• دوشنبه 05 اسفند 1398
  • 21:56

معاون صنایع دستی استان خبر داد؛

برگزاری نخستین دوره مسابقه صنایع دستی استان اردبیل

برگزاری نخستین دوره مسابقه صنایع دستی استان اردبیل
معاون صنایع دستی استان اردبیل از برگزاری نخستین دوره مسابقه طراحی و تولید محصولات مختلف صنایع دستی بومی و رایج استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، علیرضا دباغ عبداللهی با بیان این مطلب گفت: علاقمندان برای شرکت در نخستین دوره مسابقه طراحی و تولید محصولات مختلف صنایع دستی بومی و رایج استان می توانند از امروز 26 دی ماه تا یکم بهمن ماه سال جاری به معاونت صنایع دستی این اداره کل مراجعه و ثبت نام کنند.

وی هدف از برگزاری این مسابقه را بسترسازی لازم جهت ایجاد خلاقیت و نوآوری و معرفی موثر کالاهای صنایع دستی متناسب با سلیقه و نیاز مصرف کنندگان در سطح جامعه و تبیین جایگاه طراحی به عنوان یک مزیت رقابتی در موفقیت محصولات صنایع دستی در سطح بازارهای داخلی و خارجی عنوان و بیان کرد: این مسابقه در دو مرحله استانی و کشوری با حضور آثار برتر دیگر استان ها برگزار خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول؛ شرکت در این مسابقه برای عموم هنرمندان اعم از متخصصان در رشته صنایع دستی و طراحی صنعتی و دیگر رشته ها مشروط بر رعایت ضوابط تعریف شده از جمله مرغوبیت و اصالت هنرهای صناعی و سنتی در ساخت و اجرای آثار، آزاد است.

وی با بیان اینکه هر هنرمند می تواند حداکثر پنج اثر به همراه فایل تصاویر آثار و شناسنامه اثر(نام هنرمند، تاریخ ساخت و نوع تکنیک) برای شرکت در مسابقه ارسال کنند، افزود: تمامی آثار باید در طراحی، خلاقیت و اجراء از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

معاون صنایع دستی استان، فرم ها، ترکیب ها و کمپوزیسیون نوآورانه و خلاقانه با تأکید بر رشته های بومی استان با رعایت تناسب و هماهنگی نقوش و رنگ ها، ایجاد تناسب و تطابق از دیدگاه ارتقاء کارکرد این محصولات در دکوراسیون زندگی مدرن معاصر، رفع عیوب و کاستی های موجود در محصولات تولیدی حال حاضر از دیدگاه طراحی را از جمله شاخص های ارزیابی آثار در این مسابقه برشمرد.

عبداللهی در پایان خاطر نشان کرد: این مسابقه با رویکرد معرفی الگوهای موفق به تولیدگنندگان با هدف ایجاد تحول در نظام تولید این محصولات، معرفی آخرین تلاش و دستاوردهای هنرمندان در حوزه های مختلف طراحی، تکنیک، مواد اولیه، کاربری، ابزار، و فناوری های نوین، ایجاد زمینه و فضای رقابتی سالم در سطح حرفه ای میان هنرمندان و صنعتگران در جهت خلق ایده های نوین، زمینه سازی برای تعامل و تبادل تجربیات میان هنرمندان، نمایش و معرفی آثار برتر در این حوزه و انتقال نتایج بدست آمده در قالب کارگاهای آمورشی به تولید کنند گان و دیگر بخش های مرتبط در راستای ترویج و بهبود کیفیت تولید برگزار می شود.
 
امتیاز به خبر :