• ﺳﻪشنبه 19 آذر 1398
  • 19:55

آغاز غبارروبی دیوار نگاره های تالار مرکزی چهلستون

آغاز غبارروبی دیوار نگاره های تالار مرکزی چهلستون
مدیر پایگاه جهانی باغ موزه چهلستون گفت : کار غبار روبی وپاکسازی دیوار نگاره های تالار مرکزی عمارت چهلستون آغاز شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی پایگاههای ثبت جهانی استان اصفهان "عاصفه بدر" افزود: کار غبار روبی و پاکسازی شش دیواره نگاره تالار مرکزی چهلستون پس از پنج سال مجددا  آغاز شد.

وی اظهار داشت : در حال حاضر با نصب داربست جلوی دیوار نگاره های مرکزی به ترتیب اولویت دیوار نگاره ها توسط گروه امانی اداره کل استان اصفهان و همچنین استاد کاران این بخش غبار روبی و پاکسازی خواهد شد . 
به گفته وی ، عملیات غبار روبی و پاکسازی دیواره نگاره های تالار مرکزی عمارت چهلستون تا اسفند ماه به پایان خواهد رسید و این تالار برای بازدید گردشگران عید نورز آماده خواهد شد .
کاخ چهل ستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، در دوره شاه عباس یکم احداث آن آغاز شد و در وسط آن عمارتی ساخته شده بود. شاه عباس اول، کوشکی درمیان باغ بنا نهاد که این کوشک هسته اولیه کاخ را تشکیل داد که تالار میانی کاخ چهل ستون و غرفه‌های چهار گوشه آن را در بر می گرفت. در سلطنت شاه عباس دوم، ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شده‌است و تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها افزوده شده‌است.
امتیاز به خبر :