• دوشنبه 05 خرداد 1399
  • 12:03

معاون صنایع دستی در مراسم تجلیل از بازنشستگان:

نیازمند جهش و انقلابی بزرگ در حوزه طراحی صنایع دستی هستیم

نیازمند جهش و انقلابی بزرگ در حوزه طراحی صنایع دستی هستیم

امروز بیشتر از هر حوزه دیگری نیازمند جهش و انقلابی بزرگ در حوزه طراحی صنایع دستی هستیم؛ در حوزه ترویج و آموزش هم برنامه ریزی هایی شده که مربوط به حوزه کیفی است وامیدواریم با کمک گروه طراحی کارهای بزرگی صورت گیرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی(یکشنبه 8آذر) در مراسم تجلیل جمعی از بازنشستگان صنایع دستی و هنرهای سنتی با قدردانی از زحمات بازنشستگان و پیشکسوتان این حوزه گفت: در مورد نیروهای انسانی تحت پوشش، رسیدن به آمار واقعی 700 هزار نفر، در صورتی که در بودجه بندی برنامه ششم توسعه سهم خوبی از تخصیص داشته باشیم  طرحی شدنی و تحقق پذیر است.

 وی گفت: موضوع کارگاه های تولیدی و کالاها نیز باید استاندارد سازی شود و به سطح قابل قبولی برسد؛ لازمه این کار تقسیم بندی کارگاه ها بویژه کارگاه های بزرگ در سه دسته کوچک، بزرگ و متوسط وحمایت از آنها است.

نامورمطلق با بیان اینکه ما امروز بیشتر از هر حوزه دیگری نیازمند جهش بزرگ و انقلابی در حوزه طراحی هستیم افزود: در حوزه ترویج و آموزش هم برنامه ریزی هایی شده که مربوط به حوزه کیفی است وامیدواریم با کمک گروه طراحی کارهای بزرگی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: ویژگی هنر طراوت و شادابی ذاتی آن در حوزه های مختلف هنری است واین جز با طراحی خوب و تحول در این عرصه محقق نمی شود؛ البته در هنر های سنتی تلاش و اصل برحفظ مضامین شامل حکمت , معنویت, دوستی ,عشق, درستی وراستی ومحبت است  که جایگاه دایمی صنایع دستی در بین انسانها را تداوم می بخشد؛ البته خود مقوله هنر باید متحول و شکوفا شود.

وی با تاکید بر اینکه هنر های سنتی از لحاظ محتوا و نگرش به مضامین با هنر های مدرن تفاوت دارد گفت: ما براین باوریم که هنر در شکل تغییر می کند اما مضامین و اصول آن ثابت هستند؛ طراحی ما باید این اصل را بپذیرد و در پی طرحهای جدید باشد. طراحی باید با طرحها، فکرها و ایده های جدیدش صنایع دستی را نجات دهد؛ صنایع دستی ما امروزه قدری تکراری شده و نیازمند این است تا متحول شود  اینکه ما بیاییم از یکی دو طرح و الگو در همه جا تبعیت کنیم کافی نیست در این زمینه همانند علوم دیگر تدبیر وخلاقیت، نوآوری، تفکر، تعقل و ایده پردازی لازم است.

معاون صنایع دستی وهنرهای سنتی درباره موضوع آموزش در این حوزه نیزخاطرنشان کرد: آموزش هم مانند طراحی نیازمند شکوفایی و خلاقیت است؛ آموزش صرفا برای آموزش به درد نمی خورد بلکه باید برای خلق آثار هنری باشد ما با هنرمندانی که در حوزه طراحی و هنرهای سنتی ابداع گر فکر های بکر و غیر تکراری هستند مشکلی نداریم  و اگر مدیران وکارشناسان ما بخواهند، این امکان وجود دارد.

وی رسیدن به سقف یک میلیارد دلار صادرات و کسب در آمد از محل صنایع دستی کشور را از برنامه های مهم این بخش دانست و تاکید کرد:با توجه به اینکه همه شاخص ها و فاکتورها در ارتباطات اقتصادی دنیا در اختیار ما نیست و عوامل زیادی در دنیا بر این مقوله تاثیر گذارخواهند بود رسیدن به این هدف سخت به نظر می رسد ولی بی شک کارشناسان و متخصصان ما در این زمینه فکر می کنند و علیرغم اینکه امکانات مناسبی  برای تحقق آن در اختیار نداریم  اما به تحولات مثبت در آینده نیز امیدواریم.

وی در خصوص ایجاد بازارچه های صنایع دستی در استانها به راه اندازی برخی بازارها در استان های فارس و بوشهراشاره کرد و افزود: بعضی از بازارهای داخلی و خارجی که در دولت قبل از بین رفته اند در حال احیاء است وپرسنل استانها در این بخش در تلاش هستند.

نامورمطلق با بیان اینکه شعار ما ایجاد یک بازار درهر استان است و باید به مرز 500 بازار در این مقطع برسیم افزود: شهر های بزرگ ما ظرفیت احداث 5 بازار راهم دارند واگر هر بازار میانگین 20 غرفه داشته باشد باعث تحول و درآمد زایی در حوزه صنایع دستی خواهد شد.        

امتیاز به خبر :