی سفالینه ها با نقوش انسانی از قرون 4و5 دردوره سلجوقیان وجود داشته است .

به گفته او ، نمونه این مصور سازی ها را می توان در ظروفی مشاهده کرد که با چهره های انسانی و با شمایل مغولی منقوش شده اند .

این پژوهشگر افزود: نگارگری بر روی ظروف سالها انجام می شده  اما در سال های اخیر بیشتر در مصور کردن کتاب ها و یا در قالب مینیاتور بر روی کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد.

او یکی از اهداف کارگاه سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای ملی را احیای مجدد نقوش برگرفته از فرهنگ نگارگری سنتی ایران بر روی سفالینه هایی اعلام کرد که با شیوه لعاب انجام می گیرند .

بهرامی افزود: هم خوانی این نقوش باظروف مورد نظر همراه باحفظ مفاهیم سنتی و اصیل اثر از عرصه های پژوهشی گروه هنری سفالینه ها در پژوهشکده هنرهای سنتی است که مد نظر قرار می گیرد .

او با اشاره به اجرای مدل هایی برای احیاء این شیوه تصریح کرد که پیش از این مینیاتور کمتر روی سفال انجام می شد و این شیوه به دست فراموشی سپرده شده بودکه در این کارگاه سعی دراحیای آن داریم.

به گفته بهرامی ، هم اکنون یک بشقاب توسط پژوهشگران کارگاه سفال و لعاب ساخته شده است که  با روش " رولعاب " و نقش مینیاتوری از شاهنامه که نمونه اصلی آن در کاخ گلستان قرار دارد طراحی شده است.

این هنرمند درپایان گفت :برای طراحی این بشقاب به دلیل محدودیتی که در کار با سفال داریم یک نمونه از طرح را در ظرف لعاب انجام دادیم به این صورت که ابتدا روی ظرف رابا لعاب سفید می پوشانیم وسپس روی آن نقاشی می کنیم و پس از پخته شدن در کوره ،بشقاب با طلا تزیین وبرای پخت مجدد در کوره قرار می گیرد.

امتیاز به خبر :