• دوشنبه 05 اسفند 1398
  • 20:54

تا پایان سالجاری صورت می‌گیرد؛

پایان عملیات مرمت مدرسه موزه حکیم نظامی آستارا

پایان عملیات مرمت مدرسه موزه حکیم نظامی آستارا
عملیات مرمت بنای مدرسه حکیم نظامی آستارا برای تبدیل به موزه تخصصی در حوزه فرهنگی این شهرستان آستارا تا پایان سالجاری به اتمام می رسد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ؛ پردل امیری نژاد مسئول نمایندگی این اداره کل در آستارا به همراه فرماندار این شهرستان از روند اجرای عملیات مرمتی مدرسه تاریخی حکیم نظامی جهت تبدیل به موزه تخصصی بازدید کردند.

در جریان این بازدید امیری نژاد اظهار داشت: با مرمت و تبدیل مدرسه حکیم نظامی آستارا به موزه جلوه های زیبایی از فرهنگ این شهرستان به منصه ظهور گذاشته خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه حکیم نظامی بخش عمده ای از فرهنگ غنی و درخشان منطقه را در دل خود دارد ، افزود: پس از عملیات مربوط به تکمیل و تجهیز این مکان ارزشمند فرهنگی ، کار مربوط به جمع آوری آثار ، اسناد و مدارک معتبر فرهنگی مرتبط با این مدرسه آغاز می شود.
این مسئول تصریح نمود: در مرمت این مدرسه سعی شده تا از مصالحی استفاده شود که احیا کننده خاطرات مدرسه تاریخی حکیم نظامی باشد.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آستارا اذعان داشت: پس از اتمام عملیات مربوط به این مدرسه ، همایشی در اوایل سال آینده با عنوان 108 سال خاطرات تلخ و شیرین محصلین مدرسه حکیم نظامی با همکاری نهادها و دستگاه های دولتی در شهرستان آستارا برگزار خواهد شد.

پردل امیری نژاد افزود: هدف از برگزاری این همایش گردآوری خاطرات ناگفته محصلین مدرسه و نیز جمع آوری اسناد و مدارک مرتبط با مدرسه است.

مدرسه حکیم نظامی در سال 1287 هجری خورشیدی بنیان گذاشته شده و در فهرست آثار ملی ایران به شماره 15220 به ثبت رسیده است. 

تدریس نیما یوشیج بنیانگذار شعر نو در سال های ابتدایی 1300 هجری خورشیدی و دانش آموختگی شخصیت های برجسته علمی ، فرهنگی و ادبی کشور از جمله سوابق درخشان آموزشی این مدرسه است.

امتیاز به خبر :