• چهارشنبه 07 خرداد 1399
  • 04:46

در دیدار معاون میراث فرهنگی سازمان باسفیر ایتالیا مطرح شد؛

تحکیم همکاری فرهنگی با ایتالیا همزمان با خداحافظی پنه لوپه ها از ایران

تحکیم همکاری فرهنگی با ایتالیا همزمان با خداحافظی پنه لوپه ها از ایران
پایان یافتن نمایشگاه پیکره ای برای صلح؛ تندیس های پنه لوپه از تخت جمشید تا رم؛ درخواست همکاری های فرهنگی بیشتر بین دو کشور ایران و ایتالیا در دیدار هیات ایتالیایی با معاون میراث فرهنگی سازمان مطرح شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ در دیدار محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان با سفیر ایتالیا در تهران، دبورا سراچیانی نماینده دولت ایتالیا و استاندارمنطقه خودمختار فریولی که محمدرضا کارگر رییس اداره کل موزه ها و اموال منقول سازمان میراث فرهنگی و جمعی از نمایندگان و کارشناسان فرهنگی دو کشور ایران و ایتالیا حضور داشتند.
طالبیان دراین نشست با اشاره به مشترکات فرهنگی دو کشور ایران و ایتالیا گفت: باتوجه به مشترکات فرهنگی که همواره میان دو کشورایران و ایتالیا وجود دارد، روابط فرهنگی دو کشور تاکنون قطع نشده است.
وی به همکاری های دوجانبه ایران و ایتالیا اشاره کرد و افزود: در طول سالهایی که در محوطه های باستانی و جهانی ایران فعالیت داشتم و پرونده های جهانی شهربم و شهر سوخته را پیگیری می کردم با گروه های تحقیقاتی و علمی ایتالیا همکاری های نزدیکی وجود داشت. همچنین شخص سفیر و رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران نیز به آثار تاریخی و فرهنگی ایران علاقه بسیار دارند و به این آثار توجه می کنند.
طالبیان با اشاره به اینکه همکاری های مشترک ایران و ایتالیا به نسبت همکاری های فرهنگی ایران با دیگر کشورها بسیار قابل توجه است ادامه داد: ایران تاکنون پروژه های فرهنگی و همکاری های مشترک بسیاری با کشور ایتالیا داشته است که امیدواریم این جلسه نیز باعث تحکیم بیشتر روابط در حوزه اقدامات فرهنگی شود.
معاون میراث فرهنگی همچنین با تاکید بر اهمیت همکاری مشترک دو کشور در امور موزه ای و برگزاری نمایشگاه ها درخواست همکاری بیشتر دو کشورایران و ایتالیا در موضوع مستندنگاری، پایش، مانیتورینگ و مرمت بناها و نقش برجسته های تاریخی شد.

انتظار ایران برای همکاری بیشتر موزه ای با ایتالیا
محمدرضا کارگر رئیس اداره کل موزه های کشورکه در دیدار سفیر و استاندار خودمختاری فریولی ایتالیا با معاون میراث فرهنگی سازمان حضور داشت به فعالیت های موزه ای در ایران و تجربیات ایران در حوزه موزه و موزه داری با کشور ایتالیا اشاره کرد و گفت: بازسازی موزه ملی ایران در بخش موزه ایران باستان و برگزاری نمایشگاه 7 هزار سال هنر ایران در ایتالیا از جمله اقدامات ارزشمند انجام شده مشترک موزه ای با کشور ایتالیا است.
کارگر همچنین به همکاری های فرهنگی ایران با کشورهای فرانسه، آلمان، اتریش و مکزیک اشاره کرد و افزود: امیدواریم همکاری ها با کشورایتالیا نیز بیشتر شود و ایران بتواند میزبان نمایشگاه های متعددی از آثارتاریخی کشور ایتالیا باشد.
وی تاکید کرد: بازسازی مقدماتی موزه ایران باستان براساس طرحی مشترک با ایتالیا آغازشد و بسیار خوشحال می شویم که همکاری های بیشتری در این زمینه با ایتالیا داشته باشیم.
وی همچنین به برگزاری نمایشگاه میراث فرهنگی در کشور ایران و ایتالیا اشاره کرد و افزود: پیشنهاداتی از سوی مسئولان ایتالیا مطرح شده و آماده دریافت پیشنهادات رسمی هستیم تا دو ملت یکدیگر را بهتر و بیشتر بشناسند.

ارتباط سایت های جهانی، نمایشگاه و راه ابریشم اولویت ایتالیایی
هادبورا سراچیانی نماینده دولت ایتالیا و استاندار منطقه خودمختار فریولی به نمایندگی ازهیات ایتالیایی در این نشست به گذشته و پیشینه مشترک ایران و ایتالیا اشاره و تاکید کرد: ایران و ایتالیا از گذشته و پیشینه فرهنگی مشترک برخوردار هستند که می توانند زمان حال را با یکدیگر پیوند بزنند.
سراچیانی گفت: سفر به تهران برای هیات فرهنگی ایتالیا اهمیت زیادی دارد.
وی افزود: برقراری ارتباط میان آثار ثبت جهانی شده ایتالیا با میراث جهانی ایران و موضوع راه ابریشم که ایران نیز در مسیر آن قرار دارد برای ایتالیا اهمیت زیادی دارد و از مهمترین اهداف ایتالیا برای همکاری های مشترک فرهنگی با ایران است.
نماینده دولت ایتالیا و استاندار منطقه خودمختار فریولی با اشاره به خودمختاری این استان در بین 12 استان موجود در کشورایتالیا گفت: تفاهمنامه همکاری مشترک این استان با سازمان میراث فرهنگی ایران با هدف ارائه تجربیات مختلف و همچنین همکاری با دانشگاه اودینه درزمینه حفاظت از اموال فرهنگی و کتابخانه ای بزودی امضا می شود.
دبورا سراچیانی افزود: برگزاری نمایشگاه های مشترک بین دو کشور می تواند از همکاری های دیگری باشد که مقدمات آن در حال انجام است و در سفر رسمی رئیس جمهور ایران به ایتالیا و دیدار با نخست وزیر ایتالیا در رم مطرح می شود.
امتیاز به خبر :