• دوشنبه 12 خرداد 1399
  • 22:38

ابلاغ افزایش نرخ تأسیسات اقامتی گردشگری استان اردبیل

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی استان اردبیل از ابلاغ افزایش نرخ تأسیسات اقامتی گردشگری استان در سال 95 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، قادر تقی زاده با بیان این مطلب گفت: مطابق ماده 12 اصلاحیه آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر آنها مصوبه چهار شهریورماه 94 هیئت وزیران، افزایش نرخ تأسیسات اقامتی گردشگری استان در سال 95 به شرح ذیل ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: تأسیسات گردشگری مشمول استانداردسازی شامل هتل، متل، میهمانپذیر و واحدهای بین راهی که موفق به اخذ گواهینامه استاندارد کیفیت خدمات شده اند به همراه آن دسته از تأسیسات گردشگری که وارد طرح استاندارد سازی شده و در حال تطبیق خود با استاندارد های مصوب هستند، نرخ اتاق آنها برای بازه زمانی 20 دی ماه سال جاری تا 31 شهریور ماه 95 با تأئید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حداکثر تا سقف 12% نسبت به نرخ پایه موجود قابل افزایش است.

تقی زاده تصریح کرد: نرخ آن دسته از تأسیسات گردشگری که ضوابط و استانداردهای فنی برای آنها تدوین و ابلاغ نشده است نظیر هتل آپارتمان، زائر سرا و ... برای بازه زمانی فوق الذکر با تشخیص و تصمیم مشترک اداره کل حداکثر تا سقف 8% نسبت به نرخ پایه قابل افزایش است. 

وی در ادامه تأکید کرد: با هدف تشویق تأسیسات گردشگری به استانداردسازی خدمات و تجهیزات خود و رعایت حقوق گردشگران و مسافران، آن دسته از تأسیسات گردشگری مشمول طرح استانداردسازی که تاکنون اقدامی در این زمینه به عمل نیاورده اند، مادامی که وارد طرح نشده و اقدامی در این زمینه انجام نداده اند مجاز به هیچ گونه افزایشی در نرخ اتاق، اغذیه و نوشیدنی نیستند.

معاون گردشگری استان یادآور شد: در چارچوب اجرای سیاست های سازمان متبوع برای تشویق سفرهای گروهی و برنامه ریزی شده در داخل کشور برابر توافق حاصله با تشکل های ذیربط، مقرر شد هتل ها و مراکز اقامتی نسبت به اعمال حداقل 25% تخفیف در هتل های پنج ستاره  و 20% در دیگر هتل ها و اماکن اقامتی به دفاتر و یا شرکت های خدماتی سیاحتی و گردشگری فعال در این زمینه اقدام کنند.

وی با بیان اینکه پس از تنظیم نرخ ها از سوی جامعه مراکز اقامتی طبق دستورالعمل ابلاغی و تأئید آن توسط  اداره کل به واحدهای تحت پوشش ابلاغ خواهد شد، افزود: نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه به طور مشترک بر عهده اداره کل استان و اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان است.

به گفته این مقام مسئول؛ به دلیل شرایط موجود کشور و نبود تناسب میان عرضه و تقاضا، آزادسازی نرخ در تأسیسات گردشگری و واگذاری آن به بخش غیر دولتی عملا بحران زا است. 

وی با اشاره به بالابودن قیمت بسته های سفر در ایران نسبت به کشورهای منطقه و همچنین کیفیت خدمات و استانداردهای موجود و به ویژه کاهش محسوس رکود در کشور، افزود: حفظ قیمت ها و عدم افزایش آن درواقع به نفع صاحبان تأسیسات گردشگری است که به طور حتم توسعه و رونق گردشگری داخلی و نیز کاهش سفرهای هموطنان به مقاصد خارجی را هدف گذاری کرده است. 

تقی زاده با بیان اینکه افزایش سطح کیفی خدمات در هتل ها و اماکن اقامتی کشور یکی از سیاست های اصلی سازمان در دو سال گذشته بوده است که در این راستا طرح ملی تطبیق استانداردهای فنی و کیفی با همکاری بخش های غیردولتی و شرکت های مشاور در دستور کار جدی سازمان قرار گرفته است، افزود: موضوع نرخ یکی از ابزار در اختیار سازمان برای تشویق صاحبان تأسیسات گردشگری جهت استانداردسازی و ارتقاء کفیت خدمات است که در این راستا سه هتل از این استان گواهی نامه استانداردسازی خود را دریافت کرده اند و 16 هتل نیز برای استانداردسازی قرارداد خود را منعقد کرده و شش هتل نیز در مرحله عقد قرارداد قرار دارند.
امتیاز به خبر :