• یکشنبه 03 شهریور 1398
  • 17:50

اعضای اتاق بازرگانی نجف اشرف از کارگاه های صنایع دستی قم بازدید کردند

اعضای اتاق بازرگانی نجف اشرف از کارگاه های صنایع دستی قم بازدید کردند
اعضای اتاق بازرگانی نجف اشرف از کارگاه های صنایع دستی قم از جمله انگشترسازی، حکاکی روی چرم، کیف دوزی چرم و مرکز آموزش صنایع دستی به همراه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم؛ بانوان عضو اتاق بازرگانی نجف اشرف در بازدید از کارگاه های صنایع دستی قم خواستار تعامل و تبادل آموزش ها و صنایع دستی بین دو کشور شدند.
عیسی رضایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم در حاشیه این بازدید با اشاره به اینکه 15 هزار هنرمند صنایع دستی در استان قم فعالیت می کنند گفت: بخشی از این هنرمندان بانوان هستند که تعدادی دارای کارگاه بوده و تعدادی نیزکارگاه هایی را در داخل منزل فراهم کرده و به تولید صنایع دستی مشغول هستند.
وی افزود: حدود سه هزار کارگاه صنایع دستی در استان قم وجود دارد که هنرمندان در 70 رشته تولیدات فاخری را ارائه می کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با اشاره به اینکه این اداره کل از هنرمندان صنایع دستی حمایت می کند گفت: آموزش های رایگان، تسهیلات بانکی در قالب وام های خود اشتغالی و مشاغل خانگی و بسترسازی حضور هنرمندان و معرفی تولیدها برای شرکت در نمایشگاه های سراسری از جمله این حمایت ها است.
رضایی ادامه داد: در تعاملاتی که با مسئولان استان نجف اشرف درکشور عراق داشته ایم اعلام آمادگی برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری قم به همراه سایر محصولات استان در نجف اشرف صورت گرفته است در صورتی که برنامه ریزی ها انجام شود این نمایشگاه به زودی برپا می شود.
وی با بیان اینکه بانوان استان قم در حوزه های مختلف فعالیت می کنند گفت: بسیاری از بانوان در تاسیسات گردشگری قم از جمله دفاتر خدمات مسافری مشغول به فعالیت هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم بیان داشت: در استان قم حدود 60 دفتر خدمات مسافری فعال است که صاحب تعدادی از این دفاتر بانوان هستند.
گفتنی است، دراین بازدید حسن بحرینی معاون صنایع دستی این اداره کل به ارائه توضیحاتی در خصوص رشته های شاخص صنایع دستی از جمله انگشترسازی، چرم دوزی، سرمه دوزی، گلیم بافی و هنرهای رشته های تلفیقی و نحوه آموزش ها پرداخت.
همچنین، در این دیدار اعضاء اتاق بازرگانی استان نیز حضور داشتند واین هیأت را در بازید از کارگاه های صنایع دستی همراهی کردند.
امتیاز به خبر :