• چهارشنبه 07 خرداد 1399
  • 11:32

در دیدار سلطانی‌فر و وزیر اسلوونی تاکید شد؛

توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و اسلوونی

توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و اسلوونی
در دیدار مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ازدراوکو پوچیوالشِک، وزیر توسعه اقتصادی و فن‌آوری جمهوری اسلوونی و جمعی از فعالان گردشگری اسلوونی، بر توسعه همکاری‌های گردشگری بین دو کشور تاکید شد.

به گزارش میراث آریا(chtn) مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این دیدار که عصر روز گذشته 21 دی ماه صورت گرفت، با ابراز خشنودی نسبت به تحرک ویژه و جدید در گسترش روابط بین ایران و اسلوونی گفت: رویکرد اصلی دولت تدبیر و امید، گسترش روابط با همه کشورها در چارچوب حفظ منافع ملی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: پس از توافق جمهوری اسلامی ایران با 1+5 که حفظ حقوق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ناعادلانه را به دنبال داشت، زمینه گسترش ارتباطات سیاسی و اقتصادی برای کشور ما فراهم شده است.

سلطانی‌فر اضافه کرد: با وجود تحریم‌های ظالمانه‌ای که به کشور ما اعمال شده بود در چند سال اخیر دستاوردهای علمی و اقتصادی بسیار خوبی به دست آوردیم و آمادگی داریم این دستاوردها را در اختیار کشورهای دوست و همسایه خود قرار دهیم.

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه، ایران یک کشور بزرگ و باسابقه تمدنی چندهزار ساله است، تاکید کرد: کشور ما با سابقه تمدنی و تاریخی بیش از 10 هزار ساله ، دارای یک میلیون سایت، مکان، بنا و محوطه تاریخی است که تاکنون 19 مکان و بنای تاریخی کشورمان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

سلطانی‌فر تصریح کرد: با وجود تمامی محدودیت‌ها و مشکلاتی که در اثر اعمال تحریم‌ها در بخش حمل و نقل هوایی ایجاد شده بود، ایران، سال گذشته میزبان 5 میلیون گردشگر بود و براساس برنامه‌ریزی‌ها و پیش بینی‌های صورت گرفته ، تلاش می کنیم تا سال 2025 میلادی، تعداد گردشگران ورودی را به 20 میلیون نفر افزایش دهیم.

وی گفت: برای دستیابی به این هدف ما باید در زمینه ایجاد زیرساخت‌های گردشگری یک حرکت اساسی و سریع داشته باشیم این در حالی است که اقدامات و برنامه‌های ما در این حوزه آغاز شده است به طوریکه در حوزه تسهیلات صدور ویزا، امکان دریافت ویزای فرودگاهی یک ماه برای اتباع 190 کشور جهان فراهم شده است.

معاون رئیس جمهور افزود: در 10 سال آینده تعداد هتل های مناسب در کشور ما باید به 3 برابر افزایش یابد، همچنین نوسازی شبکه حمل و نقل هوایی که در اثر تحریم‌ها دچار آسیب شده است در دستور کار قرار گرفته است و در زمینه آموزش نیروی انسانی، استانداردسازی و افزایش کیفیت خدمات با استفاده از امکانات داخلی و همکاری موسسات بین المللی، برنامه ریزی‌های گسترده‌ای انجام شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: در حال حاضر 50 درصد از گردشگران ورودی به ایران، گردشگران مذهبی هستند که با هدف زیارت اماکن مقدس به کشور ما سفر می کنند، 30 درصد از گردشگران با هدف بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی، کشور ما را به عنوان مقصد سفر انتخاب می کنند و 20 درصد از گردشگران، برای استفاده از ظرفیتهای طبیعی و بهره مندی از امکانات بهداشتی و درمانی به ایران سفر می کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در دو کشور ایران و اسلوونی، جاذبه‌های گردشگری بسیاری برای اتباع ایرانی و اسلوونی وجود دارد، تصریح کرد: زمینه گسترش همکاری‌ها در حوزه گردشگری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلوونی وجود دارد.

