• یکشنبه 22 تیر 1399
  • 13:30

با حضور دستگاههای اجرایی استان صورت گرفت؛

برنامه ریزی برای میزبانی شایسته از مسافران نوروزی خراسان جنوبی

برنامه ریزی برای میزبانی شایسته از مسافران نوروزی خراسان جنوبی
در جلسه مشترك پنجمين كارگروه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در سال 94 و اولين جلسه ستاد اجرايي خدمات سفر نوروز ۹۵ استان که با حضور معاون هماهنگي امور عمراني استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی و مدیران دستگاههای اجرایی استان در محل استانداری برگزار شد، برنامه ریزی های لازم برای میزبانی شایسته از مسافران نوروزی خراسان جنوبی انجام شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این جلسه دستور العمل ستاد اجرايي خدمات سفر نوروز ۹۵ را براي حاضرين تشريح کرد و از اقدامات همه اعضای ستاد اجرایی سفر در سال گذشته که باعث شد استان به عنوان یک مقصد گردشگری شناخته شود، تشکر کرد.
رمضانی خاطر نشان کرد: در نوروز 94، 3 میلیون و 440 هزار نفر به خراسان جنوبی سفرمی کنند و از این تعداد یک میلیون و 400 هزار نفر در هتل ها، مسافرخانه ها، اقامتگاه های بوم گردی، کمپ ها، مجتمع های آبگرم های معدنی و بقاع متبرکه این استان اقامت کردند.
وی از تشکیل کمیته های 10 گانه ستاد خدمات سفرهای نوروزی خراسان جنوبی خبر داد و گفت: ابلاغ اعضا توسط استاندار صادر شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: کمیته خدمات حمل و نقل به ریاست اداره کل راه و شهرسازی، کمیته خدمات امداد و نجات به ریاست جمعیت هلال احمر، کمیته خدمات اسکان و رفاه به ریاست اداره کل آموزش و پرورش و کمیته خدمات انتظامی، امنینی و ترافیک شهری به ریاست نیروی انتظامی از جمله این کمیته ها هستند.
رمضانی ادامه داد: کمیته دهیاری ها و شهرداری ها به ریاست معاونت عمرانی استانداری، کمیته نظارت و تنظیم بازار به ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت، کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات به ریاست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری از دیگر کمیته ها در این راستااست.
وی افزود: کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط زیست به ریاست دانشگاه علوم پزشکی، کمیته آمار و برنامه ریزی به ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی و کمیته اطلاع رسانی، تبلیغات و امور فرهنگی به ریاست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دیگر کمیته های ستاد اجرایی خدمات سفر هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در ادامه به مصوبات جلسه کار گروه قبلی اشاره کرد و گفت: با همکاری یکی از اساتید دانشگاه، سایت میراث فرهنگی به زودی علاوه بر زبان انگلیسی به زبان عربی نیز ترجمه می شود.
رمضانی با اشاره به برگزاری جلساتی با دهیاران و بخشداران استان برای احیای صنایع دستی و گردشگری از تصویب 17 پرونده برای ساخت اقامتگاه بوم گردی در استان تاکنون خبر داد.
وی همچنین گفت: این اقامتگاه ها از تسهیلات کم بهره صندوق کارآفرینی امید استفاده می کنند و این صندوق محل اجرای طرح را به عنوان ضمانت تسهیلات صندوق تقبل کرده است که این کمک بزرگی به سرمایه گذاران خواهد بود.
وی افزود: در روستاهای اصفهک و حلوان اقامتگاه های بوم گردی خوب و بی نظیری در حال راه اندازی است که برخی از این اقامتگاهها تا نوروز و برخی تا تابستان قابل بهره برداری است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: تورهای گردشگری هم برای بازدید دانشجویان از آثار تاریخی و اماکن گردشگری و دیدنی استان به طور مرتب برگزار می شود که در نوروز 95 تعداد تورها نسبت به گذشته بیشتر می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ضمن بیان اینکه تهیه و ساخت تابلوهای راهنمای گردشگری دراستان پیگیری شد و در شهرستان نهبندان انجام شده است، خواستار پیگیری بیشتر این موضوع در سایر شهرستانها شد.
رمضانی با بیان اینکه تا سال 93 در استان فقط 3 اثر صنایع دستی نشان مرغوبیت کالا گرفته بود، بیان داشت: با پیگیری های معاونت صنایع دستی و همکاری و هم فکری صنعتگران استان، 13 اثر از تولیدات صنایع دستی استان نشان مرغوبیت کالا دریافت کرد که این نقش بسیار فعالی در توسعه و ترویج صنایع دستی استان دارد.
