• ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399
  • 01:27

طراحی سایت موزه محوطه شهر تاریخی بیشاپور به پایان رسید

طراحی سایت موزه محوطه شهر تاریخی بیشاپور به پایان رسید

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون از به پایان رسیدن طراحی سایت موزه محوطه شهر تاریخی بیشاپور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس محمدرضا معینی با بیان اینکه هدف از تبدیل محوطه بیشاپور به سایت موزه با توجه به ارزشهای پیشین و آثار هنری موجود این سایت است افزود : فراهم کردن شرایطی مناسب برای استفاده از فضای معماری پیشین در جهت رفع نیازهای امروز ، معرفی مناسب و شفاف هر چه بهتر از این فضا در جهت جذب گردشگر از جمله اهداف طراحی این سایت موزه است . 

وی ادامه داد : امروزه حراست از این میراث پر ارزش برای نسل های حاضر و آینده ، مسئولیت مشترک همه ملت هاست از این رو باید با هدف گزاری معین و مشخص میراث کشورمان را در دو سطح ملی و جهانی با حفظ اصالت ، شفاف سازی ارزش ها و پیام های نهفته باید به نسلهای آینده منتقل کنیم . 

به گفته معینی ، برنامه ریزی های گردشگری مناسب همچنین ارتقای سطح آگاهی عمومی در شناخت این مجموعه تاریخی منحصر به فرد و ارایه راهکارهای مناسب حفاظتی می تواند به حفظ و بیان ارزشهای تاریخی ، معماری ، فرهنگی و ارتقای آن منجر شود . 

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون در ادامه با اشاره به اینکه اجرای برنامه های مرمتی ، حفاظتی و اجرای طرح سایت موزه از جمله اهداف تهیه طرح جامع گردشگری بیشاپور است ، گفت : این طرح شامل سایت ، موزه ، مسیرهای گردشگری ، مسیرهای ایست ، مبلمان شهری و ... است .

وی بیان کرد : پس از تکمیل این طرح جامع در سال آینده عملیات اجرایی آن آغاز می شود . 
گفتنی است : بیشاپور یکی از شهرهای باستانی ایران در 25 کیلومتری غرب کازرون در استان فارس قرار دارد که در زمان ساسانیان ساخته شده است . 

بیشاپور با 200 هکتار وسعت از شهرهای مهم دوران خود محسوب می شده ضمن اینکه دارای اهمیت ارتباطی نیز بوده است . این شهر از قدیمی ترین شهرهایی بوده که تاریخچه ساخت آن به صورت مکتوب در سنگ نوشته ای (ستون های یادبود ) موجود است . 
شهر بیشاپور مرکز ایالت و کوره اردشیر خوره بوده و تا اوایل دوره اسلامی آباد و مسکونی محسوب می شده اما پس از آن ویران شده که البته گنجینه ای از آثار ارزشمند ساسانی مانند معبد آناهیتا به شمار می رود . 

امتیاز به خبر :