سلطانی فر همچنین به ظرفیت‌های کشورمان در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: ایران، چین و هند سه قدرت بزرگ تولید کننده صنایع دستی در جهان هستند، به طوریکه از 460 رشته شناخته شده صنایع دستی در دنیا، سابقه تولید 360 رشته در ایران وجود دارد که در بسیاری از این رشته‌ها، مانند قلم‌کاری، فرش، خاتم‌کاری، ملیله کاری و ... کشور ما رتبه اول را در دنیا دارد.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: زمینه حضور شرکت‌های فعال جمهوری اسلوونی در نمایشگاههای بین المللی گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی اسلوونی می‌توانند در بخش احداث و ایجاد هتل‌ها و مراکز اقامتی ایران حضور فعالی داشته باشند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: تعامل بخش خصوصی فعال گردشگری دو کشور به منظور شناخت ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران و اسلوونی، به توسعه همکاری های گردشگری دو کشور کمک شایانی خواهد کرد.

مقامات اسلوونی علاقه مند افزایش همکاری‌های گردشگری با ایران هستند

همچنین ازدراوکو پوچیوالشِک، وزیر توسعه اقتصادی و فن‌آوری جمهوری اسلوونی که به همراه هیاتی از فعالان گردشگری این کشور در این نشست حضور یافته بود، گفت: ارتقاء روابط سیاسی سنتی و همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلوونی از مهمترین اهداف این سفر است.

وی با ابراز خرسندی نسبت به امضای توافق‌نامه هسته‌ای بین ایران و 1+5 و لغو تحریم‌ها، گفت: گردشگری یکی از شاخه‌های مهم اقتصادی در کشور اسلوونی است به طوریکه سالیانه 2 میلیارد دلار درآمد از محل ورود گردشگران به اسلوونی، حاصل می شود که 13 درصد تولید ناخالص داخلی ما را شامل می شود.

وزیر توسعه اقتصادی و فن‌آوری جمهوری اسلوونی با اشاره به اینکه گردشگری در این کشور به 4 بخش تقسیم می‌شود، ادامه داد: گردشگری ساحلی، گردشگری اسکی، گردشگری شهری و استفاده از مراکز آب درمانی، 4 شاخه اصلی گردشگری در اسلوونی است.

پوچیوالشِک تصریح کرد: اسلوونی کشور کوچکی است اما مقامات این کشور علاقه مند به توسعه همکاری های گردشگری با ایران هستند، مردم اسلوونی به سفر و گردشگری علاقه دارند و با توجه به سابقه تاریخی و فرهنگی ایران، این کشور جاذبه ها و توانمندی های بسیاری برای جذب گردشگران اسلوونی دارد.

وی افزود: ایجاد زمینه ارتباط بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و سازمان ملی گردشگری اسلوونی می تواند در توسعه همکاری های این بخش تاثیر بسزایی داشته باشد.

وزیر توسعه اقتصادی و فن‌آوری جمهوری اسلوونی با بیان اینکه توسعه همکاری ها در حوزه گردشگری، نیازمند داشتن اطلاعات کافی دو طرف از یکدیگر است، ادامه داد: تصمیم دولت اسلوونی برای افتتاح سفارت خود در جمهوری اسلامی ایران در افزایش همکاری های دو کشور در تمامی عرصه ها، بسیار مفید و موثر خواهد بود.

در ادامه این دیدار مایا پاک، رئیس سازمان ملی گردشگری کشور اسلوونی با تاکید بر اینکه، گردشگری یکی از شاخه های مهم اقتصادی در این کشور است، گفت: تعداد گردشگران ورودی به اسلوونی هر ساله افزایش می یابد به طوریکه سال گذشته ما با رشد 12 درصدی در این حوزه مواجه بودیم.

وی افزود: اسلوونی همواره به دنبال بازارها و فرصتهای جدید در حوزه گردشگری بوده است و امروز، جمهوری اسلامی ایران یک بازار هدف مناسب در این زمینه است.

گفتنی است این دیدار با حضور سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری، یدالله جعفری مدیرکل حوزه ریاست و لادن جعفدی تهرانی مدیرکل امور بین الملل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

یادآور می شود، وزیر توسعه اقتصادی و فن‌آوری جمهوری اسلوونی به همراه هیات تجاری- اقتصادی 60 نفره و به منظور توسعه روابط اقتصادی، طی سفر دو روزه خود به جمهوری اسلامی ایران به ملاقات و رایزنی با مقامات بلندپایه کشورمان پرداخت.

امتیاز به خبر :