• ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399
  • 13:20

همايش پياده روي گردشگري ورزشي در سیستان برگزار شد

همايش پياده روي گردشگري ورزشي در سیستان برگزار شد
نخستین همايش پياده روي گردشگري ورزشي با عنوان از صبح حوضدار تا شهر آفتاب در محدوده تاريخي حوضدار و سايت جهاني شهر سوخته برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي و امور فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي استان سیستان و بلوچستان؛ در اين همايش يک روزه کامبيز مشتاق گوهري مدير کل ميراث فرهنگي با اشاره به قابليت هاي تاريخي سايت جهاني شهرسوخته و محوطه تاريخي حوضدار،قلعه رستم و آسبادها افزود : اهداف ما حضوراقشار مختلف جامعه در اين محوطه ها و حفاظت از آنها توسط مردم است.

مشتاق گوهري افزود: اين برنامه اولين همکاري مشترک با اداره کل ورزش و جوانان استان بوده که در آينده نيز استمرارخواهد يافت.

مدير کل ميراث فرهنگي استان خاطر نشان کرد: وقتي مردم با آثار ومحوطه هاي تاريخي آشنا ميشوند متوجه خواهند شدکه مثلا کوچکترين تغيير در مسير درياچه هامون باعث از بين رفتن آثار بسيار ارزشمند خواهد شد لذاارزش حفاظت ازمحيط زيست ،طبيعت و تاريخ را بيشتر ميدانند.

در ادامه برگزاري اين پياده روي حسين اسلامي دبير اجرايي اين همايش ،هدف از برگزاري اين برنامه را آشنايي اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان و تورگردانها با آثار تاريخي و جاذبه هاي گردشگري اعلام کرد و افزود:اين برنامه با حضور نزديک به 300نفر به مسافت 15 کيلومتر برگزار شد.

وي يادآورشد: اين مسير، يکي از مسيرهاي گردشگري مهم و ارزشمند و نگين جاذبه هاي گردشگري در دشت سيستان است که قابليت هاي فرهنگي و طبيعي را درکنار هم دارد و مي تواند يکي از کانون هاي جذب گردشگران باشد.

در اختتاميه اين همايش مجتبي ميرحسيني معاون گردشگري اداره کل درجمع شرکت کنندگان که درمحل موزه شهرسوخته برگزار شد ضمن تشکر از شرکت کنندگان ازدستگاههاي همکار در برگزاري اين همايش از جمله صدا و سيما،هلال احمر،ورزش و جوانان،دانشگاه علوم پزشکي و نيروي انتظامي نيز تقدير کرد.

ميرحسيني خاطر نشان کرد :تغيير نگاه ملي و بين المللي نسبت به استان سيستان و بلوچستان با شناساندن آثار و جاذبه هاي کم نظير استان از طريق برگزاري تورهاي آشناسازي براي راهنمايان گردشگري ايران و سفراي کشورهاي مختلف انجام می شود.
وي با اشاره به برگزاري نخستین تورآشناسازي براي راهنمايان گردشگري ايران در دو مسير گردشگري تفتان و سيستان درهفته گردشگري سال جاري از برگزاري تور دوم در هفته اول بهمن ماه 94در دو مسير گردشگري پهره و مکران خبر داد.
ميرحسيني افزود :رايزني هاي اوليه براي حضور سفرا در استان صورت گرفته و اميدواريم به زودي شاهد حضور سفرا در استان سيستان و بلوچستان باشيم.

معاون گردشگري اعلام کرد:زيرساخت هاي گردشگري در مسيرها و مکانهاي گردشگري و تاريخي بر اساس اسناد توسعه گردشگري در طول برنامه ششم ايجاد می شود.

ميرحسيني در بخش پاياني سخنانش با اشاره به تاثير بسيار زياد بوم گردي در بهبود معيشت مردم روستا افزود:با توجه به اينکه حمايت از طرحهاي اشتغالزا در روستا ها مهاجرت معکوس را بهمراه خواهد داشت دولت از متقاضيان اين بخش با پرداخت تسهيلات کم بهره حمايت هاي ويژه اي را انجام می دهد.

گفتنی است، در پايان نیزهدايايي به قيد قرعه به شرکت کنندگان اعطاء شد.

امتیاز به خبر :