• ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1399
  • 12:05

باغ های تاریخی، نمادی از هنر و معماری ایرانی

باغ های تاریخی، نمادی از هنر و معماری ایرانی
شهرهاي تاريخي ايران همواره داراي باغ هاي گوناگوني بوده و نحوه و سبک معماري باغ در هر منطقه اي بسته به محيط، اقليم و فرهنگ خاصي شکل گرفته است.

به گزارش روابط عمومي، اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد محمدمهدي شرافت در اين خصوص گفت: باغ هاي تاريخي خود داراي يک فضاي معمارانه است و جداي از ويژگي هاي خاص بنا، مي توان به سهولت تاثير شگرف آن را در هنرهاي وابسته به  معماري نظير کاشي کاري، مينياتور و هنرهاي سنتي  جستجو کرد. 

مديرکل ميراث فرهنگي يزد افزود: نقاشان و معماران  ايراني فضاي باغ را چنان تزئين مي کردند که  جلوه گر هنر، فرهنگ و تمدن ايراني باشد و به همين علت باغهاي هر دوره داراي سبک و معماري خاص خود است و جالب ترين سبک معماري ايراني که همراه با خلاقيت و ابتگار هنري آنان بود، تلفيق معماري ايراني با سبک اسلامي بود. 

وي اظهار داشت: باغ هاي ايراني در برگيرنده آرمان ها و انديشه هاي آنان است که آنان باغ را تمثيلي از بهشت برين مي دانستند و تمناي جاودانگي را در باغ تجربه مي کردند. 

اين مقام مسئول تصريح کرد: شهر يزد با وجود قرار گرفتن در دل کوير، داراي باغ هايي است که علاوه بر جذابيت هاي تاريخي از لحاظ اکوتوريستي نيز داراي اهميت خاصي  است و همواره پذيراي گردشگران داخلي و خارجي است. 
به گفته مهندس شرافت: باغ هاي صدري و حافظي تفت، تيتو بافق،  پهلوان پور مهريز، دولت آباد يزد، خان يزد، عبدالرحيم خان، مشير و ناجي يزد از جمله باغهاي تاريخي شهر خشتي يزد است. 

وي ادامه داد: باغ صدري شهرستان تفت در محله باغ گلابدان واقع شده و قدمت آن به اواخر دوره زنديه بر مي گردد. در قسمت بالاي تالار باغ تاق نمهايي محرابي خودنمايي مي کند و در بدنه داخلي بادگير دو طبقه باغ،  سروي است که در دو طرف آن اهورامزدا قرار گرفته و به طرز زيبايي گچ بري شده است. 

مديرکل ميراث فرهنگي يزد يادآور شد: باغ  حافظي طزرجان نيز از جمله باغ هاي تاريخي و زيباي استان است که قناتي که در اين باغ وجود دارد شالوده آبادي آن را فراهم کرده است.

شرافت به باغ پهلوان پور مهريز اشاره کرد و افزود: اين  باغ تاريخي  با داشتن برج گلين حفاظتي و کوشک داراي جاذبه خاص گردشگري است و جاري بودن قنات حسن آباد در دو مسير باغ سبب شده است که طراوت و شادابي خاصي به باغ ببخشد.

وي با بيان اينکه باغ دولت آباد يکي از پتانسيلهاي خوب گردشگري يزد است اظهار داشت: دارا بودن عمارت هشتي، بادگير ‎3‎3 متري، حوضچه هايي با سنگهاي مرمري، گنبد کلاه فرنگي و تالار آيينه با نقوش اسليمي از جمله شاهکارهاي مهندسي معماري اين باغ است. 

مديرکل ميراث فرهنگي استان در پايان خاطرنشان ساخت: دو باغ دولت آباد يزد و پهلوان پور مهريز در فهرست آثار جهاني يونسکو به ثبت رسيده اند و هم اکنون به عنوان نماد باغهاي ايراني در دنيا شناخته مي شوند.


امتیاز به خبر :