• چهارشنبه 07 خرداد 1399
  • 04:57

منصورزاده:

درختچه‌های خود رو برای درختان سعدآباد مضرند

درختچه‌های خود رو برای درختان سعدآباد مضرند

این درختچه‌هایی که در حیاط ساختمان مربوط به یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی واقع در ورودی شمالی مجموعه سعدآباد به شکل نامناسبی رشد کرده بودند پس از اعلام نظر شورای فنی و متخصصین باغداری، قطع شدند.

یوسف منصورزاده، سرپرست کاخ موزه سعدآباد با اشاره به اینکه سعدآباد، دارای بزرگترین مجموعه پوشش درختی در استان تهران است، گفت: حفاظت از پوشش طبیعی و درختان کهنسال سعدآباد با یک روش مدیریت کارشناسی شده، با نظارت شورای فنی و متخصصین فضای سبز انجام می شود.

وی با بیان اینکه در مجموعه سعدآباد، واحد مطالعاتی فضای سبز فعالیت دارند، تصریح کرد: این درخت‌ها هر سال باید هرس شوند، موضوعی که در هر باغ و حتی باغچه‌های خانگی طبیعی و لازم است چراکه درختچه‌های خود رو(عرعر) مزاحم رشد  درخت‌های اصلی می شوند.

سرپرست کاخ موزه سعدآباد یادآور شد: درخت‌های اصلی سعدآباد طی فرآیند علمی و تخصصی، به ثبت الکترونیکی رسیده اند و هرگونه تغییر و یا عدم رسیدگی به آنها اعم از کم آبی، سم پاشی نامناسب، کمبود کود و ... توسط این سامانه الکترونیکی به اطلاع متخصصین و کارشناسان ما در مجموعه سعدآباد می رسد.

منصورزاده با اشاره به اتفاقی که در روزهای اخیر رخ داده و منجر به قطع درختچه‌های خود رو(عرعر) شده است، گفت: این درختچه‌ها که در حیاط ساختمان مربوط به یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی واقع در ورودی شمالی مجموعه سعدآباد به شکل نامناسبی رشد کرده بودند پس از اعلام نظر شورای فنی و متخصصین باغداری، قطع شدند.

وی افزود: این اقدام در راستای ساماندهی فضای مذکور صورت گرفته است، براساس مطالعات کارشناسان ما این درختچه‌های خود رو(عرعر) مانع رشد پوشش طبیعی اصیل مجموعه سعدآباد بوده و حفاظت از بناها و ساختمانهای این مجموعه هم مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

سرپرست کاخ موزه سعدآباد اضافه کرد: پس از برچیدن درختچه‌های خود رو(عرعر) در زیرزمین این فضا که پیش از متروکه و غیرقابل استفاده بود، گالری فروش صنایع دستی راه اندازی خواهد شد.

منصورزاده با تاکید بر اینکه قطع درختچه‌های مزاحم و خود رو از ضروریات باغداری است، تصریح کرد: ما در مجموعه سعدآباد درختان کهنسالی داریم که در سالهای گذشته خشک شده است اما با توجه به اینکه این درختان کاشته و پرورش داده شده اند، ما از قطع آنها خودداری کردیم و از آنها حفاظت می کنیم.


امتیاز به خبر :