• ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399
  • 05:10

پرونده چند ملیتی نوروز و فرهنگ پخت نان های تخت با مشارکت 5 کشور ثبت جهانی می‌شود

پرونده چند ملیتی نوروز و فرهنگ پخت نان های تخت با مشارکت 5 کشور ثبت جهانی می‌شود

پرونده چند ملیتی نوروز و پرونده فرهنگ پخت نان های تخت سال 2016 با عضویت 5 کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت جهانی می شوند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ آئین و جشن جهانی نوروز که در سال 88 در قالب یک پرونده مشترک به نام ۷ کشور دنیا در یونسکو به ثبت رسیده بود قرار است باعضویت 5 کشور دیگر در اجلاس سال 2016 در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت برسد.  

«فرهاد نظری» مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور با بیان این مطلب اعلام کرد: پرونده نوروز که پیش از این با عضویت 7 کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسیده بود سال گذشته 5 کشور عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و قرقیزستان متقاضی پیوستن به این پرونده شدند. از همین رو، پرونده نوروز دوباره تدوین و برای یونسکو ارسال شد.

نظری گفت: پرونده ثبت جهانی نوروز هفته گذشته توسط یونسکو اعلام وصول شد به طوری که این ارگان اعلام کرد که این پرونده در سال 2016 بررسی و ثبت جهانی خواهد شد.

او همچنین به پرونده فرهنگ پخت نان های تخت چون لواش اشاره کرد و گفت: یکی از پرونده هایی که در سال 2016 قرار است به یونسکو ارسال شود فرهنگ پخت نان های تخت است که با مشارکت 5 کشور ایران، آذربایجان، ترکیه، قزاقستان و قرقیزستان به ثبت خواهد رسید. 

امتیاز به خبر :