• یکشنبه 22 تیر 1399
  • 00:24

شناسایی آثاری از دوره های مفرغ در مسیر آبریز رودخانه اترک

شناسایی آثاری از دوره های مفرغ در مسیر آبریز رودخانه اترک
درحوضه آبریزرودخانه اترک یکی از مهمترین حوزه های فرهنگی شمال شرق ایران اثار و محوطه هایی از دوره های مفرغ ، آهن ،تاریخی و اسلامی شناسایی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،آزیتا میرزایی سرپرست هیات بررسی وشناسایی حوضه آبریز رودخانه اترک با اعلام این خبرگفت :در مسیر طولانی این حوضۀ آبریز، تپه و محوطه های باستانی زیاد و مهمی شکل گرفته که برنامه ریزی برای مطالعه عمیق تر آنها در شناخت فرهنگ گذشتۀ ایران زمین بسیار حایز اهمیت است.


وی افزود:در بررسی و شناسایی حوضۀ آبگیر سد قردانلو، فرصتی پیش آمد تا بخشی از این محوطه مورد مطالعۀ باستان شناختی قرار گیرد. 

این باستان شناس تصریح کرد:در این فعالیت پژوهشی 21 نقطه بعنوان آثار فرهنگی ثبت و ضبط شد. از این تعداد ،نقطه اول یک بند در نزدیکی تنگه بود که با وجود تعلق آن به دهه های اخیر شواهدی دال بر وجود آثار قدیمی تر نیز در آن وجود دارد.


میرزایی در گفت وگو با خبرنگار سایت پژوهشگاه افزود: نقطه شماره 12 نیز متعلق به روستای متروک قردانلو بود که به دلیل زلزله در دهه 70 تخریب و متروک شده بود. 19 نقطۀ دیگر متعلق به آثار و محوطه های فرهنگی هستند که دوره هایی از مفرغ، آهن، تاریخی و اسلامی را دربردارند که از لحاظ کارکرد احتمالا محوطه ها ی مسکونی، قلعه¬های نظامی و دفاعی و قبرستان بوده اند. 


به گفته این باستان شناسیکی از نکات جالب توجه در این منطقه ساخت روستاها در دامنۀ کوه ها بودهواز دشت میان کوهی فقط برای کشاورزی استفاده می شده است .

میرزایی افزود: با توجه به شناسایی موقعیت آثار و محوطه¬های باستانی در این منطقه احتمالا این امر در گذشته نیز مصداق داشته زیرا قالب محوطه ها در دامنه کوه ها و ارتفاعات طرفین این دشت میان کوهی واقع هستند.


گفتنی است حوضه آبريز رودخانه اترك يكي از مهمترين حوزههاي فرهنگي شمالشرق ايران محسوب ميشود، اين رودخانه به طول 669 ك.م، از بلنديهاي رشته کوه هزار مسجد در جنوب قوچان سرچشمه گرفته و پس از آبياري دشتهاي قوچان، فاروج و شيروان وارد شهرستان بجنورد ميشود. 


بررسی و شناسایی نجات بخشی آثار باستانی و فرهنگی حوضه آبریز قردانلو با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.


امتیاز به خبر :