• جمعه 09 خرداد 1399
  • 05:45

مدیر کل میراث فرهنگی استان تأکید کرد

ارتقاء نمایندگی های میراث فرهنگی اصفهان به اداره در آینده نزدیک

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه تأکید کرد اکثر نمایندگی های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در آینده ای نزدیک به اداره ارتقاء خواهد یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، فریدون اله یاری با اعلام این مطلب اظهار داشت: با توجه به روند رو به رشد فعالیت های اداره کل میراث فرهنگی استان و در راستای چابک سازی عملکرد اداره کل در سطح استان پهناور اصفهان و بهینه سازی فعالیت های این اداره کل، در طی سالهای 1393 و 1394 تلاش کرده ایم تا با بهبود شاخص های کیفی فعالیت های این اداره کل در شهرستان ها، اکثرا نمایندگی ها به اداره ارتقاء یابد.


وی افزود: در این راستا معتقدم ارتقائ نمایندگیها به اداره نقش مهمی در بهینه شدن فعالیت های اداره کل در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایفا خواهد کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در بخش دیگری از سخنانش به نهایی شدن سند ساخت هتل در اصفهان اشاره کرد و افزود: با توجه به رشد فزاینده گردشگری ایران به ویژه اصفهان تلاش داریم تا در راستای توسعه پایدار گردشگری، بسته های پیشنهادی خود را جهت تشویق و حمایت سرمایه گزاران در حوزه گردشگری به صورت استاندارد تهیه و به آنها ارائه کنیم، لذا در این راستا با توجه به اینکه تا کنون راهبرد مشخصی برای ساخت هتل در اصفهان وجود نداشت هم اینک مدت چهار ماه است با هماهنگی برخی ارگانهای ذی ربط همچون استانداری، شهرداری، اداره کل راه و شهر سازی و اتاق بازرگانی مشغول تدوین سند ساخت هتل در اصفهان هستیم، لذا هم اینک مراحل اولیه تدوین این سند به اتمام رسیده و به زودی شاهد ارائه این سند برای اولین بار در تاریخ گردشگری شهر اصفهان هستیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به دغدغه مردم آران و بید گل و کویر مرنجاب در راستای ورود برخی گردشگران به منطقه، به تلاش اداره کل جهت توسعه فرهنگ پذیرش گردشگر در مناطق مختلف استان اشاره کرد و افزود : تمامی تلاش این اداره کل همزمان با تشویق سرمایه گذاران و بازاریابی جهت جذب گردشگر، به توسعه فرهنگ پذیرش گردشگر توسط جوامع محلی اختصاص دارد، لذا در عین حال که معتقدیم تمامی مردم و مسئولین جوامع محلی می بایست با فواید توسعه گرشگری آنهم به صورت پایدار در شهرها و روستاهای خود آشنا شوند. در عین حال عموم گردشگران عزیز نیز بر اساس قوانین و مقررات موجود باید به آئین ها و سنتهای ملی و بومی هر منطقه احترام گذارند. بنابراین توسعه پایدار گردشگری با مشارکت همزمان میزبان و میهمان امکان پذیر است.

دبیر انجمن میراث فرهنگی استان در ادامه این نشست خبری بر تلاش اداره کل میراث استان جهت تاسیس انجمن های میراث فرهنگی در سراسر استان اشاره و خاطر نشان کرد : استان اصفهان جزو استانهای پیشرو کشور در راه اندازی انجمنهای میراث فرهنگی است، لذا در حال حاضر در عین حال که انجمن میراث فرهنگی استان تشکیل شده، در ده شهرستان استان نیز انجمنهای میراث فرهنگی استان با حضور از فرهیختگان ومدیران ادارات مربوط تشکیل شده است. همچنین با جدیت به دنبال تأسیس این انجمن ها در سایر نقاط استان هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان درباره هدف از تشکیل این انجمنها اظهار داشت:  تلاش داریم تا با همکاری فرهیختگان و مسئولین هر منطقه، فرهنگ حفظ آثار تاریخی، ترویج صنایع دستی و توسعه صنعت گردشگری را تا دورترین نقاط استان ترویج کنیم.

شایان ذکر است این نشست که با حضور گسترده خبرنگاران و اصحاب رسانه استان همراه بود مدیر کل و جمعی از مدیران میراث فرهنگی استان به مدت 3 ساعت با اصحاب رسانه استان به تبادل نظر در موضوعات مختلف استان در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداختند که از آن جمله می توان به تشریح سیاستهای اداره کل در راستای خط دو مترو اصفهان و عدم عبور آن از میدان امام، سیاست های اداره کل در راستای ساخت گذر آقا نور اله نجفی اصفهان، برنامه های اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای توسعه گردشگری و مقابله با آلودگی هوا، تلاش اداره کل میراث فرهنگ در راستای منسجم نمودن فعالیتهای مرمتی در کل استان در قالب تشکیل دفتر فنی مرمت، مرمت بازار تاریخی نائین پس از پنجاه سال و همگرائی و تعامل اداره کل با سایر ارگانها در راستای پیشبرد اهداف عالی سازمان اشاره کرد .

در پایان این نشست از تلاشهای اصحاب مطبوعات استان در راستای آگاهی بخشی به عموم مردم جامعه در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی، ترویج صنایع دستی و توسعه گردشگری توسط مدیر کل و مدیران اداره کل میراث فرهنگی استان تجلیل به عمل آمد.
امتیاز به خبر :