• ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1399
  • 14:45

مدیرموزه ملی ایران در همایش شهرگردی هنری مطرح کرد:

موزه ملی ایران بیشترین گردشگران خارجی را داراست

موزه ملی ایران بیشترین گردشگران خارجی را داراست

جبرئیل نوکنده درسومین پنل همایش بین المللی ارتباطات و شهرگردی هنری، موزه ملی ایران را موزه مادر دانست و اظهارکرد این موزه جزو معدودترین موزه های حاصل از کاوش های باستان شناسی است.

مدیرموزه ملی ایران به نقش موزه ملی ایران در توسعه شهرگردی اشاره و تصریح کرد بخش های علمی و نمایشگاه های جانبی این موزه به جذب گردشگران خارجی در شهرگردی کمک می کند.

وی ۹۵ درصد آثار باستان شناسی را در موزه ملی ایران دانست و اظهار کرد از ۷۰۰ بازدیدکننده موزه ملی ایران، تعداد ۴۰۰ نفر خارجی هستند.

از شهرگردی هنری تا پایداری اجتماعی شهری

احسان احمدی دکترای معماری و برنامه ریزی اجتماعات محلی در ادامه با بیان اینکه عرصه های عمومی شهر به عنوان بستری برای تعاملات اجتماعی شهروندان، نقش مهمی در میزان ارتباطات میتن استفاده کنندگان از فضای شهر دارند، اظهار کرد کیفیت فضایی و محیطی این عرصه ها و استطاعت آن ها در پذیرش و نمایش هنرشهری، به مثابه یک رسانه و زمینه ارتباطی ، می تواند در ارتقا سطح مناسبات اجتماعی تاثیرگذارباشد.

وی به هنرشهری و شهرگردی هنری شهرهلسینکی پایتخت کشورفنلاند اشاره و خاطرنشان کرد مطالعات انجام شده نشان می دهد که هنر شهری و شهرگردی هنری موجب ارتقا سطح ارتباطات و تعاملات اجتماعی شهروندان هلسینکی شده و تاثیر قابل ملاحظه ای بر پایداری اجتماعی به عنوان یکی از مولفه های سه گانه توسعه شهری پایدار داشته است.

فتح الله طیبی کارشناس اقتصاد در ادامه اقتصاد تولیدهنر را یکی از مهم ترین و موثرترین شاخص های توسعه هنر و پویایی هنرمندان دانست و تصریح کرد من در مقاله خود با تبیین شاخص های مهم در سه حوزه اقتصاد، گردشگری و هنر به توانمندی ها و تاثیرات آن براعتلای هنر و گسترش گردشگری هنری پرداخته ام.

طیبی در ادامه افزود اقتصاد، گردشگری و هنر سه مقوله درهم تنیده اند که حوزه ای تازه در صنعت گردشگری را پدید آورده اند.

اردشیر صالح پور دکترای پژوهش هنر و هنرهای نمایشی در ادامه پنل ارتباطات شهروندی و شهرگردی هنری به تماشاخانه های طهران اساره و اظهارکرد تاتر به عنوان مردمی ترین هنرها همواره کانونی برای همدلی و همراهی اجتماع شهروندان بوده است.

وی افزود گذر ازسنت به مدرنیته را می توان از دوره قاجار و پس از آن فعل و انفعالات جریان مشروطه و مشروطه خواهی و پی آمدن آن تجدد آمرانه پهلوی اول است.

صالح پور به هویت و تمدن شهر اشاره و خاطرنشان کرد وقتی از تمدن، هویت و هنر حرف می زنیم، تخصص شهری و خاطره شهری را به شهر نشان می دهیم.

وی افزود یک شهر خوب از سرزندگی، اختیار، کار، عدالت و تنفس هوای پاک تشکیل می شود.

 

امتیاز به خبر :