وی افزود: استان خراسان جنوبی سال گذشته در برپایی بازارچه های صنایع دستی تابستانی مقام اول کشور را کسب کرد که جای تشکر از انجمن ها، تعاونی ها و فعالان صنایع دستی استان را دارد.
وی در ادامه به طرح مشورت با نخبگان، فعالان صنایع دستی، اساتید دانشگاه، دهیاران و ... اشاره کرد و گفت: این طرح که برای اولین بار توسط استان خراسان جنوبی پیشنهاد و اجرا شد، مورد استقبال سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفت و بصورت یک طرح مصوب به تمام استان ها ابلاغ شد. ان شا ا... بزودی ثمرات آن را در استان و کشور خواهیم دید.
نخعی نژاد معاون هماهنگي امور عمراني استاندار ضمن تشكر از زحمات دستگاه هاي عضو در كسب موفقيت استان در برخي از زمينه های كشوری از جمله كسب رتبه اول كاهش آمار تلفات جاده اي در نوروز ۹۴، افزود: انشاءا... با تداوم اين اقدامات و تلاش بيش از پيش مديران؛ در نوروز ۹۵ شاهد كمترين تلفات جاده اي و بيشترين خدمت رساني به مسافرين و گردشگران ورودي به خراسان جنوبي باشيم.
همایون نخعی نژاد با اشاره به دستور العمل ابلاغي ستاد اجرايي خدمات سفر نوروز ۹۵، تاكيد كرد: كميته هاي ذيل ستاد در چارچوب وظايفي كه تعريف شده براي نوروز ۹۵ برنامه ريزي کنند و گزارش اقدامات خود را مستندسازي و به دبيرخانه ستاد ارائه كنند.
وي با بيان اينكه مباحث اطلاع رساني و تبليغاتي مي تواند نقش مؤثري در جذب مسافر و گردشگر به استان داشته باشد، خاطرنشان كرد: در صورتي زحمات ما مثمر ثمر است که همه كميته ها و دستگاه هاي اجرايي ذيربط فعالیت های خبري مناسب در بحث جاذبه هاي گردشگري استان را در اختيار صدا و سيما قرار دهند، تا بتوان گردشگران و مسافران بیشتری جذب کرد.
معاون هماهنگي امور عمراني استاندار با اشاره به آمادگي ساختار اداري استان براي كمك به بخش خصوصي در بخش هاي مختلف از جمله راه اندازي پرواز بيرجند – كيش، تصريح كرد: در خصوص افزايش پروازها و برقراري پرواز بيرجند - كيش پيگيري هاي فراواني تا كنون صورت گرفته كه اميدواريم با ورود بخش خصوصي اين امر هرچه سريعتر عملياتي شود.
نخعی نژاد با اشاره به برداشتن تحريم هاي هسته اي؛ اظهار اميدواري كرد: انشاءا... از اين پس راحت تر بتوانيم مطالبات مردم شريف خراسان جنوبي را پيگيري و محقق كنيم.
وي در ادامه با بيان اينكه يكي از زمينه هاي توسعه اقتصادي استان، توسعه صنايع دستي مي باشد؛ يادآور شد: در گذشته خراسان جنوبي در اين خصوص در سطح ملي حرف هاي زيادي براي گفتن داشته كه اميدواريم با تلاش همه دستگاه هاي متولي، صنايع دستي استان در كشور و دنيا به جايگاه اصلي خود بازگردد.
معاون هماهنگي امور عمراني استاندار از شهرداري ها و دهياري هاي روستاهاي هدف گردشگري و حاشيه راه هاي استان، خواست: براي نوروز ۹۵ و خدمت رساني مطلوب به شهروندان استان و گردشگران، مهيا شوند.
نخعی نژاد در پايان اظهار اميدواري كرد: انشاء ا... با تلاش و همت همه دستگاه هاي اجرايي ذيربط بتوانيم ميزبان خوبي براي مسافران و گردشگران باشيم و در سطح ملي نيز رتبه استان، بهتر از سال گذشته باشد.
مدیرکل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: 20 پایگاه ثابت و 5 پایگاه سیار امداد و نجات هلال احمر توسط 99 امدادگر آموزش دیده در ایام نوروز به مسافران خدمات می دهند.
خامسان افزود: 29 پایگاه سازمان جوانان هلال احمر هم در مبادی و ورودی های شهرهای استان مستقر می شوند.
مدیر کل حمل و نقل و پایانه های خراسان جنوبی هم در این جلسه از پیش فروش بلیت های مسافرتی ناوگان حمل و نقل برون شهری خبر داد و گفت: پیش فروش بلیت های ناوگان حمل و نقل برون شهری از ابتدای اسفند سال جاری در تمام دفاتر خدمات مسافرتی و پایانه های استان به صورت حضوری و اینترنتی انجام می شود.
نصری افزود: تمام نقاط حادثه خیز جاده ها آشکارسازی و در محل آن ها تابلو و بنر هایی نصب شده و 19 راهدارخانه ثابت و 2 راهدارخانه سیار هم در این مدت به مسافران خدمات رسانی کرده و از طرفی گشت های راهداری هم در این ایام بیشتر می شوند.
اکبری راد مسئول کمیته ارزیابی و رسیدگی به شکایات این ستاد تاکید کرد: باید اقدامات کنترلی و نظارتی برای اجاره و واگذاری منازل مسکونی و خصوصی به مسافران انجام شود.
گفتنی است، در پایان هريك از مسئولين كميته هاي ستاد اجرایی خدمات سفر برنامه هاي خود را براي خدمات رساني به مسافرين و گردشگران در نوروز ۹۵ بيان كردند.
امتیاز به خبر :