• پنجشنبه 23 آبان 1398
  • 01:42

مجری طرح گردشگری هنرهای سنتی:

زمینه حضور هنرمندان کم‌درآمد در نمایشگاهها فراهم می‌شود

زمینه حضور هنرمندان کم‌درآمد در نمایشگاهها فراهم می‌شود
مجری طرح گردشگری هنرهای سنتی گفت: هنرمندان و تولید کنندگان کم درآمد صنایع دستی به زودی امکان حضور در نمایشگاه های بزرگ بین المللی را پیدا می کنند.

مهران رحیم زاده خراسانی با بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس نیاز سنجی های صورت گرفته از بازارهای خارجی و توافقات انجام شده با گروهی از فعالان این حوزه، از این پس آثار هنرمندان محلی، تولیدکنندگان کم درآمد و صاحبان کارگاه‌های کوچک  صنایع دستی در نمایشگاه‌های بین‌المللی داخلی و خارجی به معرض نمایش در خواهد آمد.

وی تصریح کرد: حضور پررنگ و دائمی تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ صنایع دستی به عنوان نمایندگان کشورمان در نمایشگاه‌های مطرح اروپایی، باعث شده است تا هنرمندان کم در آمد و صاحبان کارگاه های کوچک به دلیل هزینه های بالای غرفه، نا آشنایی در عرضه محصولات و فنون بازاریابی، نتوانند از بازارهای جهانی سهمی داشته باشند، موضوعی مهم که باید مورد توجه قرار می‌گرفت.

رحیم‌زاده خراسانی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای حضور هنرمندان محلی در نمایشگاه‌های بین‌المللی، افزود: در یک هم پیوندی و هم افزایی فرا صنفی، هنرمندان و صاحبان کارگاه‌های کوچک صنایع دستی با همکاری بازاریابان  حرفه ای در قالب گروه‌های تخصصی در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های داخلی و خارجی به معرفی آثار خود می‌پردازند.

مجری طرح گردشگری هنرهای سنتی ادامه داد: با توجه به اینکه هدف از اجرای این طرح، معرفی، بازاریابی و فروش صنایع دستی و هنرهای سنتی و بومی کشورمان است، تنها تعدادی از هنرمندان و متخصصین حوزه بازاریابی و تبلیغات به عنوان نمایندگان این جمع در نمایشگاههای بین المللی شرکت خواهند کرد.

وی ادامه داد: فاز دوم این طرح، شناسایی سرمایه‌گذاران خارجی علاقه‌مند برای فعالیت مستقیم در حوزه صنایع دستی و هنرهای بومی کشورمان است، بدین ترتیب که نمایندگان حاضر در این نمایشگاه‌ها با ارائه بسته‌های پیشنهادی و توجیه اقتصادی، اقدام به معرفی کارگاه ها و پتانسیل های بالقوه آنها می کنند که پس از توافقات اولیه، این سرمایه‌گذاران در قالب تورهای تخصصی و اقتصادی به بازدید از کارگاه های محلی خواهند پرداخت، موضوعی که علاوه بر رونق بخشیدن به صنعت گردشگری فرهنگی، بستری را برای همکاری های اقتصادی در بازارهای محلی فراهم خواهد کرد.  

رحیم‌زاده خراسانی با بیان اینکه هیچ صنعتی به‌اندازه صنایع‌دستی در کشور اشتغال‌زا نیست افزود: اشتغال در این عرصه با کمترین هزینه ایجاد می‌شود و درواقع صنایع دستی به عنوان صنعتی مستقل و بومی، نقش مهمی در اشتغالزای و توسعه اقتصادی جوامع دارد به همین خاطر توسعه و سرمایه‌گذاری در هنرهای سنتی همواره به عنوان یکی از راه‌های ارزان و مناسب برای اشتغال‌زایی مطرح است که البته طرح مذکور می تواند با تکیه بر فضای مناسب پساتحریم وایجاد فرصت های جدید در خارج از کشور بر رونق این صنعت در داخل بیفزاید.  

       
مجری طرح گردشگری هنرهای سنتی خاطر نشان کرد: باز شدن پای سرمایه گذاران خارجی در صنعت هنرهای سنتی، علاوه بر اشتغال زایی و رونق بخشیدن به صادرات صنایع دستی، باعث اشاعه فرهنگ اسلامی – ایرانی به خارج از مرزها نیز خواهد شد.

امتیاز به خبر :